Ana sayfa Haber Mozilla Firefox”un yeni “Facebook Container” eklentisi ile Facebook”un takibine son

Mozilla Firefox”un yeni “Facebook Container” eklentisi ile Facebook”un takibine son

0

Cambridge Analytica veri ihlali skandalının ilk çıktığı günlerde Facebook’ta reklam vermeyi durdurduğunu açıklayan ilk tanınmış marka Mozilla olmuştu. Firma bugün yaptığı açıklama ile Facebook’un web’de yapılan gezintileri takip etmesine engel olmaya yardımcı olacağını duyurdu. 

Facebook Container adı verilen Firefox eklentisi, Facebook’ta olmadığınız zamanlarda web sitelerinde yaptığınız gezintilerin takibini çok daha zorlaştırıyor. Mozilla bir kaç yıldır bu teknoloji üzerinde çalışma yapıyordu. Son zamanlarda güvenlik ve gizliliğin yönetimine yönelik araçlara olan artan talebe cevap vermek için işlemleri hızlandırdığını belirtiyor Mozilla. 

Bir çok kişi bir sayfayı beğenmek ya da ilişki durumunu güncellemek gibi yollarla Facebook’a doğrudan gönderilen verilerin reklam firmalara satılabileceğinin bilincindedir. Ama Facebook’un ‘Beğen’ butonu gibi takip teknolojilerini entegre etmiş web sitelerinde de yapılan gezintileri kayıt altına aldığını pek bilen yoktur. İşte Mozilla’nın yeni aracı bu noktada devreye giriyor. 

Firefox’a kolayca eklenen bu eklenti ile temel olarak Facebook profilinizi, web gezintilerinizden bütünüyle izole etmiş oluyorsunuz. Yani böylece Facebook’ta değilken takibe uğramadan, Facebook’u kullanmaya devam ediyorsunuz. 

Eklenti nasıl çalışıyor

İsminden de anlaşılacağı üzere ‘Facebook Container’ eklentisi, küçük bir sandık gibi; tarayıcının kalan bölümünden izole edilmiş olan bu küçük sandığın içerisinden giriş yapıyorsunuz Facebook’a. Eklentiyi ilk yüklediğinizde Facebook’a dair mevcut tüm çerezler ve veriler siliniyor. 

Daha sonra Facebook’a giriş yaptığınızda, ‘sandık’ olarak hizmet gören mavi renkli ayrı bir sekmede yükleniyor sayfa. Başka bir Firefox sekmesinde iken Facebook’un paylaş butonunu kullandığınızda sayfa ‘Facebook Container’ sekmesi içerisinde açılacak. Bununla birlikte Facebook, üçüncü taraf bir websitesi ile etkileşime geçtiğinizi bilecek. Aynı zamanda diğer web sitelerindeki Facebook yorumlar ve Beğen butonlarının diğer sekmelerde çalışmayacağını da belirtmekte fayda var. Bunun yanında üçüncü taraf sitelerde Facebook bilgilerinizle giriş yaparken de sorun yaşayabilirsiniz. Bu eklentinin amacı, siz siteler arasında gezinti yaparken Facebook’u bütünüyle izole ederek sizi takip etmesine engel olmak. Bu nedenle üçüncü taraf sitelerde kullanmaya alıştığınız bazı Facebook Platform özellikleri bu eklentiyle birlikte çalışmaz hale gelebilir. Her ne kadar sorun olabilecek gibi görünse de, bunu başarmanın başka bir yolu yok. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here