Ana sayfa Haber Mobil projektörler rehberi: Projektörünüzü daima yanınızda taşıyın

Mobil projektörler rehberi: Projektörünüzü daima yanınızda taşıyın

0

 

Bundan bir kaç yıl önce, cepte, çantada taşınacak, yeterince küçük bir projektöre sahip olma fikri bir hayaldi. Ancak projektörlerin boyutları küçüldükçe, taşınabilir modeller kendilerine özgü bir sınıf oluşturmaya başladılar ve artık verilerinizi ve videolarınızı istediğiniz her yerde yansıtabilmenize yardım ediyorlar. Sadece bu değil, taşınabilir projektörler boyut, parlaklık ve özellikler açısından da şaşırtıcı derecede geniş bir yelpaze oluşturuyor. Burada seçiminize yardımcı olmak için piyasada bulabileceğiniz bazı modelleri tanıtacağız. Cep veya avuçiçi projektörleri Cep projektörleri akıllı telefonlardan biraz büyüktürler. Seyyar durumdayken eğlence amaçlı videolar ve fotoğraflar sunabilirler; iş veya sınıf sunumları için slayt ve çizelgelere ek olarak, bu modeller aslında çoklu ortam görüntüleme sistemleri olarak da düşünülebilirler. Pratik ve şık olmasına rağmen, düşük parlaklık ve performanslarına göre de oldukça pahalı sayılabilirler.

Avuçiçi projektörler de cep projektörlerinden biraz daha büyük (ve daha parlak), genel olarak da avucunuzun içi için de (parmaklarınız açıkken bile) biraz büyük gelebilirler. Yine de bir çanta veya sırt çantasında taşımak için hiç şüpheniz olmasın yeterince hafiftirler. çoğu daha parlaktır ve cep modellerinden daha fazla bağlantı seçeneklerine sahiptirler. çoğu cep ve avuçiçi projektör, bir USB sürücüsüne takılan flaş bellekten veya SD karttan dosya çalıştırabilirler, böylece dizüstü bilgisayarınızı yanınızda taşımanız gerekmez. Hatta bazıları dosyaları saklamak için 1GB veya daha fazla dahili belleğe sahiptirler. Bir çoğu ile içeriği, bir akıllı telefon veya tabletten, hatta Mobil HD Link özellikli bir HDMI portu yoluyla yansıtabilirsiniz. çeşitli modellerde şarj edilebilir dahili piller mevcuttur, böylece onları prizlerden uzak yerlerde de kullanabilirsiniz. Daha büyük, daha parlak, ama yine de taşınabilir çoğu üretici, genel olarak avuçiçi modellerden biraz daha büyük ancak oldukça parlak olan LED temelli mini projektörlerini piyasaya sundular.

çözünürlükleri nispeten daha yüksektir (WXGA veya 1,280 x 800) ve büyük kasaları küçük modellere göre daha fazla bağlantı portu sunmalarına izin verir. Birkaçının dahili şarj edilebilir pili  olsa da çoğu elektrik şebekesine bağlanarak çalışır. İnce ve hafif modeller, standart modeller kadar geniş, derin ve parlaktırlar, ancak 1 inç kalınlıkta ve 2 kg kadardırlar. Oldukça taşınabilir durumdalar, ancak aslında inceliği için para ödüyorsunuz ve sınırlı bağlantı seçeneklerine sahiptirler. Son olarak bazı standart projektörler de, onu ister sınıflar arasında isterseniz ülkeler arasında gidip gelirken taşıyın, yeterince küçük ve taşınabilecek kadar küçüktürler. çoğu yumuşak taşıma çantaları ile gelirler, ancak kolaylıkla bir seyahat çantasına ve sırt çantasına sığabilirler. Burada önerdiğimiz cep tipi projektörlerin ağırlığı 130-270 gr arasında. Boyut, parlaklık, özellikler ve performans açısından oldukça farklılıklar gösterirler. Bunlardan biri en iyi seyahat arkadaşınız olabilir.

