Ana sayfa Donanım Mobee S

Mobee S

0

İmrendirmek için tasarlandı

Mobee S, netbook piyasasına giriş yapan iddialı oyunculardan biri. Küçük boyutuna oranla, donanımsal nitelikleriyle bizi şaşırtan bu cihaz yanınızdan ayıramayacağınız bir netbook olacak. Bu ay test merkezimize konuk olan Mobee S, fiyatıyla da dikkat çekici.

İlk bakışta

Mobee S”in ilk görünüşü oldukça sade. ürünün her yerinde plastik kullanılmış, ancak üst kısmı parlak bir görünüşe sahip. çok şirin bir görünüme sahip değil, ama kendi sınıfındaki birçok ürüne nazaran işlevsel ve klasik görünümlü bir cihaz. Pilinin dışarıya taşan bir şekilde tasarlanmış olması ve benzerlerine oranla kalınlığı tasarım konusundaki küçük kusurları gibi görünse de pilin kullanım süresiyle orantılandığında hiç de kusur olarak durmuyor.
 

Mobee S
 

Cihazı açtığınızda ilk göze çarpan şey, klavyenin kullanışı oluyor. Cihaz, standart klavye kullanan herkesin kullanacağı kadar kolay bir tuş sistemine sahip Ancak sistem çalışırken kamerada bulunan mavi ışığın sürekli yanıyor olması, biraz rahatsız edici. Tabii bunu klavyenin sağ üst tarafında yer alan kısa yol tuşlarından biriyle kapatmanız mümkün. Zira bu mavi ışık, dikkat dağıtıcı olabiliyor.

Mobee S”in klavyesinin alt ve üst kısımlarındaki piyano black detaylar dikkat çekiyor. Touch Pad ise, oldukça kullanışlı tasarlanmış. Klavyenin sağ üst kısmında yer alan üç kısayol ile Outlook”a ve Internet Explorer”a kolayca erişebiliyorsunuz.

 

 

Biraz da teknik

Intel”in 1.6 GHz çalışma frekansına sahip olan Atom N270 işlemcili Mobee S, 10.1 inç”lik geniş ve renkli bir LCD ekrana sahip. Piliyle beraber 1,3 kg ağırlığında olan bu cihaz, hareket özgürlüğünü de sınırsızlaştırıyor. çünkü taşınması çok kolay… 2 GB hafızaya sahip cihazın, müzik, video, fotoğraf ve önemli doküman dosyalarına geniş alan sağlayan 320 GB sabit diski bulunuyor.

Mobee S, 4 in 1 kart okuyucusu, başka ekrana görüntü göndermek için VGA bağlayıcısı ile etkiliyor. Dahili 1.3 mp kamerası ve mikrofonu, dünyanın herhangi bir yerindeki aileniz veya arkadaşlarınızla yüz yüze görüşmenizi sağlıyor.

Mobee S   Cihazda USB,1 adet VGA, yerleşik çift hoparlör, mikrofon için ses giriş jakı, harici hoparlör veya kulaklık için ses çıkış jakı
bulunuyor. Sistemde 4″ü 1 arada (SD, MS, MMC ve MS_Pro) kart okuyucuları ve birçok netbook”ta bulunmayan PCI-Express Card yuvası bulunuyor. Bluetooth özelliğinin olmaması ise, kimi kullanıcılar için dezavantaj sağlıyor.

 

Performans

Windows 7 Starter işletim sistemi bulunan bu cihazda, Windows Internet Explorer 7 ile gereksinim duyulan öğeler hızla bulunabiliyor. Bu yeni işletim sistemi, donanımla ahenkli bir performans sergiliyor. Ayrıca, Windows 7, Windows Defender ve Windows Güvenlik Duvarı ile bugüne kadar geliştirilmiş en güvenli Windows”u kullanabiliyorsunuz. Ancak, cihaz başka bir işletim sistemini desteklemiyor.

Cihazın performansını kötü etkileyen şey ise, çabuk ısınıyor olması. Isınan cihaz, kimi zaman kendini yeniden başlatıyor. Sanıyorum ki bu kısa süreli aksaklık yeni satışa sürülen cihazlarda karşımıza çıkmayacak.

Sonuç

Mobee S, dayanıklılığı ve kendi segmentindeki birçok cihaza göre beklentileri karşılar nitelikte. Kolay taşınabilirliği ve uygun fiyatı, netbook almayı düşünenler için cazip bir seçenek sunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here