Ana sayfa İnternet Mobil internet seçenekleri

Mobil internet seçenekleri

0

İnternete her yerden erişin!
 

Gelin kabul edelim; internete bağımlıyız. İnternetin günümüzdeki önemi ve yeri, bizleri bu devasa sanal gerçekliğin tam ortasına bırakıyor. Eğer internet olmazsa, artık günlük işlerimizin birçoğunu yapamayız. çocuklar eğitimlerinin önemli bir kısmını internet temelli alıyor. Gençler üniversitede internet üzerinden araştırma yapıyor. Akademisyenler makalelerini internet ağıyla paylaşıyor (ki internetin çıkışında akademisyenler önemli rol oynamıştır). İş dünyası ise artık tamamen internet üzerine kurulu. Sosyal medya, paylaşım siteleri, interaktif medya uygulamaları vs. İnternet başlı başına 2000″lerin dünyasının temelini oluşturuyor. Durum böyleyken, internetsiz bir dünya artık düşünülemez oldu. İzleyenler bilir, dünyanın hemen her yerinde yayınlanan ABD menşeili çizgi dizi South Park, bir bölümünde internetin ortadan kaybolmasını konu edinmişti. öyle bir dünyada internetsiz kalınca medeniyetin nasıl kaosa sürüklendiğini izlemiştik. İzlemesi keyifli, yaşaması ise can sıkıcı bu gerçeklik, bizlere her daim internete gereksinim duyduğumuz gerçeğini bir kere daha sunmuştu.
 
mobil internet
 
İnternet ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Artık sadece bilgisayarlarımızın başındayken değil, yolda yürürken bile internete girme ihtiyacı hissediyoruz. Bu da bizleri internet bağlantısı olan taşınabilir cihazlara yönlendiriyor. İnternete her yerden erişebilmek için birçok alternatif yönteme sahibiz. Fakat birçok insan, halen daha bu alternatifleri nasıl kullanacağını bilmiyor. Bu yazıda sizleri internete açılan kapılara yönlendiriyoruz. Artık hangi kapıdan geçeceğiniz, hangi kapıyı bir daha açılmamacasına kapayacağınız size kalmış durumda.

 

Wi-Fi

İşe en temelden başlamakta fayda var. Wi-Fi artık her telefonda, tablette ve mobil bilgisayarda var olan bir özellik. Wi-Fi, IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) Standartlar Enstitüsü ve Wi-Fi Alliance adlı bir oluşum tarafından standartlaştırıldı. Ev ve ofislerde, özellikle şifre biliniyorsa Wi-Fi bağlantılarını yapmakta bir zorluk yok. Halka açık alanlarda ise durum biraz daha farklı. İşin içine Wi-Fi giriyor ve bu hotspot”lar aracılığıyla internete giriş yapmak mümkün hale geliyor.Sokakta veya bir cafe”de Wi-Fi ile internete bağlanmak istiyorsanız, ya ilgili cafe”nin kendisine ait bir Wi-Fi ağı olmalı ya da civarıda bir yerde halka açık Wi-Fi bağlantısı mevcut olmalı.
 


 
ülkemizde bu alanda en iyi işleyen sistem, TTNET”in TTNET Wi-Fi hizmetidir. TTNET kullanıcısı olmasanız dahi, TTNET Wi-Fi üzerinden internete girebilmek mümkün. Bunun için TTNET Wi-Fi kullanıcı hesabı açmanız yeterli. üstelik, “Beni Hatırla” özelliğini seçmeniz durumunda tek tıkla internete bağlanmak mümkün. Ayrıca Android cihazlara özel “WiFi Nerede?” uygulaması, size en yakın TTNET Wi-Fi noktasını göstermektedir. Ayrıca sisteme sesli doğrulama servisini kullanarak, sadece sesinizle bile internete girebilmek mümkün.

