Ana sayfa Donanım Mobil Synthesizer”lar

Mobil Synthesizer”lar

0

Müzisyenlerin her yere taşınabilen synthesizer isteklerine geçtiğimiz yıllarda iki büyük üreticiden yanıt geldi. Roland ve Korg taşıması kolay, hafif ve en önemlisi de pille çalışabilen yeni synthesizer modellerini gayet uygun fiyatlarla piyasaya sürdü.
 

Roland Juno-Di

Roland”ın Juno serisinin en son ürünü olan Juno-Di aslında daha önceki Juno-D”nin gelişmiş bir versiyonu. Serideki bir önceki ürün olan Juno-D”ye göre bellek kapasitesi ve ses sayısı önemli ölçüde artırılmış. Juno-Di”de 1000 den fazla ses bulunuyor ve tek tuşa basarak çalmak istediğiniz enstrümanın kategorisini seçebiliyorsunuz. Bu kategoriler arasında piyanodan elektrogitara, vurmalı çalgılardan modern synthesizer seslerine kadar pekçok ses bulmak mümkün. Enstrümanda genel olarak menülerin ve tuşların kullanımı çok pratik. Birçok synthesizer”da karşılaşılan, menü adımları arasında kaybolmak sorunu Juno Di”de yok. Juno-Di”nin üzerindeki sesler yine kolayca Sound Modify potlarını kullanarak canlı olarak değiştirilebiliyor ve istenilen özellikler katılabiliyor. Juno-Di ile birlikte gelen PC ve MAC uyumlu yazılım sayesinde de ses üzerinde değişiklik yapmak, saklamak ve USB bağlantısıyla bilgisayardan Juno-Di arasında ses aktarmak mümkün. Juno-Di”nin bir başka güzel özelliği de dışardan bağlanan mikrofona ayrılmış özel bir reverb ve vocoder efektinin olması. Vocoder ile çok yumuşak seslerden robot seslerine kadar birçok değişik vokal sesi elde edebiliyorsunuz. Juno-Di”deki reverb, chorus ve master FX olarak 3 bölümden oluşan efektlerin genel olarak kalitesini oldukça tatmin edici bulduğumuzu söylemeliyiz.
 

synthesizer
 
Roland”ın Juno-Di”yi tasarlarken en dikkat ettiği ve Juno-Di”nin diğer synthesizerlara göre en etkileyici yanı hafif, taşınabilir ve pille çalışıyor olması. Piyasadaki birçok synthesizer çok güce ihtiyaç duyması ve ağır olması nedeniyle taşıanabilir olmaktan çok uzakta. Roland”ın CUBE Street veya Mobile CUBE gibi pille çalışan amplifikatörleriyle birlikte kullandığınızda Juno-Di”yi her yerde çalabilirsiniz. ön panelde yer alan pil doluluğu göstergesi sayesinde beklenmedik bir anda enerjisiz kalmanız önlenmiş.

Roland USB bellek girişini çarpmalara karşı açılır kapanır bir bölmeyle  korumuş. Juno-Di”de Center Cancel özelliği de USB bellekten veya dışarıdan Juno-Di”ye bağladığınız bir kaynaktan çaldığınız parçalara karaoke yapmanıza olanak veriyor. Roland, Juno-Di”ye Theremin benzeri bir kontrol sağlayan D-beam ve kontrol pedalı girişi koymayı unutmamış. Juno-Di”deki hazır ritimler ve arpeggiator da çalmayı kolay ve eğlenceli hale getiren diğer güzel fonksiyonlar.

 

Juno-Di”nin en önemli avantajı hafif ve her yerde çalınabilir bir ürün oluşu ancak Juno-Di”yi test ederken genellikle birçok üründe zor kopyalanan gitar seslerini Juno-Di”de de pek tatmin edici bulmadık. Piyano ve synthesizer seslerinin ise standart Roland kalitesinde olduğunu söyleyebiliriz. Tuşların altının boş olması, genel olarak enstrümanın ağırlığını azaltıyor ama aynı zamanda pek sağlam değilmiş hissi veriyor. Yine de fiyat ve performans olarak karşılaştırıldığında Roland, taşınabilir ve pratik bir synthesizer yapma hedefinde başarılı olmuşa benziyor.

Avantajlar:
Hafif (5.2 kg) ve taşınabilir olması, kullanım kolaylığı, 5 saate kadar pille çalışabilmesi

Dezavantajlar: Hafif ve ucuz bir tasarım uğruna tuşların ve gövdenin sağlamlığından ödün verilmiş.
 

mobil synthesizer
 
MicroKorg XL

XL modeli Korg”un uzun zamandır piyasada bulunan ve çok talep gören microKorg serisinin devamı niteliğinde. Ayrıca yepyeni bir dış görünüşe sahip. Enstrümanı kutusundan çıkardığımda ilk dikkatimi çeken 1970’lerde Hi-fi ekipmanlarda kullanılan büyük potlar ve genel olarak tasarımın modern ile eskiyi çağıştıran bir dengede olması. Enstrüman, boyutuna göre büyükçe sayılabilecek gayet rahat okunabilen turuncu bir LCD ekrana sahip. XL”in üstündeki Program Genre ve Program Category adlı iki büyük potu kullanarak ana sesleri seçebiliyor, sol taraftaki daha küçük potlarla da ses seviyesini ve tempoyu ayarlayabiliyorsunuz. En sağdaki diğer küçük potlar ise sesleri işleyebilmenizi ve kontrol etmenizi sağlıyor. Ekranın hemen altında bulunan 4 tuşla arpeggiator, vocoder, kayıt ve diğer özelliklere ulaşmak mümkün.

