Ana sayfa Donanım Mobil cihazlar için yazılım geliştirme: PhoneGap

Mobil cihazlar için yazılım geliştirme: PhoneGap

0

Apache”in Cordova adı altında geliştirmeye başladığı yazılım; open source olarak mobil cihazlar  (iOS, Android, Blackberry, Windows Phone, webOS, bada gibi platformlar) için program derlemenize imkan sağlıyor. HTML, CSS javascript biliyorsanız PhoneGap ile mobil cihazlar için yazılım geliştirmek için hazır sayılırsınız.

 

 

Cordova > PhoneGap

Apache”in yarattığı Cordova”nın geleceğini parlak gören Adobe firması özellikle mobil cihazlar için elindeki yazılım geliştirme programlarının yetersizliğinin farkında olduğu için Cordova”yı kendi bünyesine katarak adını PhoneGap olarak değiştirdi ve Dreamviewer ile adapte etti. Yani eğer Dreamviewer kullanıyorsanız, Adobe ID“iniz de var ise, yaptığınız web sayfasını 1-2 değişiklik yaparak ipa yada apk olarak Adobe“un kendi serverlarında derleyip kendi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan bu işlemi daha profesyonel ortamlara taşımak istiyorsanız ücret ödemeniz gerekiyor. iOS mobile developer yıllık ücreti 99$, Android için ise bir seferlik 25$ ödemeniz gerekiyor, “elbette ki bir Mac“im olsun, Android cihazım olsun, bir iPhone ile test edeyim” gibi bir düşünceyle hareket ederseniz bedava bir yazılım yaratmak için cebinizden yüklüce bir meblağ çıkabilir.

 

Güncellemeler

Bu yazıyı geçen ay yazmayı planlıyordum, lâkin bir anda iOS 7 çıktı, Maverick, xcode derken, Cordova“nın güncellemesini bekledim ki, düzgün bir şekide sizlere güncel bilgiler verebileyim. Bu yazıda size anlatacağım yazılım programları OSX Mavericks, Cordova 3.1, Xcode 5.0. Bu arada aklınızın bir köşesinde olsun, yaptığınız yazılımlarda jquery, jquery mobile kullanacaksınız (ki benim de göstereceğim üzere bazı komutlar tam olarak çalışmayabiliyor, bu yüzden güncel versiyonlar yerine bir alt versiyonlarla çalışmak zorunda kalabiliriz) bu yüzdendir ki web sayfalarında alt versiyonları görebilirsiniz. Güncel versiyon her daim kendisiyle birlikte bazı problemleri de yanında getirir. Ona dair hep  bir araştırma yapmak ve İngilizce kaynaklardan yararlanmak durumundasınız.

 

 

 

Install

Bu yazıda yukarda anlattığım gibi bir Cordova”yı tercih edeceğim. Ancak aslında kullanımı dahil olmak üzere aralarında bir fark yok. Sadece dosyaların adı farklı, xcode ile her ikisini de kullanabilirsiniz. Eğer internette işinize yarayan bir kod görürseniz bunları kendinize kopyalayabilir ve kullanabilirsiniz. Xcode“un cihazınızda kurulu olduğunu farz ederek anlatmaya başlayalım. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim Cordova”nın dökümantasyonu çok iyi böyle bir içeriği zaten başka bir kaynakta da bulamazsınız. Adobe“un kendi web sitesinde bazen PhoneGap için yazdığı kaynaklardan da bilgi alabiliyorum ama kendi web sitesi her zaman en güncel bilgiye sahip. öncelikle Mac”inize nodejs.org adresinden node.js kurmanız gerekiyor. Web sayfasındaki Install düğmesine basarak pkg uzantılı dosyayı Mac“inize indirip çalıştırın Şimdi de sıra Cordova”yı indirip kurmakta. Terminal penceresini açıp $sudo npm install –g cordova kurulumunu yapmanız gerekiyor. Sonra sıra proje yaratmaya geliyor. Bu noktada alışık olmadığımız bir sistem devreye giriyor, komut sistemi kullanarak örnek bir proje yaratmamız gerekiyor. Ben özellikle web sayfasındaki örnekten yola çıkarak anlatmak istiyorum böylece ilerdeki zamanlarda kendiniz web sayfasından baktığınız zaman karıştırmamış olursunuz. 

 

 

hello yaratılacak klasörün adını gösteriyor bu klasörün içine örnek xcode projesi www klasörü ve html, css, js dosyaları oluşturulması gerekiyor. com.example.hello ters domain yazarak projenizi tanımlamanız gerekiyor. Burada yazacağınız bu ismi daha sonradan developer.apple.com adresinden provision dosyası yaratırken kullanacağımız için ilk seferde düzgün bir şekilde belirlemenizi öneririm, çünkü sonradan değiştirmek sorun çıkartabiliyor. (Bir yere not alabilirsiniz.) HelloWorld ise projenin görülen adı, daha sonradan değiştirilebilirsiniz denilse de ben denedim ve xcode buna itiraz etti. Şimdi hangi platform için cordovayı yaratacağımızı belirlememiz gerekiyor, yine terminal penceresinde $cd hello yazarak Enter”a basıyoruz ve işlem yapacağımız klasöre giriyoruz. Biz iOS için yaratacağımız için $cordova platform add ios yazarak Enter”a basıyoruz. Siz başka platformlar yaratmak istiyorsanız bunları içeren liste aşağıdaki gibidir. Platformları görebilmek için $cordova platform ls ile listenizi görebilirsiniz. Şimdi sıra bunları derlemekte, $cordova build.

 

Şimdi yaratılan dosyalarımızı kontrol edelim; Finder ile yaratılan hello klasörünün içine baktığımız zaman platform içindeki iOS altında yaratılan HelloWorld.xcodeproj dosyasını seçerek çalıştırıyoruz. Yanında www isimdeki klasörün içinde yaratılan örnek uygulamayı görebilirsiniz. Bu dosyaları editleyerek istediğiniz bir uygulama yapmaya hazırsınız.Xcode”un sol üstündeki play düğmesine basarak simülatörü çalıştırabilirisiniz. Eğer çalışmıyorsa simülatör”a cihazları yüklemeniz gerekecektir.

 

    

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here