Philips PicoPix PPX2340 130 gr ağırlığında. Belki de piyasada bulabileceğiniz en hafif projektör.Dijital içeriğinizi köşegen olarak 60 inçe kadar bir ekrana yansıtabilir. Bunun için çeşitli cihazlara bağlanmak üzere USB fiş ve soketi var. Kullandığı LED teknolojisi sayesinde, fotoğraf ve videolarınızı parlak renklerle ve iyi bir kontrastla yansıtır. İçerikleri 4GB”lık dahili hafızasından, USB çubuklarından veya SD kartlardan doğrudan alabilir. LED ışık kaynağının ömrü 30,000 saattir. Parlaklığı ise en fazla 40 lümendir. çözünürlüğü 640 x 360. Entegre MP4 ortam oynatıcısı ile tüm yaygın video ve ses formatlarını destekliyor. 1W”lık dahili bir hoparlörü bulunuyor. Acer C120 LED 180 gr ağırlığında. Gittiğiniz her yere götürüp bilgisayara ihtiyaç duymadan sunum yapabilirsiniz. 2.45 mm kalınlığında, cebinize rahatlıkla sığabilir. Parlaklığı 100 ANSI lümen. 854 x 480 çözünürlüğe sahip, maksimum çözünürlüğü 1280 x 800. Cihaza bağladığınız bir USB sürücüyle, microSD kartla veya bir akıllı telefonla içeriklerinizi doğrudan yansıtabilirsiniz. LED ışık kaynağının ömrü 20,000 saat. 2W”lık bir hoparlörü mevcut.

ByIntek MD 323 210 gr ağırlığında. Cep boyutunda bir projektör olan ByIntek, Android işletim sistemi ile çalışıyor.. Dört çekirdekli bir işlemciye dayanan projektör, 32GB ROM ve 8GB RAM belleğe sahip. Projektör, Internet”ten uygulama indirilip tablet gibi de kullanılabilmektedir. Miracast ve Airplay”i destekleyen cihazların ekranları doğrudan projektör ekranına kablosuz olarak yansıtılabilmektedir. Dahili Bluetooth ve kablosuz bağlantısı mevcuttur. 854 x 480 çözünürlüğe sahip. Ekran döndürme özelliği var. 120 inçe kadar ekran görüntüsü sağlayabilir.

Optoma PK320 227 gr ağırlığında. 100 ANSI lümen parlaklığı olan projektör köşegen olarak 150 inçlik boyuta kadar görüntü yansıtabiliyor. çözünürlüğü 854 x 480. Microsoft Office Reader ile PC”siz çalışabiliyor, 2GB belleğe sahip. LED ışık kaynağının ömrü 20,000 saat. Pil ömrü ekonomi modunda 90 dakika kadar. LED teknolojisi sayesinde düşük güç harcıyor ve sessiz çalışıyor. 1W”lık hoparlöre sahip.

LG PV150G 270 gr ağırlığında. Screen Share özelliği ile bilgisayar ekranını kablosuz olarak projeksiyon ekranına yansıtır. Sunum sırasında bilgisayara ihtiyaç olmaz, USB çubuğundan verileri alabilir. Akıllı telefon veya tablet ekranlarını da HDMI bağlantısı veya dönüştürme kablosuyla yansıtır. LED ampullerinin ömrü 30,000 saattir. Günde 4 saatten 20 yıl dayanır. Bozuk ekranları otomatik olarak düzeltir. çözünürlüğü 854 x 480″dir. 100 lümen parlaklığa sahiptir.

Moto Z Insta-Share Projector Aslında bir akıllı telefon olan Moto Z, ayrıca alınan bir aparatla projektöre dönüşebiliyor. Herhangi bir yüzeye köşegen olarak 70 inçe kadar görüntü yansıtabiliyor. Aparat, Moto Z ailesinden her telefonla çalışabiliyor. Herhangi bir açıdan yansıtma yapabiliyor. Telefona getirdiği artı ağırlık 125 gr kadar. çözünürlüğü 854 x 480. 50 lümens parlaklığa sahip. Lamba ömrü 10,000 saat. Gösterim sırasında telefonun pil süresine 60 dakika katkıda bulunuyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here