Ana sayfa Haber Mobil iletişim tarihinin en büyük buluşlarından SMS, tam 25 yaşında: Hala kullanıyor...

Mobil iletişim tarihinin en büyük buluşlarından SMS, tam 25 yaşında: Hala kullanıyor musunuz?

0

SMSC yani Kısa Mesaj Servis Merkezi olarak 1992 yılında Vodafone UK tarafından ilk kez kullanılmaya başlanan teknoloji, zamanında kullanıcılara operatör bilgilerini göndermek ve test işlemlerini yapmak için kullanılıyordu. Bundan iki yıl sonra, 1994’te, Radiolinja’daki Finler sistemdeki potansiyeli gördü ve ilk kişiden kişiye kısa mesaj hizmetini başlattı. 

O zamandan sonra gerçek anlamda patlayan SMS, çağımızın popüler uygulamaları olan iMessage, Snapchat, Viber, WhatsApp, Skype ve benzeri uygulamaların yanında bile hala yükselmeye devam ediyor. Altta yer alan grafikte ABD’de toplam atılan SMS sayısı Statistic Brain verilerine göre gösteriliyor.

ABD'de aylara ve yıllara göre gönderilen SMS sayısı

Günde yüzlerce SMS atan gençler artık yavaş yavaş başka platformlara kaymış olsa da SMS’in devam eden yükselişi hepimizi garip bir şekilde sevindiriyor. O kadar emoji arasında hala 160 karakterlik düz yazıları gönderen kullanıcılar hala mevcut. Peki siz hala SMS kullanıyor musunuz? Altta yorumlara ne sıklıkla SMS kullandığınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here