Ana sayfa Ürün İnceleme Monster Abra A5 V4.1.2 Notebook İnceleme

Monster Abra A5 V4.1.2 Notebook İnceleme

0

monster abra a5 v4.1.2

 

İnceleme: Gurur Sönmez

Monster, piyasadaki öncü markaların gaming serilerine her zaman alternatif olabilecek fiyat ve performansıyla cezbedici bir seri oldu. Olmaya da devam edecek gibi. Test merkezimize gelen Monster ABRA A5 V4.1.2 önceki ABRA A5 modellerine göre tasarımda büyük değişikliklere gitmiş.

Tasarım

ABRA A5″in ilk modelleri dümdüz, kalın ve pek estetik olmayan bir tasarıma sahipken içinde bulundurduğu donanımla satış fiyatı yine de kullanıcıları etkilemeyi başarmıştı. Şimdi ise yenilenmiş tasarımıyla günümüzün “gaming” serisine yakışır bir kasaya sahip. Ekranın köşeleri sert aşağı doğru inen çizgilerle gövdeye ortasındaki menteşeyle bağlanmış durumda. Kasanın tocuhpad altının yanında da diğer markaların gaming serilerinde de gördüğümüz spor arabaları andıran köşeler mevcut. Klavyenin olduğu bölge ve touch pad gri iken kasanın kenar kısımları siyaha boyanmış ve touchpad”in yanında led ile aydınlanan kırmızı şeritler karanlıkta karizmatik bir görünüm sunuyor. Klavyelerin de alttan aydınlatıldığını da söyleyelim.

Kısacası A5″in ilk versiyonları ne kadar düz ve karakteristik değilse A5 4.1.2 küçültülmüş bir spor arabaya benzeyen oldukça karizmatik bir “gaming” dizüstü halini almış.

Bağlantılar

Abra A5 V4.1.2 versiyonunda, diğer versiyonları göre VGA, Ethernet, HDMI ve Şarj kablosu girişi laptopun arkasına alınmış. çok da iyi olmuş. Bütün laptoplarda görmek istediğimiz bir tasarım bu. Monster A5″in eski modellerinde ve bu şekilde olmayan laptoplarda kabloların sağ ve sola doğru uzaması hem hareket kabiliyetimizi kısıtlarken hem de kablo kalabalığı yapıyordu.

Kasa üzerinde 3 adet USB 3.0 ve 1 adet USB 2.0 olmak üzere 4 tane USB girişini bulunmakta. Optik sürücü bu modelde kaldırılmış. Açıkçası yüksek (ah bir de kota sıkıntısı olmasa) ağ bağlantısına sahip olduğumuz şu zamanlarda optik sürücülere pek gerek kalmadı gibi gözüküyor. Bunun yanında bellek kart girişi bulunmakta ve ses, mikrofon ayrı girişlere sahip.

Devamı 2.Sayfada: Performans ve Ekran 

 

Performans

4.Nesil Haswell tabanlı Intel Core i7-4720HQ bir işlemci ve 16 GB DDR3L 1.35V 2133MHz bir bellek performansın can damarını oluşturuyor. Monster”ların müşterilerin isteklerine göre özelleştirilebildiğini not düşelim. Normal olarak 8GB bir bellekle geliyor bu model ancak biz rica üzerine bir 8 GB daha eklettik. Yeni Haswell mimarisi ile daha da güçlenen ve az enerji tüketen ekran kartları bir önceki nesil 800M serisi kartlara göre daha yüksek perfonsa sahip. ABRA A5 4.1.2″de kullanılan GTX 960, en üst seviye mobil ekran kartlarının bir tık gerisinde. 1920 x 1080 Full HD olarak ultra preset”ler açık olarak BioShock Infinite”de ortalama 55 Fps almanız olası. Tabii en merak ettiğimiz konu GTA V. Bu ay GTX 960M ekran kartına sahip bir laptop daha inceledik ancak olarak 2GB DDR 5 belleğe sahipti. Aşağıdaki tablodaki ayarlarla (ki bu ayarlar Geforce Experience”de yaptığımız optimizasyonla çekilen ayarlar) sabit 60Fps”i yakaladık. Yani Monster Abra 5 ile Full Hd bir şekilde GTA V”i 60 Fps oynamak mümkün. 

Bu ayarlarda 50 üstü Fps görmeniz mümkün

Depolama bileşenleri olarak test için gelen üründe sadece 120GB Kingston mSATA SSD vardı ancak siz satın aldığınızda ise SSD”ye ek olarak 750 GB Western Digital Scorpio 7200RPM dönüş hızına sahip SATA-3 HDD”ye sahip olacaksınız. Katı hal sürücüsünün ise  SATA-III olduğunu belirtelim (Okuma: 550 MB/s – Yazma: 520 MB/s

Gaming serisine uygun olarak çok performans demek çok çabuk pil ömrünün tükenmesi demek. İşlemci ve ekran kartındaki Haswell mimari sayesinde daha az güç tüketen ve nispeten daha az ısınan Abra A5, performansı düşürülerek şarja takılı olmadan orta yoğunlukta kullanımda 5 saate yakın çalışabiliyor.

Yoğun çalışmada gaming dizüstlerinde yaşanan aşırı ısınma ve buna bağlı olarak meydana gelen performans kayıpları A5 V4″ün çift fanlı termal soğutma sistemi sayesinde önlendiğinden bu tür sorunlarla karşılaşmadık. özellikle oyun dizüstülerinde sık olarak denk geldiğimiz aşırı ısınma sonucu klavyenin ve özellikle W,A,S,D tuşlarının ısınıp, konsantremizi bozması gibi problemler ısıyı düzgün bir şekilde tahliye eden A5 V4″de yaşanmıyor.

Devam 3. Sayfa: Ekran, Sonuç ve Teknik özellikler

 

Ekran

Abra A5 4.1.2 15.6″ Full HD yani 1920×1080 çözünürlüğe sahip ve yapı olarak IPS LED Ekran’a sahip. Renk derinliği ve kontrastının da oldukça başarılı olduğunu söyleyelim.

Sonuç olarak

Monster A5 serisini yenileyerek hem tasarım hem de performans anlamında ciddi geliştirmelere gitmiş ve ortaya çıkan sonuç oldukça tatmin edici. 3.300 Liralık fiyatını da göz önünde bulundurunca bu fiyata alınabilecek en iyi oyun dizüstlerinden biri diyebiliriz. 

Teknik özellikler

4.Nesil Haswell Intel® Core™ i7-4720HQ işlemci,

8GB (1x8GB) DDR3L 1.35V 2133MHz bellek (Max. 16GB “a kadar),

120GB Kingston mSATA SSD SATA-III 6GB/sn (Okuma: 550 MB/s – Yazma: 520 MB/s) sabit disk,

750GB Western Digital Scorpio Black 9.5mm 7200RPM HDD SATA-3 sabit disk,

15.6″ Full HD 1920×1080 IPS LED Ekran,

4GB GDDR5 nVIDIA GeForce GTX960M 128-Bit DX11.2 ekran kartı,

Işıklı Klavye,

Turbo Fan özelliği,

3 Adet Disk Desteği (2x mSATA + 1x HDD & SSD),

2 Yıl Garanti,

İnceleme:

Gurur Sönmez

gurursonmez@gmail.com

Newtech Dergisi, Yazı İşleri Sorumlusu

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here