Ana sayfa Donanım Monitörler 3’üncü boyutta

Monitörler 3’üncü boyutta

0

3D monitörler bilgisayarınıza bakış açınızı değiştirecek!

LCD monitorlerdeki yeni bir soluk, hem bilgisayar oyunlarını hem de bilgisayarda sinema keyfinizi 3 “üncü boyuta taşımaya hazırlanıyor. Bu monitörler, polarize gözlüklerle çalışıyor ve ekranda kimi zaman derinlik hissi kimi zaman ise, nesnelerin ekrandan dışarı fırladığı hissini veriyor. 3D bilgisayar monitörlerindeki bu yeni soluk gittikçe üreticiler arasında yaygınlaşıyor. Yeni bir standart olma yolunda ilerleyen bu yeni oyuncu, dünya pazarında yerini almaya başlarken, Türkiye pazarına da adımını atmaya başladı.
  Dell Alienware

lienware OptX AW2310, ilk 3D-TFT monitör olma unvanına sahip. Dell’in XPS diz üstülerindeki oyun bilgisayarı Alienware, Tüketici Elektroniği 2010 fuarında gösterdiği 3DVision destekli yeni monitörünü satışa sunuyor. Firmanın OptX AW2310 olarak isimlendirdiği 23 inç boyutundaki yeni monitör 1920 x 1080 piksel doğal çözünürlük desteği ile Full HD uyumluluğu sergiliyor.

120Hz tazeleme hızıyla Nvidia’nın 3DVision teknolojisine destek veren yeni monitör, 3 ms tepki süresiyle geliyor ve 400 cd/m2 parlaklık seviyesi sunuyor. Dinamik karşıtlık oranı 80.000:1 olarak açıklanan monitörde, görüntü aktarımı için HDMI ve DVI konektörlerine yer veriliyor. Monitörün bağlantı özellikleri arasında, dört adet USB 2.0 portu yer alıyor. Monitör, dinamik tasarımıyla da dikkat çekiyor. Cihaz, internet üzerinden satın alınabiliyor.

3D monitörler nasıl çalışıyor?

3D monitörlerde imajdan sol göze gidecek olan ışık, 135 derece açıyla polarize ediliyor. Sağ göze giden ışık ise, 45 derece açıyla… Gözlükteki lensler ise, sadece doğru açıyla gelen ışığı geçirecek ve 90 derece açıyla gelen tüm ışık dalgalarını engelleyecek şekilde tasarlanıyor.

Sonuç olarak 3D monitör, her iki gözede iki boyutlu görüntüler göstermesine rağmen inanılmaz sonuçlar veriyor. Seçtiğiniz özelliklere göre oyunlar, bilgisayarınızdan fırlıyor ya da sizi monitörün içine çekiyor gibi gözüküyor. Açıkçası bir pencereden başka bir dünyaya baktığınızı hissediyorsunuz.

 

 

LG

LG, 3 boyutlu görüntü verebilen en parlak Full HD monitörünü tanıttı. Bu monitörün en önemli özelliği, bilinen 3 boyutlu LCD monitörlerden iki kat daha parlak görüntü verebilmesi. 23 inç”lik boyuta sahip cihaz, geleneksel panellerin aksine 3 boyutlu görüntünün oluşturulmasını sağlayan teknolojilerin birçoğunu, doğrudan monitörün içine gömüyor. Bu sayede, yeni monitör, daha düşük polarizasyona sahip gözlüklerle daha kaliteli ve parlak 3 boyutlu görüntü sunabiliyor.
 

 

 

 

 
Samsung

Samsung”un 3 boyutlu yeni monitörü 2233RZ, farklı ve gelişmiş oyun, film ve eğitsel deneyimler için tasarlandı. ‹nce, parlak siyah bir çerçeve ile sarılan monitör, istendiğinde tek bir dokunuş ile 3 boyutlu ve 2 boyutlu görüntü arasında bir kısa yol tuşuyla geçiş sağlıyor.

 

Kapanma zamanlayıcısı ile enerji tasarrufu için, kullanıcı tarafından belirlenen saatlerde kendiliğinden kapanıyor. Diğer geniş ekran formatlı monitörlerden farklı olarak, 5:4 ya da 4:3 oranlı görüntüleri büyütme ya da bozma yapmadan gerçek formatlarında izleme olanağı sunuyor. Saniyede 120 kare görüntüyü kayıpsız ekrana aktarabilen, bu 120 Hz monitor, fanatik oyuncuların beklentilerini karşılayacak akıcı bir görüntü kapasitesine sahip. Nvidia’nın 3DVision teknolojisine sahip Samsung 2233RZ, 350″den fazla oyunu otomatik olarak stereoskopik 3 boyutlu formata çevirirken hiçbir eklentiye de ihtiyaç duymuyor. Kamera deklanşör aynası şeklinde tasarlanmış aktif gözlükler ile her bir göz için iki kat çözünürlük ve görüş açısı sağlıyor.

Tümüyle kablosuz 3 boyutlu gözlüklerin tasarımı da, kullanıcıların numaralı gözlüklerini de takabilecekleri şekilde yapılmış. Böylece, numaralı gözlük kullanan kişiler de, izleyeni içine çeken stereoskopik 3 boyutlu görüntü deneyimini yaşayabiliyor. Standart USB kablosu ile bilgisayardan güç alan 3 boyutlu gözlükler, tek bir şarjla bir hafta boyunca kullanılabiliyor. Monitör, eylül sonu itibarı ile Türkiye”de de satışa sunulacak.

 

 

Panasonic
ürün 3 boyutlu video hazırlamak isteyenler için özel olarak geliştirilmiş. 1900 x1200 çözünürlüklü yani Full HD desteğine sahip 25,5 inç boyutundaki  IPS monitör, Xpol filtresine sahip. Monitörde iki tane HD-SDI portu ve bir adet DVI-D soketi yer alıyor. HD-SDI portu aracılığıyla HD kameralardan doğrudan görüntü çekmek mümkün. ürünün eylül ayında satışa çıkması bekleniyor.
 

 

 

  ViewSonic

NVIDIA teknolojisine sahip ViewSonic 3D monitör, 120Hz tazeleme hızını destekliyor. 22 inç genişlikli ViewSonic VX2265wm, NVIDIA GeForce 3D Vision gözlüklerle kullanıcıları, yeni bir boyuta taşıyor. özellikle de oyunlarda. Yaklaşık 350 oyun standardını destekleyen bu 3D monitörün tepkime süresi 3 ms, karşıtlık oranı 1000:1 ve parlaklık seviyesi 300cd/m2. 2 watt’lık iki adet hoparlöre sahip monitörün çözünürlüğü ise, 1680 x 1050 piksel. çift DVI konnektörü ile donatılan bu yeni monitör, yurtdışı etiket fiyatıyla satılıyor.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here