Ana sayfa Donanım Modern Bas Gitar Dünyasında Yeni Bir Tat

Modern Bas Gitar Dünyasında Yeni Bir Tat

0
Alman bas gitar üreticilerinden olan ve bu alanda kendini kanıtlamış firma Warwick, bize sunduğu bu yeni bas gitarla kendi sınırlarını aşmışa benziyor. Karşınızda Warwick Corvette $$ Limited Edition 2009.
 
Corvette, fiziksel olarak bildiğimiz, tanıdığımız Warwick gibi görünse de tonal anlamda o kadar çok seçenek sunuyor ki, yapacağınız EQ ve switch ayarlamalarıyla ton anlamında hayal gücünüzün sınırlarını zorlamaya yetiyor.

Bu ay Warwick firması tarafından üretilen Corvette $$ Limited Edition 2009 no:172 deniyoruz. No:172 dememin nedeni ise Warwick firmasının bu bas gitardan sadece 300 adet üretmiş olması ve üretilmiş olan 172 numaralı bas gitarı deneyecek olmamız. Bu bas gitarı aldığınızda beraberinde gelen sertifikası da bu durumu kanıtlar nitelikte. Durum böyle olunca daha çalmadan bile kendimizi özel hissetmemizi sağlıyor. İlk olarak gitara baktığınızda klasik Warwick Corvette gövdesini görüyoruz. Dikkat çeken esas unsur ve diğer Corvette’lerden ayıran en büyük özellik ise gövde kısmında üst üste preslenmiş iki farklı ağaç kullanılması. Bir diğer dikkat çeken özellik ise gitarın üstünde yan yana iki adet humbucker bulundurması ki bu da çok geniş bir ton yelpazesine sahip olduğunuzu gösteriyor. İlk izlenimlerim ise bu bas gitarın Warwick severler tarafından çok beğenileceği.

 

 

Pickup, Eq, Switch özellikleri

Corvette LTD 2009’u denerken bu geniş ton yelpazesinin içinde kaybolabilirsiniz. Gitarın belki de en büyük handikabı bu. Seçeneğiniz o kadar fazla ki profesyonel olmayan ellerde fark edilebilir sonuçlar alamayabilirsiniz. Bu konuda yapılacak en doğru şey, bu basla uzun zaman geçirmek olur sanırım. Benim tavsiyem denerken gitar ve amplifikatör EQ ayarlarını flat hale getirip öyle başlamanız. Daha sonra seçenekleri çoğaltabilirsiniz.
 

İlk olarak manyetiklere baktığımızda Warwick kullanıcılarının yakından tanıdığı MEC markasını görüyoruz. Corvette üzerinde 2 adet passive MEC MM style humbucker bulunduruyor. Bu manyetikler pasif olmalarına rağmen gerçekten güçlü çıkışları bulunuyor. çalarken de her tuşeme karşılık vermesi çalım zevkini bir hayli artırıyor. öyle tahmin ediyorum ki canlı performanslarda ve yüksek volümlü kullanımlarda sizi yüz üstü bırakmayacaktır. Switch’lere baktığımızda ise 3 yollu switch’lerden ilki hangi manyetiği kullanacağınızı seçmenize yarıyor. Diğer switch ise bu manyetikleri single mı yoksa humbucker mı ayarlamanıza yarıyor. Bu bir çok tonal seçeneğiniz olduğunu gösteriyor. Corvette ltd’ nin üzerindeki EQ ise yine MEC marka. Aktif olan bu 3 yollu standart EQ size doğru ve yerinde parametreler sunuyor. Bu da tonal anlamda rahat hareket etmenize yardımcı bir unsur oluyor. Bütün bu kombinasyonlarla yırtıcı bir ton yaratamamak zor.
 

 

 

Gövde, sap, klavye…

Kulladığımız enstrümanlar her ne kadar elektronik olsa da, gitarlara esas karakteristiğini veren ağaçları oluyor. Bu da Corvette $$ LTD 2009’un diğer Corvette modellerinin arasından kolayca sıyrılmasını sağlıyor. Gitarın gövdesine baktığımız zaman 2 farklı ağaç kullanılmış olması dikkat çeken özelliklerden biri. Bazen gövde için yapılan ağaç kombinasyonları o kadar da iyi sonuç veremiyor. Ama Warwick de böle bir durum söz konusu olmamış. Kullanılan ağaçlardan ilki gövdenin arkasında bulunan mahogany (maun), diğeri ise ön kısımda bulunan olive wood (zeytin ağacı). Bu basın görünüşüne aldanıp hafif olsa gerek diyebilirsiniz ama elinize aldığınızda bu küçük gövdesine göre ağır olduğunu hissediyorsunuz. Bu durum, maun ağacının karakteristik özelliğinden kaynaklanıyor. Maun ağacı bildiğiniz üzere sert ve ağır bir ağaç türü. Zeytin ağacı ise karşılaştığım yeni bir tür. Bu iki ağacın kombinasyonu da gitara kendi havasını katmaya yetmiş gibi görünüyor. Sapa baktığımızda ise gül ağacı klavye olduğunu, sapın arkasında yani neck kısmında ise akça ağaç kullanıldığını görüyoruz. çalım rahatlığı olarak bana verdiği hissiyat Fender Precision basla Fender Jazz Bass arası..
 

Tonal karakteristik

Bir basçı olarak benim bir bas gitardan beklediğim en önemli özelliklerden biri kullandığım enstrümanın bir karakteri olmasıdır. Nasıl bir müzik parçasında Fender Jazz Bass”ın veya Musicman’in tonunu ayırt edebiliyorsak Warwick bas gitarları da aynı şekilde ayırt edebiliyoruz. Benim ilk olarak Warwick’le tanışmamı sağlayan basçı Jamiroquai’nin eski basçısı Stuart Zender olmuştur. Eğer Jamiroquai’nin ilk üç albümünü dinlersiniz Warwick tonlarını net bir şekilde duyabilirsiniz.
 

Corvette’e dönersek yine Warwick tonal karakteristiğini koruyor ama çok daha fazla tonal seçenek sunuyor. Ton olarak köşeli ve midli bir karakteristiğe sahip. Kişisel görüşüm özellikle funk soul R&B gibi müzik türlerinden hoşlananların yine bu alanda keyif alarak kullanabilecekleri bir bas. özellikle köprü manyetiğindeyken çaldığınızda sizi oldukça keyiflendiriyor.

Son olarak Bir Warwick kullanıcısıysanız ya da Warwick tonlarını seviyorsanız bu bas gerçekten sahip olmak isteyeceğiniz türden bir bas gitar. Bu gitarla birlikte genelde Warwick’lerde de bulunan 1 adet kullanıcı kiti geliyor. Bu kitin içinde sap ayarını yapmanız için büyük bir alyan,bir adet gövde için cila ve bez var.
 

Türkiye’ye Zuhal Müzik tarafından ithal edilen Warwick’lerden Corvette ltd 2009 modelinden sadece 1 adet bulunuyor. Corvette $$ limited edition 2009 no:172’ye sahip olmak için 2195 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Fiyat-kalite anlamında değerlendirdiğimizde fiyatının karşılığını alıyorsunuz.

 

 

Teknik özellikler
-Gül ağacı tuşe ,24 perde
-Maun ve zeytin ağacı gövde
-Akça ağaç neck
-Warwick 2-piece köprü
-Aktif MEC-3 band EQ
-2 adet pasif MEC MM humbucker manyetikler
-Warwick strap locks
-Gövde ve kafada natural satin cila
-Sap uzunluğu 34”(long scale)
-4 telli-5 telli seçenekler

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here