Ana sayfa Yazılım Mobil savaş!

Mobil savaş!

0

Cebimizdeki rekabet nefes kesiyor…
 

Mobil dünyada yaşanan savaşın ardı arkası kesilmiyor. Popüler olan mobil işletim sistemlerinin haricinde oyuna dahil olan diğer mobil işletim sistemleri, bu pastadan olabildiğince fazla pay kapmaya çalışıyor. Oyunun büyük oyuncuları ise, pazar paylarını arttırmak için ellerinden geleni yapıyor. Apple’ın iOS’u istikrarlı gidişatını sürdürürken, Google’ın Android’i hızla yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Oyunun artık ciddi bir oyuncusu daha var: Windows Phone 7.5 Mango. İşte böyle bir kurtlar sofrasında, son durum nedir bakalım…
 
mobile işletim sistemi
 
2011 Android iOS Savaşı

Google’ın Android’i ile Apple’ın iOS’u arasındaki savaşın gidişatı, mobil geleceği de belirleyen faktörler arasında yer alıyor. Android ile iOS arasındaki savaşta son durum, Android’in bol cihaz desteği sayesinde Android lehine görünüyor. Popüler araştırma firması Gartner, 2011 Ağustos itibariyle açıkladığı sayılarda, Android’in akıllı telefon pazarının %43’ünü elinde bulundurduğu belirtiliyor. Apple’ın iOS’u ise %18’lik pazar payına sahip. Buradaki rekabette Android’in onlarca farklı firmanın cihazında kurulu olmasına rağmen, Apple’ın sadece iPhone ile yarışa dahil olduğunu hatırlatalım.

Ne var ki, işin içine tablet bilgisayarlar girince iOS bayrağı devralıyor. Netmarketshare’in araştırmasına göre tüm mobil pazarda iOS %61.5’lik pazar payıyla en büyük dilimi kapmış görünüyor. Android %18.86’lık bir dilimde görünüyor. Akıllı telefon pazarında Android, 2010’un yaz aylarında iOS’u yakalamış, o tarihten sonra da geriye düşmemişti. Tablet bilgisayar sektöründe ise iPad ile yarışamayan firmalar, iOS’un da yükselişine engel olamadı ve tablet bilgisayar + akıllı telefon kullanım oranlarında iOS birinciliği açık ara farkla kapmayı başardı.

 

iOS

Son olarak iOS 5 ile kullanıcılarının huzuruna çıkan Apple’ın mobil işletim sistemi, iPhone, iPod touch ve iPad ile sektörde emin adımlarla kendi yolundan ilerlemeye devam ediyor. iOS 5’in kullanıcılara sağladığı birçok yenilik, mobil işletim sisteminin daha hızlı bir şekilde kullanıcılar tarafından benimsenmesini sağladı. Parmak hareketleriyle mobil işletim sistemine daha fazla hükmedebilmek, birçok iOS kullanıcısını sevindirdi.
 

ios
 
öte yandan kullanım kolaylıklarının ön planda olduğu bir iOS’a Siri adlı kişisel asistan eklerseniz, sırf bu özelliklerden dolayı iPhone alan kullanıcılar sayesinde pazar payınızı arttırmayı başarırsınız. Apple şimdilerde 2011 son çeyrek iOS pazar payı sonuçları üzerinde çalışıyor. Mobil alandaki başarılarının Android’i alt etmelerine yetip yetmeyeceğini ise zaman gösterecek.

 

Android

Ailemizin ele avuca sığmaz mobil işletim sistemi Android, son olarak Ice Cream Sandwich 4.0 ile karşımıza çıktı. iOS ile hemen hemen aynı dönemlerde piyasaya sürülmesi, Android ICS 4.0’ın iOS 5’e nefes açtırmak istemediğinin bir göstergesi olarak yorumlanabilir. ICS 4.0 da beraberinde birçok yeni özellik getirdi. Bunların başında Face Unlock adı verilen surat tanımlama sistemi ile telefonun tuş kilidini açma özelliği geliyor. Bu sayede birçok kullanıcı, daha güvenli bir şekilde telefonlarını kullanabilecek. öte yandan The People adı verilen bir sosyal ağ platformu sayesinde, tüm sosyal ağlardaki feed’leriniz tek bir yerde toplanıyor. The People, özellikle telefon geliştiricilerinin kendilerinin geliştirdiği social hub’lar ile nasıl bir uyum yakalayacak merak ediyoruz.
 

android
 
Android Bump adı verilen yeni özellik ise, Android platformuna NFC desteği getiriyor. Tıpkı Bluetooth’a benzeyen NFC, kısa alanda Bluetooth’tan daha etkili bir iletişim ağı kurmaya yarıyor. NFC ile sadece multimedya dosyaları değil, kullanıcı dosyaları da isteğe bağlı olarak transfer edilebilecek.

Not: Sony Ericsson, yakın zaman içerisinde Android 4.0.1 güncellemesini telefonlarına yükleyeceklerini açıklayarak, ICS gemisine adımını atan telefon üreticilerinden biri oldu.

 

Windows Phone 7

Microsoft, Windows Phone 7 ve Windows Phone 7.5 Mango ile mobil pazarda uzun süre daha kalıcı olacağını belli etti. Yapılan araştırmalara göre Windows Phone’un pazar payları henüz firmayı mutlu edecek seviyede olmasa da, Microsoft eğer 2011’de yakaladığı çizgiyi 2012’de bir üst seviyeye taşıyabilirse, pazar payını arttırması adına eline önemli bir koz geçecek.
 

windows phone 7
 
Cıvıl cıvıl rengarenk menü renk seçeneklerine sahip olan Windows Phone 7, görünüm itibariyle Android ve iOS kullanıcılarının kullanım alışkanlıklarından biraz daha farklı bir kullanım deneyimi sunuyor. Bu, ilk başta kullanıcıları Windows Phone platformundan uzak tutsa da, kullanım kolaylıkları ve sadelikleri sayesinde Windows Phone 7, piyasadaki en pratik mobil işletim sistemlerinin başında geliyor. HTC, Nokia, LG gibi popüler oyuncularla sektöre giren Windows Phone 7, Marketplace adındaki uygulama mağazasıyla kullanıcılarına zengin bir içerik sunmaya çalışıyor. Marketplace her ne kadar App Store veya Android Market kadar zengin bir içeriğe sahip olmasa da, Windows ortamına alışmış program geliştiricilerinin en gözde mobil sahalarından biri olması sebebiyle geleceği bir hayli parlak bir platform.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here