Ana sayfa Donanım MSI GT680

MSI GT680

0

GT680: Hayal-üstü tasarım detayları ve alienware sistemiyle kelimelerin yerinden “oynadığı” an
 

çok fazla estetik detay düşünülerek tasarlanmış bir dizüstü bilgisayar MSI GT680 ve dizüstü bilgisayarın altında bile ışın çıkacakmış hissi uyandıran futurist öğelere sahip. Parlak, eğimli kapak kenarlarıyla parlayan MSI logosu insan algısında bazı maceracı, funky tasarım izlenimleri uyandırıyor. Ekran çerçevesinde ve klavye üstünde mat siyah rengin ve parlak siyah dokuların bir karışımı var. GT680 Intel Core i7 2630QM işlemci, 1.5 GB Nvidia GeForce GTX 460M ekran kartı, 12 GB DDRIII RAM ve 620GB depolama kapasitesiyle incelememizin ilerleyen bölümlerinde detaylı olarak değineceğimiz donanım bileşenleri açısından şaşırtıcı performans detayları taşıyor.
MSI GT680
Sol ve sağ üst köşelerde kırmızı halkalı iki şık hoparlörle dokunmaya duyarlı kırmızı ve krom renklerde LED ışıklar GT680 çalışmaya başladığı anda yanmaya başlayan turuncu renkteki ışıklarıyla “Acaba Kara Şimşek”e mi dokunuyorum?” sorusunu bir süre kendinize sormanıza neden olabilir. ön panelin tam ortasında güç düğmesi, yanlarında 3 boyut hissi uyandıran plastik kaplamayla bu kaplamayı çevreleyen LED ışık şeridi ve ışık şeridinin üzerinde 8 adet Bluetooth, Wi-Fi gibi özelliklerin dokunmatik butonları yer alıyor. örneğin Wi-Fi çalıştırdığınızda altındaki LED panelin Wi-Fi sembolünün altındaki bölümündeki kısımda turuncu ışık yanıyor. GT680 kapağın alt kenarları boyunca ve ön panelin altındaki kenarların etrafında bulunan ince LED bantlarıyla tam bir ışık şöleni sunuyor. Bu LED ışıkları isterseniz kapatabiliyorsunuz veya istediğiniz ritimde yanmasını sağlayarak kişileştirebiliyorsunuz. LED sisteminin oyun meraklılarının bayılacağı bir özellik olacağını söyleyebilirim. Klavye çevresindeki kaplamada kolaylıkla parmak izi kalıyor bu durum çok önemli olmayan bir durum olarak düşünülebilir.

 

Klavye ve Mouse

GT680 klavye tuşları aydınlatmalı olmadığı için ışıklar sönükken veya karanlıkta oyun oynamak mümkün olmayacaktır. Klavyedeki oyun sırasında öne arkaya, sağa sola hareketler için gerekli tuşların kırmızı desenli olması güzel bir detay. Tuşlar arasındaki mesafe, kullanım kolaylığı açısından yeterli ve isabet oranı yüksek ayrıca soldaki küçük Alt tuşuyla space bar arasında ekstra bir ters kesme anahtarı var. Bu durum ilk başta yazı yazarken bir handikap olarak düşünülse de yukarıdaki yön tuşları için özel olarak tasarlanmış bir konumlandırma; zaten kesme anahtarı oyun sırasında fazla kullanılmaz. Sağ hareket tuşlarının yanındaki space tuşuna yer açılmış, geniş “space” tuşu yön tuşlarının yakınında ve oyun sırasında en fazla kullanılan tuşlardandır.

 

klavye

 

Bir oyun dizüstü bilgisayarından beklenen bir durum olarak ön panelin büyüklüğüne göre klavye küçük kalıyor. Ancak oyun için gerekli tuşlar özel olarak konumlandırılmış izlenimi uyandırıyor. Sağ shift tuşu farklı bir yerde konumlandırılmış ancak klavyenin sağ tarafında sayı tuşları yer alıyor. Bir dizüstü bilgisayardan daha çok masa da sabit kalması öngörülerek dizayn edilmiş bir dizüstü bilgisayardan masaüstü bilgisayarlara mantıklı bir gönderme olarak algılanabilir sağdaki sayı tuşları. Sayı tuşları yön tuşları göreviyle masaüstü bilgisayarlarda yoğun biçimde kullanılır. MSI”ın yeni dizüstü bilgisayarında bu tuşlara yer verilmesinin nedeni açıkça görülüyor ki oyun açısından mantıklı olan bu konumlandırma, oyun sırasında klavye kullanım durumunda oyunsevere rahatlık sağlanması açısından düşünülmüş. GT680’in touchpadi yeterli, geniş ve kolay kullanım sağlıyor. Mouse düğmeleri iki ayrı düğme yerine teknik olarak tek bir bar biçiminde ve bu bar, kullanımda en ufak bir sorun yaşatmıyor.