 

Mikrofon

XL birlikte gelen gooseneck mikrofon enstrümanın en önemli özelliklerinden 16 band vocoder için tasarlanmış ve doğrudan ön yüzeydeki XLR girişine bağlanıyor. Genelde enstrümanla birlikte mikrofon çıkması alışılmış bir şey olmadığından bizi şaşırttı.

Tuşlar

Klavyenin dokunuşa duyarlı tuşları standart piyano tuşlarına göre küçük ve sadece 37 tuş – 3 oktav. Ancak siyah ve beyaz tuşlarının büyüklüklerinin oranı çok rahat ve hızlı çalmaya olanak verecek şekilde tasarlanmış. Bu özelliğiyle Korg, son zamanlarda yabancı gruplarda vokale eşlik etmek için sıklıkla kullanılan synthesizer solosu konseptine çok uygun bir enstrüman tasarlamış.
 

cem öcek
 
Bağlantılar

XL”in arkasında MIDI giriş, çıkışı, USB girişi, stereo kulaklık çıkışı ve sağ sol audio çıkışları bulunuyor. MicroKorg XL”i 9 voltluk adaptörle çalıştırabildiğiniz gibi, 6 adet kalem pille de çalıştırabiliyor ve 4 saate kadar varan dayanma süresiyle istediğiniz yerde çalabilme esnekliğine sahip olabiliyorsunuz.

 

Sesler ve efektler

MicroKorg XL”deki synthesizer sesleri Korg”un daha büyük klavyelerindeki seslerden türetilmiş. Enstrümandaki MMT (Multi Modeling Technology) ses motoru RADIAS/R3 synthesizer’larından yola çıkarak tasarlanmış. Aynı anda 8 ayrı ses üretme özelliğine sahip ses motoru, geleneksel analog dalga boylarının yanı sıra 7 ayrı çeşitte eski klavye sesleri ve yaylı çalgı sesleri üretebiliyor. Cross-modulation, unison stacking ve VPM (Variable Phase Modulation) özellikleri modern bir dijital synthesizerın üretemeyeceği sesleri üretmenizi sağlıyor. Sync ve ring modulation ise oldukça zengin ses tonları yakalamanızı sağlayacak diğer özellikleri. Enstrümanın üstünde gelen 128 adet önceden programlanmış sesin yanında parametreleri değiştirip kendi seslerinizi yaratmanız da mümkün. Lead ve bas sesleri oldukça etkili.
 

juno di
 
Her ses programı 2 ayrı tınıdan oluşuyor ve daha sonra efekt bölümüne geçiyor. Her tını da biri mikrofon veya line-in girişinden beslenebilecek iki osilatör tarafından üretiliyor ve daha sonra filtre devresine gönderiliyor. MicroKorg XL”de 3 adet de ADSR(Attach, Decay, Sustain, Release) üretici bulunuyor.

XL”deki iki ana efekt işlemcisi Korg”un Kaoss ürün serisinden esinlenerek üretilmiş. Böylece aynı anda iki ayrı efekti kullanmanız mümkün. Reverb efektinin böyle bir synthesizer”da yer almaması şaşırtıcı olsa da Chorus, flange, phaser, compression, filtreleme, ring modulation, distortion ve delay efektlerini çok başarılı buldum. XL”deki 17 adet efekt, dışarıdan bağlanan bir ses kaynağına da uygulanabiliyor.

XL”in üstündeki 6 adet Arpeggiator”un yanında editor sayesinde kendi Arpeggiator”unuzu da yaratıp kullanabiliyorsunuz.

 

Kullanım

Boyutuna göre çok etkileyici sesler içeren XL”in akustik ses örneklemeleri çok kaliteli. Enstrümanla birlikte gelen mikrofonla kullanılan vocoder’ın kalitesi de yüksek. Konuşan bir enstrüman sesinden robot sesine kadar pek çok eğlenceli ses çıkarmanız mümkün. Basit bir akor basılırken kullanıldığında bile harika sonuçlar alınabiliyor, üstelik standart ayarlarla… üretilen sesin yüksek kaliteli vocoder’lardan hiçbir farkı yok.

Arka paneldeki USB bağlantısı sayesinde XL”i bir MIDI aleti olarak kullanabiliyor ya da XL üstündeki parametreleri bilgisayarınızdan kolaylıkla değiştirebiliyorsunuz.

Genel olarak enstrümanın menüleri arasında gezip parametreleri değiştirmeyi biraz karışık ve uzun buldum.

Belki bir kaç küçük tuş veya pot eklenmiş olsaydı daha kolay bir kullanım sağlanabilirdi.

master fx
 
Avantajlar

Güçlü synthesizer işlemcisi sayesinde etkileyici seslere sahip olması.
Gelişmiş ve duyarlı vocoder özelliği

Dezavantajlar

Reverb efektinin olmayışı
Biraz pahalı olması

Sonuç

Reverb efektinin olmayışı ve fiyatının bence biraz yüksek olmasına rağmen, MicroKorg XL”un sesleri ve özellikle vocoder özelliği güçlü Korg işlemcisi sayesinde profesyonel ve oldukça etkileyici.

Enstrümanın küçük, hafif, taşınabilir ve pille çalışabiliyor olması da büyük bir avantaj sağlıyor. Sonuç olarak Korg, seslerini ilk duyuşta seveceğiniz profesyonel ve eğlenceli taşınabilir bir synthesizer yapmayı başarmış.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here