Ana sayfa Haber Mobil ödeme hizmeti Apple Pay

Mobil ödeme hizmeti Apple Pay

0

Mobil ödeme hizmeti Apple Pay

Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus‘a dair detayların ardından yeni ödeme hizmeti Apple Pay‘i tanıttı.

Apple Pay Nedir?

ödeme hizmeti ApplePay, şirketin çeşitli kredi kartı ödeme şirketleri ve perakende mağazalarıyla gerçekleştirdiği iş birliğinin bir sonucu olarak geliyor. ABD’de kredi kartlarının bir gün içinde 12 milyar dolarlık işlem hacmi oluşturduğu ve 200 milyon adet işlem gerçekleştirildiği belirtildi; Apple Pay’in bu alana yöneliminin merkezini bu iki faktör doğururken, neden Apple Pay sorusu da prosedürlerden uzak ve kolay kullanım olarak dile getirildi.

 

The Financial Times“ın açıklamış olduğu bilgiye göre Apple, Apple Pay üzerinden yapılan her işlemden %0.15 komisyon olacak. Yani yapılan her 100$”lık alışverişten 15 cent kazanacak.

Apple Pay nasıl kullanılır?

Apple Pay, kredi kartı bilgilerinin iTunes üzerinden girilmesi, bunun sonrasında bürokratik işlemler olmaksızın tıpkı NFC gibi ödeme sistemlerine akıllı telefonların ‘dokundurularak’ ödeme yapılması temeline dayanıyor. iPhone‘daki Touch ID, NFC ve iTunes sitemin merkezini oluşturuyor. Apple, bu hizmeti için büyük kredi kartı ödeme şirketleri ile iş birliğine gitti; Visa, Master Card ve American Express.

 

Bu üç şirketin gücünü arkasına alan Apple Pay, ayrıca çok sayıda bankayla iş birliğine gitti ve başta Apple Store‘lar olmak üzere çeşitli mağazalardan alışveriş yapılabilecek. Alışveriş yapılabilir noktalar arasında Disney, McDonald’s, Subway gibi çok sayıda şirket var. Yapılan açıklamada Apple’ın ödemelerin nerelerden yapıldığı ya da ne alındığı ile ilgilenmediği vurgulandı. Yani kişisel bilgilere izinsiz erişimin kesinlikle söz konusu olmayacağı belirtildi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here