 

Kişisel Wi-Fi hotspot

Kamuya açık alanlardaki hotspot noktaları haricinde kullanıcılar, ayrıca kendilerine özel (kişisel) Wi-Fi hotspot noktaları oluşturabilmektedir. Bunun için Wi-Fi hotspot özelliğini destekleyen bir akıllı telefon gerekmektedir. Kullanıcılar, 3G veya Edge olarak aldıkları internet erişimlerini bu kişisel hotspot”lar aracılığıyla belirli bir alan içerisinde Wi-Fi ağı olarak dağıtabilmektedir. örneğin bir dizüstü bilgisayar ile Wi-Fi üzerinden internete girmek durumundasınız. Fakat civardaki Wi-Fi ağlarına bağlanmakta sıkıntı yaşıyorsunuz. Hemen Wi-Fi hotspot destekli ve 3G bağlantısına sahip telefonunuzun hotspot özelliğini aktif hale getiriyorsunuz ve kişisel ayarlarınızı yapıyorsunuz. Nedir bu kişisel ayarlar? örneğin hotspot ile dağıtacağınız ağın ismi, istiyorsanız ağın şifresi, ağın şifreleneceği algoritma (WEP veya WPA) ve kaç cihaza kadar bağlantıyı desteklediğiniz gibi ayarları yapabilirsiniz. Sonrasında arkanıza yaslanarak dizüstü bilgisayarınızdan, ilgili telefonun Wi-Fi ağına bağlanabilirsiniz.
 


 
özetle, 3G (Edge de olur fakat hız oldukça düşük olur) bağlantıya sahip telefonunuzu bir Wi-Fi modem haline getirmenizi sağlayan kişisel Wi-Fi hotspot özelliği, internet bağlantısı konusunda kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Wi-Fi hotspot, Wi-Fi desteği olan her cihaz ile uyumlu çalışmaktadır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken belli noktalar bulunmaktadır. Kişisel bir hotspot alanı oluşturacaksanız ve belli sayıda kişinin ağa bağlanmasın belirlediyseniz, o halde maksimum bağlanılabilir cihaz sayısını düşük tutmakta fayda var. Ayrıca mutlaka şifreleme yapmalısınız ve şifreyi sadece güvendiğiniz insanlara vermelisiniz. Aksi takdirde 3G faturanızı bir hayli yüksek görebilirsiniz.

 

3G

2009 yılıyla birlikte ülkemiz sınırları içerisinde hayatımıza giren 3G, mobil internet seçenekleri kapsamında standart bağlantı haline geldi. Artık operatörler, sim kartlarıyla birlikte 3G tarifelerinde kampanyalar yapıyor ve bu kampanyalarla daha fazla müşteri elde etmeye çalışıyor. İşin aslı, ülkemizde 3G fiyatları yurtdışına kıyasla biraz tuzlu. Avea, Turkcell ve Vodafone”un 3G tarifeleri, bizleri bu tuzlu fiyatlarla baş başa bıraksa da, bu üç operatörün ülkemizde yaptığı 3G yatırımlarının meyvelerini topluyoruz. Türkiye”nin birçok noktasında 3G bağlantı desteği mevcut. öte yandan 3G”nin çekmediği yerde Edge bağlantı yardımımıza koşuyor.

3G bağlantıya sahip olmak için 3G destekli sim kart ile (ki artık tüm sim kartlar 3G desteğiyle geliyor) 3G destekli bir telefona sahip olmak gerekiyor.3G dünyasında üç çeşit lisans bulunuyor. Bunlar A tipi, B tipi ve C tipi lisans. ülkemizde A tipi lisansa en yüksek fiyat teklifini veren Turkcell sahip olurken, Vodafone B tipi lisansa ve Avea da C tipi lisansa sahip oldu. Peki bu lisans tipleri arasındaki fark nedir? Her cihaz, kablosuz iletişimde bir frekans aralığı kullanmak zorundadır. A tipi lisans, 3G”nin en yüksek frekans aralığı olan 45 MHz”i temsil ederken B tipi lisans 30 MHz”i, C tipi lisans ise 30 MHz”i temsil ediyor.
 


 
Yeni yıldız: LTE

3G”den sonraki iletişim teknolojisi olarak görülen LTE (Long Term Evolution), esasında 3GPP olarak ortaya çıktı fakat 4G olarak kabul görüyor. İlk olarak 14 Aralık 2009″da Oslo ve Stockholm”de kullanımına başlanan teknoloji, ülkemizde Nokia Siemens Network”ün demo çalışmalarıyla adını duyurmuş, son olarak geçtiğimiz ay içerisinde Turkcell”in saha içi demo çalışmalarıyla adından sıkça bahsettirmeye başlamış durumda. Ağ genişliği aralığı 1.4 MHz”den 20 MHz”e kadar olan LTE, ülkemizde hızla yaygınlaşmaya devam etmektedir. Kısacası yakın zaman içerisinde sıkça LTE adını duymaya başlayabiliriz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here