Ana sayfa Yazılım MobileMe alternatifleri

MobileMe alternatifleri

0

MobileMe hizmetine alternatif, ücretsiz seçenekler

+Apple’ın MobileMe hizmeti, Mac kullanıcıları için gerçekten çok güzel bir seçenek. Hem e-postalarınızı, hem ajandanızı, hem fotoğraflarınızı, hem dosyalarınızı bir arada saklayabildiğiniz, hem web sitenizi yayınlayabildiğiniz, farklı bilgisayarlar ile kolaylıkla eşleştirme yapabildiğiniz mükemmel bir hizmet.
Tabii bu mükemmellik yıllık 100$ civarı bir ücreti ödeyenler için geçerli. Peki  ya ödemek istemiyorsanız ne olacak? örneğin ben, ödemek istemiyorum. çünkü orada kullanılan hizmetlerin hepsini kullanmıyorum, üstüne üstlük onun sunmadığı başka hizmetler kullanıyorum (örneğin belge hizmeti). Belki de Apple’ın sunduğu bu hizmete bağlı olan yazılımları (Mail.app, iCal, Address Book) kullanmıyor olabilirsiniz. Bu durumda MobileMe hizmetini de satın almak istemeyebilirsiniz.

Peki ne olacak? MobileMe kullanmadığımız için bu hizmetlerden mahrum mu kalacağız? Elbette hayır. Internet kocaman bir okyanus ve bu okyanusta aynı hizmetleri sunan farklı farklı siteler mevcut (kimi ücretli, kimi ücretsiz). Bunlardan keyfinize ve bütçenize uygun olanları seçip, hemen  kullanmaya başlayabilirsiniz.

Address Book eşleştirmesi
Adres defterinizdeki kayıtları saklamak istiyorsanız, Address Book size dört değişik alternatif sunuyor. MobileMe, Yahoo, Google ve Exchange. Birinci seçeneği istemediğimize göre diğer üç seçenek ile ilgilenebiliriz.

  Belirtilen üç seçenekten dilediğimizi ya da tamamını kullanabiliyoruz. Kullanabilmek için yapmamız gereken Address Book>Preferences penceresinde, General sekmesine ulaşmak. Pencere açıldığı zaman alt tarafta bahsettiğimiz dört seçeneği göreceksiniz. MobileMe hariç diğer üç seçenekten herhangi birini ya da dilersek hepsini seçebiliriz.
Kullanmak istediğiniz hizmetin başındaki kutucuğu işaretledikten sonra çıkan son kullanıcı uyarısını kabul edip, sağ tarafta etkinleşen düğmeye tıklayın. Bu düğmeye tıklamanızla birlikte, seçmiş olduğumuz hesap ile ilgili kullanıcı adı ve parolanızı girmenizi belirten yeni bir pencere açılacaktır. Buraya gerekli bilgileri girin. Sonra da menü çubuğunda iSync menüsünden Sync Now komutunu uygulayın (eğer iSync menüsü etkin değilse, Applications içinden iSync’i çalıştırıp, yazılımın tercihlerinden “Show status in menu bar” seçeneğini işaretleyip yazılımı kapatın). Size eşleştirme yapmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Onaylamanızla birlikte eşleştirme işlemi başlayacak ve kısa zamanda sonlanacaktır.

Eğer bilgisayarınıza daha önce iPhone ya da iPod Touch bağlamadıysanız Google hesabı etkin olmayacaktır. Bu durumda küçük bir hile yapıp, Address Book’a Google’ı tanıtmamız gerekiyor. Bunun için de kullanıcı adı (home klasörünüz) > Library > Preferences klasöründeki com.apple.iPod.plist dosyasında küçük bir düzenleme yapmak gerekiyor. Düzenlemeyi yapabilmeniz için Developer araçlarını yüklediğinizde bilgisayarınıza dahil olan Property List Editor adlı yazılımı kullanmanız gerekiyor. Eğer Developer araçları bilgisayarınızda yüklü değil ise PlistEdit Pro (yazılım ücretli, ancak deneme sürümü mevcut ve bu da bizim için yeterli; deneme sürümünü http://www.fatcatsoftware.com/plisteditpro/ adresinden indirebilirsiniz) adlı shareware yazılımı kurmanız da yeterli olacaktır. com.apple.iPod.plist dosyasının her ihtimale karşı bir yedeğini alıp, bahsettiğimiz yazılımlardan biriyle açın, sol baştaki menüyü Family ID satırını bulana kadar genişletin. Karşısında yazan değeri 10.001 ile değiştirin. Hepsi bu… Address Book’u çalıştırıp, Preferences’ı açtığınızda Google tercihini de orada görebileceksiniz.

iCal eşleştirmesi
Google’ın CalDAV (http://caldav.calconnect.org) desteği sayesinde iCal, Google’ın ajanda hizmetiyle kolaylıkla eşleşebiliyor. Bu da bize büyük bir rahatlık sağlıyor. Böylelikle ajandamıza dünyanın neresinde olursak olalım ulaşabiliyoruz. Fakat bunun iki küçük sıkıntısı var:
• Eğer iPhone ya da iPod Touch kullanıyorsanız, bu aletler üzerinden Google’ın ajanda hizmetiyle otomatik bir eşleşme yapamıyorsunuz.
• Hali hazırdaki bir iCal ajandasını Google’a aktaramıyorsunuz. Bunun yerine ya Google’da yeni bir ajanda oluşturmalı ya da iCal ajandanızı dışa aktarıp, sonra da Google içerisine almanız gerekiyor.

