Ana sayfa Makale Mobilin yükselişi!

Mobilin yükselişi!

Genellikle en çok bu soruyla karşılaşıyorum… Birçok üretici daha çok fotoğraf özellikleri üzerine yoğunlaşıyor. Bunun da çok önemli bir nedeni var elbette… İnsanlar, fotoğraflarını bir an önce sosyal medya ortamında paylaşmak istiyorlar.

0

Sosyal medya fotoğrafçılığında hangi cep telefonu?

Photoline’da sosyal medya fotoğrafçılığı üzerine yazmaya başladığımda birtakım araştırmaların sonuçlarını paylaşmıştım. 2010 yılında dijital fotoğraf makineleri 121,5 milyon satarken, 2016’nın ilk yarısında bu rakam 13 milyona düşmüştü… (1)

Oysa internet ve sosyal medya uygulamalarında paylaşılan fotoğraf sayısı artmaya devam ediyordu. 2013’te 660 milyar fotoğraf paylaşılmışken bu rakam 2017 itibariyle 1,2 trilyonu geçmişti. 2018 sonu için 1,5 trilyon gibi bir rakam telaffuz ediliyor. (2)

Araştırmalara göre bu fotoğrafların yüzde 10,3’ü dijital fotoğraf makineleri, yüzde 4,7’si tabletlerle ve yüzde 85’i akıllı telefonlarla çekilmiş. (3)

Şöyle ki, cep telefonlarının payı çok yakında yüzde 90’ı bulacak gibi ve birçok telefon üreticisi de “daha iyi fotoğraf” vaadiyle çıkıyor tüketicilerin karşısına…

Peki, hangi telefon?.. İşte en sık karşılaştığım soru… Beni tanıyanlar, sosyal medyada izleyenler hep aynı soruyu soruyorlar: “Hangi telefonu alayım?” … Aslında bu sorunun yanıtı bütçeye bağlı olsa da doğrusunu söylemek gerekirse bazı cep telefonu markaları fotoğraf konusunda bir adım öne çıkıyorlar. Ben de sizlere fikir verebilmek için bu markaların bazı modellerini ve örnek fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim. Ancak, şunu da belirtmeden edemeyeceğim, cep telefonu, kamera vs. fark etmez… Fotoğrafı çeken sizsiniz, iyi bir cihaz sizi iyi fotoğrafçı yapmaz… İyi fotoğrafçı, iyi bir cihazla daha çok şey yapabilir…

Huawei Mate 20 Pro ve P20 Pro

Çinli üretici Huawei, Leica ile 2016 yılında P9 ile başladığı iş birliğini Mate 20 Pro ile inanılmaz bir noktaya getirmiş. Çift lensten, P20 Pro modeli ile üç lense geçen Huawei, Mate 20 Pro ile iki önemli olmazsa olmaza da çözüm getirmiş. Öncelikle P20 Pro ile yeni Mate 20 Pro arasındaki en belirgin farkın altını çizelim…

P20 Pro’daki üç Leica lens ve algılayıcı 40 MP (f/1,8) renkli, 20 MP (f/1,6) monochrome ve 8 MP tele olarak sıralanıyordu. Ön kamera da daha iyi öz çekimler için 24 MP çözünürlükteydi. Nitekim bu konularda otorite kabul edilen DxOMark’ta P20 Pro, 109 puanla birinci sırada yer alıyor.

Mate 20 Pro’da ne gibi farklı ve yeni özellikler var diyecek olursanız, öncelikle üç Leica lens ve LED flaş, dörtlü kare bir düzenekle telefonun üst orta bölümüne yerleştirilmiş. Aslında bu tutuş açısından önemli avantajlar sağlıyor.

Leica lens ve algılayıcılara baktığımızda, 40 MP (f/1,8) renkli ve 8 MP (f/2,4) yerinde duruyorken, Mate 20 Pro’da 20 MP monochrome’un yerini 20 MP (f/2,2) ultra geniş açı almış. Bu yeniliğin hem avantajları hem de dezavantajları var.

Önce avantajlara bakalım… Ultra geniş açı, tüm fotoğrafçıların o çok istediği geniş alanı sunuyor ki, açıkçası ben bu özelliğine bayıldım. Çünkü elinizde 16 mm bir lens varmışçasına çekim yapabiliyorsunuz ki aman diyorum. Bir diğer önemli avantaj ise Mate 20 Pro’nun makro özelliği… Şöyle ki, objelere 2,5 cm kadar yaklaşarak çekim yapabiliyor ve bu yakınlıktan inanılmaz detaylar alabiliyorsunuz.

