Ana sayfa Makale Mobil Fotoğrafçılığınızı İyileştirin

Mobil Fotoğrafçılığınızı İyileştirin

Fotoğrafçılık çalışmalarınızı iyileştirebilmeniz için, yardımcı fotoğraf işleme uygulamaları öneriyoruz.

0

Dijital fotoğraflara katmanlı işlemler ve sağlam filtreler uygulamak, bir zamanlar masaüstü cihazlarla sınırlıydı. Artık, telefonunuzla yalnızca yüksek çözünürlüklü (ve RAW) fotoğraflar çekmiyorsunuz, aynı zamanda onları doğrudan mobil cihazınızda işleyebiliyorsunuz, böylece arkadaşlarınıza ve ailenize güncel fotoğraflarınızı göstermek için güvendiğiniz sosyal ağlarda bunları paylaşmaya hazır oluyorsunuz.

Hem Google Play Store’da hem de Apple’ın iOS App Store’unda, seçebileceğiniz fotoğraf işleme uygulamaları konusunda sıkıntı yok. Size her iki platformda da bulunan en iyi fotoğraf işleme araçlarını öneriyoruz. Böylece, birinden diğerine geçiş yapmak ve seçenekleri görmek ya da iş akışınızı geleceğe de taşımak istiyorsanız, bunların arasında yolunuzu bulmanız gerekir.

Adobe Lightroom

Ücretsiz, $10/ay abonelik seçeneği

Adobe Lightroom, profesyoneller arasında dijital fotoğraf yönetimi ve işlenmesi için bir altın standart haline geldi. Neyse ki, basitleştirilmiş arayüz ve harika senkronizasyon özellikleri sayesinde, bulut tabanlı sürümde fotoğrafları yönetmek veya düzenlemek için profesyonel biri gerekmiyor. Hem Android hem de iOS’ta hazır olan Adobe Lightroom CC, RAW fotoğraf desteği, hazır ayarlar, pozlama ayarları, filigran ve daha pek çok özellik içeren tam özellikli bir fotoğraf yöneticisi ve editördür. İndirmek ve fotoğrafları işlemek ücretsizdir, ancak fotoğraflarınızı cihazlarda senkronize etme ve premium özellikleri kullanma yeteneğini istiyorsanız, Adobe’nin ayda $10’lık maliyeti olan Photography Creative Cloud planı için ödeme yapmanız gerekir. Sonra Photoshop ve Lightroom Classic’e erişebilirsiniz.

Photoshop Express

Ücretsiz

Profesyonel kalitede fotoğrafçılık araçlarından bahsederken, belki de fotoğraf işleme ile Adobe Photoshop’tan daha eş anlamlı bir araç yoktur. Adobe, bir süre önce Express sürümünü piyasaya sürdü; bununla birlikte, masaüstü karşılığı kadar güçlü olmasa da, fotoğrafları kırpmanıza, pozlamaları ayarlamanıza ve çeşitli görevleri gerçekleştirmenize izin veriyor. Telefonunuzda veya tabletinizde fotoğraf işlerken büyük bir zaman tasarrufu sağlayan kendi ön ayarlarınızı bile oluşturabilirsiniz.

Snapseed

Ücretsiz

Snapseed, Google tarafından tasarlanmış profesyonel kalitede bir fotoğraf işleme uygulamasıdır. En sıradan fotoğrafların bile canlandırılmasına yardımcı olmak için çok miktarda işleme seçeneği sunuyor. Snapseed, bir fotoğrafın vinyetini, bulanıklığını, sıcaklığını ve grenli kaplamaları, 1960’lar tarzı film şeridi efektleri veya benzersiz bir Retrolux filtresi de dahil olmak üzere diğer özelliklerini değiştirebilen bir dizi yeteneği ile resimlerinizi kontrol etmenizi sağlar. Photoshop’taki Layers’a benzer şekilde fotoğraflarda efektler yaratabilir, böylece bir fotoğrafı her işlediğinizde yepyeni bir sonuç elde etmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

VSCO

Uygulama içi satın alma seçeneği ile ücretsiz

VSCO, akıllı telefonunuzdaki fotoğrafların daha çok film gibi görünmesi fikri etrafında tasarlanmış bir fotoğraf işleme uygulamasıdır. İçerdiği bir dizi filtreye ek olarak VSCO, her biri belirli tipteki görüntüler için kendi estetiğine sahip olan hazır paketler satın almanızı da sağlar. VSCO, hem profesyonel hem de amatör sanatçıları ve doğal fotoğraflarını birbirleriyle paylaşan fotoğrafçıları içeren yerleşik bir topluluğa da sahiptir. Profesyonel sınıftan araçlar ve gelişmiş kamera kontrolleri ile VSCO, acemi ve profesyoneller için harika bir uygulama.

Afterlight ($3)

Geliştiricileri ona, “mobil cihazlarda en güçlü, tam özellikli fotoğraf işleme deneyimi” diyorlar. Bu, gerçeklerden hiç de uzak olmayan bir tanımlama. Afterlight, ihtiyacınız olan temel fotoğraf işleme araçlarının yanı sıra hem Android hem de iOS’ta yerleşik filtreler, çerçeveler ve RAW desteği sunuyor. Diğer uygulamalarda olduğu gibi, fotoğraflarınıza zaman zaman farklı bir görünüm kazandırmak için kendi filtrelerinizi bile oluşturabilirsiniz. En iyi kısmı, bir defalık satın almadır – daha fazla özellikten yararlanmak için uygulama içi satın alma işlemlerine daha fazla harcama yapmaya gerek yok.

Lens Distortions

İsteğe bağlı uygulama içi abonelik satın alması ile birlikte ücretsiz

Masaüstü cihazlara yönelik etkileyici eklentileri ve uygulamaları ile tanınan Lens Distortions, hem Android hem de iOS için farklı işleme paketlerini mobil cihazlarınıza getiren bir mobil uygulama da oluşturdu. İster bir renk filtresi olsun, ister ışık sızıntısı veya parlama gibi bir efekt olsun, Lens Distortions fotoğraflarınıza ekleyebileceğiniz çok sayıda gerçekçi efekt içeriyor. Lens Distortions hem Android hem de iOS’ta ücretsiz olarak indirilebilir ve ücretsiz sürümle birlikte her bölümde beş ücretsiz filtre içerir. 250 filtrenin hepsine erişmek istiyorsanız, ayda bir dolar ödemeniz gerekir.

Fotoğraflarınızı iyi göstermek için en az altı uygulamaya ihtiyaç duyduğunuzu kim bilebilir? Tamam, belki hepsine ihtiyacınız yok. Ancak farklı uygulamalarla denemeler yapmak ve stiliniz için en uygun olanı bulmak iyi bir fikirdir. Bunların herhangi biri ile, Instagram’da bir şampiyon olmak için ihtiyacınız olan beğenileri ve yorumları alma yolunda olacaksınız. Devam edin, indirin ve sosyal medyada ölümsüzlüğe ulaşın ya da en azından büyükannenizden bir “like” alın.


Bu yazı, Appusers dergisinin Ağustos sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here