Google’daki Ajanda bilgilerinizi iCal ile eşleştirmek için öncelikle Leopard kullanıcısı olmanız gerekiyor. Sonra da şu yazılımı bilgisayarınıza yüklemeniz: Calaboration (http://code.google.com/p/calaboration/downloads/list). Yazılım, Google ajandanız içindeki bilgileri okuyup, iCal’a otomatik olarak aktarmanızı sağlıyor.

Calaboration’ı çalıştırın ve ajandanızın ait olduğu Google hesabınızın kullanıcı adını ve parolasını girin. Giriş işlemi tamamlanınca Google Ajanda üzerinde kullanmakta olduğunuz ajandalarınız listelenecek. İstediklerinizi seçip Add to iCal düğmesine tıklayın (dikkat; ekleyeceğiniz ajandalar üzerinde tam bir sahipliğiniz olmalı). Add Email düğmesine tıklayarak Google adresinizi Address Book’a ekleyin. Artık seçmiş olduğunuz Google ajandanız iCal üzerinde görüntüleniyor. Bu andan itibaren yapacağınız her değişiklik Google ajandanıza da yansıyacak. Değişiklikler beş dakikada bir otomatik olarak güncelleniyorlar.

iDisk alternatifleri

MobileMe hizmeti aldığınız zaman Apple size 20GB depo alanı veriyor. Böylece ister fotoğraf, ister yazı olsun, dosyalarınızı saklayabileceğiniz oldukça yeterli bir alana sahip olabiliyorsunuz.

Aynı işi yapan birçok ücretsiz site mevcut. Tamam hiçbiri bedava olarak 20GB vermiyor ama en azından 2GB’lık bir alana sahip oluyorsunuz ki, bu da standart bir kullanıcı için hayli yeterli bir büyüklük.

Dropbox (www.getdropbox.com) ve SpiderOak (https://spideroak.com/) hizmet olarak öne çıkan iki site. Her iki site de ücretsiz 2GB alan veriyor. Ama onların öne çıkmasını sağlayan verdikleri alan değil, ücretsiz olarak sağladıkları yazılım. Her iki sitenin yazılımları sayesinde dosyalarınızı kolaylıkla internete aktarabiliyorsunuz. üçüncü bir site ise 4shared (www.4shared.com). Kayıt olmanızla birlikte 5GB ücretsiz alan veriyor ama bu site maalesef dosyalarınızı yüklemeniz için bir yazılım vermiyor. Mutlaka site içerisinden yükleme yapmanız gerekiyor.

Bahsi geçen her üç sitenin de ücretli, değişik büyüklükte alan hizmetleri mevcut. Eğer sağladıkları ücretsiz alanlar günün birinde yetersiz gelirse, bütçenize uygun seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Fotoğraf saklama
MobileMe hizmetinin iPhoto ile uyumu yadsınamaz bir gerçek ama yerine alternatifler koymak da aynı şekilde son derece kolay.
Son yıllarda fotoğraf paylaşımı deyince ilk akla gelen site, bir Yahoo! hizmeti olan Flickr (www.flickr.com). ücretsiz hesabınıza 100MB’lık bir alan veren Flickr, yıllık 25 Dolar gibi kabul edilebilir bir ücretle sınırsız yer sağlıyor. üstelik kendi yazılımı Flickr Uploadr ile fotoğraflarınızı aktarmak da son derece kolay. Dilerseniz Connected Flow tarafından sunulan FlickrExport ile fotoğraflarınızı iPhoto içerisinden doğrudan Flickr’a aktarma şansına da sahipsiniz. Yazılımın Lite sürümü ücretsiz olmakla birlikte tam sürümü 12£.


 

 

İkinci bir alternatif ise SmugMug (www.smugmug.com). ücretsiz hesap vermeyen sitede, ücretli üyelikler 40 Dolardan başlıyor ve sınırsız alan sunuyor. Bu sitenin avantajı ise ücretsiz MacDaddy (http://cmac.smugmug.com/help/macs) yazılımı ile fotoğraflarınızı ister bilgisayarınızdan, ister iPhoto üzerinden rahatlıkla siteye yükleyebilmeniz.

Tek bir hizmet yerine birkaç hizmet kullanmak belki biraz fazla zaman harcamak gibi görünüyor olsa da ayarlarınızı sadece bir kez yapmakla uğraşıyorsunuz. Ondan sonrası ise çocuk oyuncağı…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here