Her ne kadar Huawei yetkilileri kalite konusunda herhangi bir değişiklik olmadığı konusunda ısrar etseler de monochrome lens ve algılayıcının olmaması benim gibi siyah beyaz fotoğraf çekmeyi sevenleri biraz üzecek gibi… Mate 20 Pro’da da monochrome seçeneği var ama bir P20 Pro kalitesinde değil diyebilirim. Düşüncem odur ki, bir dahaki ürün de dördüncü algılayıcı ve lensi de görebiliriz. O da muhtemelen monochrome olacaktır.

Yapay zekâ konusunda da Mate 20 Pro’nun hakkını vermek gerekiyor. Her ne kadar kişisel olarak fotoğraf çekerken Pro modunu kullanıp kontrolü elime almayı tercih etsem de yapay zekâ desteği birçok amatör fotoğrafçının hayatını kolaylaştıran bir özellik. P20 Pro, 150 çekim modunu desteklerken, Mate 20 Pro’da bu rakam 1500’ü buluyor ki inanılmaz… Ayrıca IP68 sertifikası sayesinde Mate 20 Pro ile su altında da fotoğraf çekebiliyorsunuz ki, bununla ilgili özel bir de çekim modu mevcut…

Sonuç olarak Mate 20 Pro da P20 Pro da üstün fotoğraf özelliklerine sahip telefonlar. Yazıyı kaleme aldığım tarih itibariyle Mate 20 Pro, 8499₺ P20 Pro ise 5000₺ seviyesinde fiyat etiketleriyle satılıyorlardı. Makro ve geniş açıya gerek yok, ben siyah beyaz çekiyorum, monochrome’suz yapamam diyorsanız P20 Pro sizin için yeterlidir bana kalırsa…

Samsung Galaxy Note 9

Güney Koreli üretici Samsung, özellikle Galaxy serisi ile sosyal medyada fotoğraf paylaşanlara üst düzey görsel kalite sunan çok önemli bir marka. Özellikle amiral gemisi Galaxy Note 9’dan söz etmeden geçmek mümkün değil…

Kişisel olarak Note 9’da beğendiğim özelliklerin en başında yapay zekâ sayesinde kullanıcıların yaptığı çekim hatalarını düzeltebilmesi geliyor. Şöyle ki, diyelim ki, odağı kaçırdınız, ya da lensiniz kirliydi… Çok daha önemlisi fotoğrafını çektiğiniz kişinin gözleri kapalı çıktı. Hiç merak etmeyin, Galaxy Note 9’un güçlü yapay zekâsı bu hataları bir çırpıda kapatabiliyor.

Galaxy Note 9’un arkasında değişen ışık koşullarına göre kendini ayarlayabilen ve f/1,5 ile f/2,4 arasında diyafram aralıkları değişebilen 12 MP algılayıcılı iki tane kamera bulunuyor. Elbette OIS (Optical Image Stabilisation) yani optik görüntü sabitleyici sistem de mevcut. Bu sayede çektiğiniz fotoğraflarda titremeye bağlı netlik kaçırma olasılığı yok denecek kadar az…

DxOMark’ta 103 puanla üst sıralarda yer alan Samsung Galaxy Note 9, 5600-6100₺ aralığında bir fiyat etiketine sahip…

General Mobile GM9 Pro

Türkiye’de üretilen ve üretimini bizzat yerinde gözleme fırsatı bulduğum General Mobile GM9 Pro, DxOMark’ta 90 puanla yer alan ilk yerli telefon… “Orta seviyede iddialı” olarak tanımlanan GM9 Pro, tam bir fiyat/performans canavarı… DxOMark listesine baktığımızda 90 puan alan telefonlar listesinde Asus ZenFone 5, Google Pixel, HTC U11 gibi telefonları görüyoruz ki, bu bile GM9 Pro’nun öneminin altını çiziyor.

12 MP çözünürlükte dual-pixel otomatik odaklama ve elektronik sabitleme özellikleriyle gelen GM9 Pro, sosyal medya fotoğrafçılarına daha küçük bir bütçeyle daha büyük olanaklar sunuyor. 1/2,55” algılayıcısı ve f/1,8 diyaframa sahip olan birincil lensi, 8 MP 1/4” algılayıcılı f/2 ikincil lensi ile düşük ışık koşullarında bile tatminkâr fotoğraflar çekmenize imkân veriyor.

General Mobile GM9, “Enflasyonla Mücadele” kapsamında yapılan kampanya ile fiyatında dramatik bir indirim yaptı ve 2900₺’den 2100₺’ye indi. Birçok cep telefonuyla karşılaştırıldığında fiyatını son derece “uygun” bulduğumu söyleyebilirim. Üstelik “yerli” üretim olması da cabası…

Yazan:Cem Kıvırcık

Instagram/Facebook/Twitter: @cemkivircik


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here