Ana sayfa Donanım Mobil telefonlar, Dünya nüfusuna yaklaştı!

Mobil telefonlar, Dünya nüfusuna yaklaştı!

0

Ericsson tarafından hazırlanan Mobilite RaporuMobility Report” yayınlandı. Buna göre 2013 sonu itibariyle 200 milyon olan hücresel M2M cihaz sayısı, 2019 yılına kadar 3 ile 4 kat arasında artacak. Günümüzde bu cihazların çoğu yalnızca GSM için kullanılırken, 2016 yılında bu çoğunluğu 3G ve 4G uyumlu cihazlar oluşturacak. Ericsson Strateji”den Sorumlu Başkan Yardımcısı Rima Qureshi, “Makineden makineye iletişimde çok büyük bir sıçrama söz konusu.

 

 

Mobil telefonlar, Dünya nüfusunu geçecek

 

 

 

örneğin akıllı ulaşım sistemleri gibi hücresel M2M hizmet ve uygulamalarının etkin olabilmesi, kısa sürede bağlanabilmeyi ve gecikme hızını en düşük seviyeye çekmeyi gerektiriyor.  2019 yılında hücresel M2M cihazların yüzde 20″den fazlasının LTE ile bağlı olacağını öngörüyoruz. Bunun yanında cihazdan cihaza ve makineden makineye yeni uygulamalar da 5G ile gündemimize girecek. ” dedi.

 

Ericsson Mobilite Raporu“na göre mobil aboneliği büyük bir hızla artıyor. 2015 yılında dünya üzerindeki mobil abonelik sayısı, dünya nüfusunu geçecek. Nitekim sadece mobil abonelik sayısı 2014″nın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 120 milyon artarak yüzde 7 büyüme kaydetti. 2019 yılında ise mobil sayısının 9,2 milyar olması bekleniyor. Mobil geniş bant aboneliklerinin de büyümeye devam ederek 2019 yılında 7,6 milyar adede ulaşması bekleniyor.

 

 

Mobil telefonlar, Dünya nüfusunu geçecek

 

 

 

Rapora göre akıllı telefonların sayısı, 2016″da akıllı özelliği olmayan mobil telefon sayısını geçecek. 2019″da ise akıllı telefona sahip kullanıcı sayısının 5,6 milyara ulaşması bekleniyor. Sadece Avrupa”da 2019″da akıllı telefon kullanıcı sayısı 765 milyona ulaşacak ve böylelikle Avrupa nüfusunu geçecek. Raporun bir diğer çıktısı ise 2014″ün ilk çeyreğinde satılan telefonların yüzde 65“inin akıllı telefonlardan oluşacak.

 

Bu akıllı telefon kullanıcılarının aylık kullandığı veri miktarının, 2019″da günümüze kıyasla 4 kat artması bekleniyor.  Bu da 2013 yılında gerçekleşen mobil veri trafiğinin 2019″a kadar 10 kat büyüyeceği anlamına geliyor. Rima Qureshi; “M2M“deki büyüme ve evrim ile mobil veri trafiğinin 10 kat büyümesi; bağlantı performansı ve kullanıcı deneyimini mümkün olan en iyi dereceye çıkarmayı kolaylaştırıyor.

 

 

Mobil telefonlar, Dünya nüfusunu geçecek

 

 

 

Bu durum dolayısıyla geleceğin network, operasyon ve iş destek sistemlerinde daha yüksek kapasitede ihtiyaçlar doğuruyor. ” dedi. 2019 yılında Avrupa”daki LTE kulanım oranı yüzde 80 civarında olacak. öte yandan, Avrupa”daki uzun vadeli penetrasyon oranı 2019″da Kuzey Amerika”da kaydedilen yüzde 85’lik orana kıyasla yalnızca yüzde 30’larda seyredecek.

 

Rapora göre, LTE penetrasyonunda, Avrupa içerisinde dahi Batı Avrupa, Orta Avrupa ve Doğu Avrupa arasında büyük farklılıklar görülecek. Kuzey Doğu Asya”ya bakıldığında ise LTE kullanım oranının 2019 yılına kadar yüzde 95’e çıkması ve penetrasyonun yüzde 45″e varması bekleniyor.

 

 

Mobil telefonlar, Dünya nüfusunu geçecek

 

 

 

Bölge içerisinde yalnızca çin, 2019 yılında, dünyadaki tüm LTE kullanıcılarının yüzde 25″lik dilimi olan 700 milyon aboneliğe sahip olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here