 

Grafik ve Oyun Performansı

GT680 ikinci nesil dört çekirdekli 2.0 GHz Intel Core i7 2630 QM CPU, tam 12 GB RAM (4GBx3) ve 7200 rpm 500GB Hard Disk + 120 GB SSD”ye sahip yani 620GB”lık sorunsuz bir oyun depolama birimi. Bu bileşenlerin Dell XPS, MacBook Pro 2011, HP Envy 17 gibi dizüstü bilgisayarlardan 2 kat daha fazla maliyetli bileşenler olduğu bilgisi, sanırım donanım bileşenleri adına MSI GT680″in geldiği üst noktayı özetleyebilir. MSI GT680″in RAM kapasitesi 16 GB ayrıca her iki CPU ve GPU overclockunu birden işleyen TurboBoost fonksiyonuna sahip. Bu özelliğe erişmek için “Turbo” düğmesine dokunuyorsunuz ve çalıştırıyorsunuz. MSI GT680R “da Windows 7 Home Premium açılış süresi 53 saniye olarak ölçüldü. Bu süre ortalamanın yaklaşık 10 saniye altında ve sonrasında ardarda 10 farklı program açtığımda bile yavaşlama durumuyla karşılaşmadım. Oxelon Media Converter ile AVI formatta 114 MB MPEG-4 dosyasının masaüstüne kodlaması sadece 43 saniye sürdü. Bu süre de ortalamanın 19 saniye altında bir değer anlamına geliyor.
 

oyun

 

GT680 Nvidia’nın GeForce GTX 460 ekran kartı ve 1.5 GB DDR5 RAM ile muhteşem bir oyun deneyimi sağlıyor. World of Warcraft, tüm kriterler için en yüksek ayarlarda oynandı ve sonuç kusurusuza yakın. GT680, grafiksel açıdan çok yoğun bir oyun olan Far Cry oyununda akıcı ve hızlı bir oyun deneyimi yaşattı. Ancak bir türlü yetinmek nedir bilmeyen oyunseverler için GT680″in en üst düzeyin hala biraz altında performans sergilediğini de belirtmek gerekir.

 

Ekran ve Ses

GT680″ın 15.6 inç Full HD 1920 x 1080 çözünürlüklü ekran performansı son derece başarılı. Bioshock, Shogun 2 Total War, Assasin”s Creed Brotherhood gibi oyunlarla yaptığım testlerde derin siyahlar ve kahverengi renklere dönük siyahların, ekran renklerindeki dikkat edilmediğinde kesinlikle fark edilmeyecek sonuçlar olduğunu belirtmek isterim. Parlak ekranda bazı yansıma sorunları da bir önceki nesil MSI benzer ürünü olan GT660″daki durum gibi değişmemiş ve yine göze çarpıyor.

 

 

GT680″de GT660″daki gibi DYNAUDIO adında Danimarkalı bir high-end ses şirketi tarafından tasarlanmış hoparlörler bulunuyor. DYNAUDIO, otomobil ses sistemleri üzerine uzmanlaşmış bir teknoloji şirketi. Sol ve sağ üstte yer alan iki hoparlör, tipik bir dizüstü bilgisayar hoparlör konumlandırmasında yer alıyor. Gerçek stereo çıkışı kesinlikle takdire değer ve oyun oynarken LED ışıklarla beraber harika bir atmosfer olgusu yaratıyor. Hoparlörün kırmızı çevreliği ve yine kırmızı LED ışıkların ekranın altındaki geniş çerçeveye yansıması farklı bir üç boyut algısı sağlıyor. Bu detay oyun oynarken gerekli konsantrasyonu bazı oyunseverlerde etkileyebilir mi bilinmez ama estetik bir bakış açısıyla yaklaşıldığında belirtilmesi gereken bir detay özelliği taşıyor.

 

Web Cam ve Portlar

GT680″de iki USB 3.0 portu, sol tarafında bir bellek kartı yuvası, sağ kenarda DVD SuperMulti Drive için Blu-ray sürücü, sağ ve solda birer USB 2.0 portu, kulaklık, mikrofon, ses, ses çıkış portuyla dizüstü bilgisayarın arkasında eSATA, HDMI, VGA, Ethernet ve güç portları yer alıyor. 1280 x 720 çözünürlük ve 30 fps video kaydı yapan GT680″in üzerindeki Web kamerası HD video yakalama konusunda sınırları zorlayan, başarılı bir ünite sonucu verecek şekilde test edildi. Web Cam”de Parlaklık, renk tonu, doygunluk, vs. sınıflandırmalarında ortaya çıkan görüntüler tutarlı ve dengeliydi.
 

 

Isı kontrolü

GT680″da ısı testi için öncelikle 15 dakika boyunca YouTube”dan tam ekran video izlendi. Sadece G ve H tuşları arasındaki boşlukta ısınma hissedildi. 27.7 santigrat dereceye ulaşan touchpad, 29 santigrat dereceye ulaşan alt ve orta bölümlerle serin bir dizüstü bilgisayar sonucu elde ettim. 30 dakikalık bir oyundan sonra havalandırma kanalına yakın bölge de 40.4 santigrat dereceye ulaşan sıcaklık değeri elde ettim. Tabiki bu değerler MSI Cooler güçlendirme işlevinden önceki değerlerdi. MSI”ın ekstra soğutma sağlayan yeni soğutma teknolojisini kolaylıkla devreye sokabiliyorsunuz. Bu sistem devredeyken 30 dakikalık oyundan sonraki sıcaklık ölçümünde normal kullanımdaki değere göre yaklaşık 13 derece daha az sıcaklık değeri ölçüldü.(27 santigrat derece) Bu sistem çok faydalı ancak maalesef gürültülü biçimde çalışıyor.

 

Pil ömrü ve Wi-Fi

Sistemin dokuz hücreli pili 4 saat süreyle kullanım imkânı veriyor. Kablosuz bağlantı perfosmansı açısından çok güçlü sonuçlar elde edilemedi. 15 metreden sonraki mesafelerde Wi-Fi performansı belirgin bir düşüş eğilimi gösteriyor. Eğer online oyun oynuyorsanız modeme yakın yerde dizüstü bilgisayarınızla oyun oynamanız tavsiye edilir.

  

tr.msi.com
 

Fiyat: 3920 TL

TASARIM: 5

KULLANIM: 4

PERFORMANS: 5

Puan: 90
 

Artılar:

+ üst düzey donanım

+ Dinamik LED ışıkları

+ Yenilikçi tasarım detayları
 

Eksiler:

– Wi-Fi performansı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here