Ana sayfa Makale Mobil teknoloji ve 2015

Mobil teknoloji ve 2015

0


Teknolojide 2014 yılı oldukça verimli geçti. Tüketici elektroniği tarafında sayılamayacak kadar fazla ürün tanıtıldı ya da satışa çıktı. Akıllı telefon tarafında en çok satan şirketler Samsung ve Apple oldu.İlk iki sıradaki bu dev markaları LG izledi. Sonraki şirketler ise ağırlıklı olarak çin menşeli. ZTE, Huawei, Xiomi ise en başarılı çinli şirketler pozisyonunda kapattı 2014 yılını.

Tablet tarafında ise Apple ve Samsung, ilk iki sırada yer alma süreçlerini devam ettirdiler. Teknoloji dünyasında senenin en önemli konularının başında giyilebilir teknolojiler geldi. çok sayıda ürün tüketicilere sunuldu. Sanal gerçeklik aygıtları da bir hayli artan sayılarda teknoloji severlerin karşısına çıktı. Trendin bir diğer yönü büyük ekranlı akıllı telefonları gördüğü ilginin boyutlarıydı. Tablet satışlarını azalan bir seyre taşıyan bu trendin önceki yıllarda Doğu Asya pazarlarındaki ilk emareleri, 2014 yılında küresel boyutu artan bir noktaya ulaştı.


Apple‘ın 2014 yılındaki akıllı telefon lansmanları şunu açıkça ortaya koydu; birincisi büyük ekranlı telefon olmazsa olmazlardandı ve iPhone 6 Plus, 5,5 inç ekranla geldi. İkinci olarak da giyilebilir teknoloji aygıtı Apple Watch tanıtılıyordu. Böylelikle dünyanın en değerli teknoloji şirketi olan Apple, eğilimlere tam olarak cevap veriyordu. Hem de en iyi şekilde.

 

Teknoloji severlerlerin beklentileri ise asla tamamlanmayacaktır. Bu oldu diye bir nokta asla söz konusu olamaz, eğer olsaydı onbinlerce yıl önce bir mağaranın duvarına çizilen o ilk hayvan figürleri ile kalınırdı. Eğer o nokta tatmin edici olsaydı günümüz bilgisayar teknolojileri asla var olamazdı. İşte bu konjektür insanı insan yapan temel öğrenin sonucu ve buna uygun teknoloji geliştirmeleri de sürecin en doğal tarafı. Peki 2015 yılında neler olacak?


Apple’ın rakibi olan akıllı telefon işlemcilerinde uç nokta belli gibi, 8 çekirdekli ve 64 bit mimarisine dayalı modüller. Donanıma dair diğer özellikler ise 3GB RAM, 3000mAh civarı batarya… Bunlar akıllı telefon pazarında tüketiciyi bu yıl için memnun edecek özellikler. Peki tablet tarafında neler bekleniyor? Daha uzun batarya süreleri, daha iyi ses performansı… Tüketici elektroniğinde ihtiyaçlara yanıtlar bu şekilde verileceğe benziyor. Peki Apple bu durumda nasıl bir yol izler?

 

öncelikle gerek akıllı telefon gerekse tablet tarafında odaklanılan teknolojiler, Apple’ın zaten hali hazırda sunmuş oldukları ile aynı performans yapılarını sunacak. Şarj süreleri bir gün, hız ve performans yine aynı çizgide olacak, kamera özelliği daha da geliştirilip iPhone 6 Plus seviyesine taşınacak. Bazı sürprizlerle karşılaşacağız evet ama en nihayetinde durum büyük olasılıkla bu şekilde olacak.


Atılacak adımlar, daha önceki yıllarda olduğu gibi teknoloji çıtasının duracağı yeni nokta olacak. Apple’ın 2015 modellerine dair gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Makale: Macline Dergisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here