Ana sayfa Haber Mix ve Mastering açısından: Daft Punk- Random Acces Memories

Mix ve Mastering açısından: Daft Punk- Random Acces Memories

0

Bu yazımızda son zamanların gözde albümlerinden  Daft Punk- Random Acces Memories’e, mixing ve mastering açısından bir göz atalım dedik… Şarkılarda genel olarak kick, bass ve clap üzerine kurulu minimal soundlar hakim olduğunu görüyoruz. Bir yandan da eskileri canlandıran bir hava var. Mix‘te dikkatimizi çeken ilk noktalar warm etkisi dediğimiz sıcaklık. özellikle zillerin cayır cayır yandığını duyuyoruz. Aynı şekilde vokaller de öyle. Albümün vokal kayıtları 96kHz oranında Protools üzerinde kaydedilmiş ve analog tape’e aktarılmış. Her ne kadar Daft Punk için artık bir simge haline gelmiş vocoder’dan işlenmiş robotic vokaller yine bol bol yer alsalar da yeterince sıcak ve ıslak vokaller de duyuyoruz. Bir diğer dikkat çekici güzel nokta, bas ve kick uyumlarında. Günümüz sound‘larında bas gitar, synthesizer bas veya herhangi bas sesler, eski yıllara göre git gide şarkı içinde daha derinlere doğru kaydılar. 

 

Mix ve Mastering açısından: Daft Punk- Random Acces Memories

 

özellikle elektronik dans müziklerinde bu durum artık bas seslerini eskiye göre çok farklı bir frekans aralığına çekti. Nitekim konumuz olan bu albüme kıyasla akustik sound‘larda bile bas sesler diplere gömülmüşken ki Daft Punk albümünde dolu dolu gelen etli bas gitarlar duyuyoruz. Kick ve bas uyumları bu açıdan oldukça güzel.

 

Yine artı olarak zil sesleri stereo panorama içerisinde gayet iyi konumlandırılmışlar ve iyi bir equalizer-compressor uygulamalarından geçirilmişler. Fakat şarkılar genel olarak stereo panoramadaki 360 derecelik alandan mahrum bırakılmışlar. Hem mixing, hem mastering aşamalarında stereo panorama, sahne daha dolu ve geniş kullanılabilirdi. Genel olarak şarkılardaki equalizer uygulamalarına göz attığımızda, mid frekansların düşük dB’lerde seyir aldığı, alt ve özellikle üst frekansların yüksek dB’lerde olduğu epey parlak, temiz, kısaca günümüzün popüler Amerikan sound‘unu duyduğumuzu söyleyebiliriz. Enstrümanların, özellikle gitarların armoniklerini yeterince dolu şekilde duyuyoruz. Compressor uygulamalarında ise günümüzün gürültüsünden biraz uzak durulduğu dikkatimizi çekiyor.

 

 

çok sıkıştırılmamış sesler ve fazla punch etkisinden uzak, yumuşak compression ‘lar genel olarak hakim şarkılarda. Tabi ki bu konunun mastering uygulamaları ile de ilgisi büyük. Popüler soundlardaki standart çok gürültülü duyum yaratılmaya çalışılmadığını görüyoruz albümü ilk dinlediğimizde. Şarkıların düzenlemelerinden de zaten hedefin bu olmadığı aşikar. Fakat aranjedeki sadelik bazı noktalarda sound üzerinde duyulması gereken ama aranjeden dolayı eksikliğini hissettiren frekans aralıkları, bazı bölümlerde zayıf, kötü bir etki yaratıyor. Yine bazı olumsuz yönlerle devam edeceğim. 

 

Bazı parçaların kendi içlerindeki mix dengelerinde büyük olumsuzluklar var. örneğin; kendine sound içerisinde açılan 200-400Hz civarındaki boşluktaki vokal bir anda, sanki ona şarkının genel frekans aralığında yer yormuşcasına yüksek dB’lere çıkıyor. Ardından bir anda düşüyor ve beklenmedik bir anda tekrar yükseliyor.Bunların dışında albümde mastering uygulamalarındaki hatalardan dolayı çok küçük noktalarda çatlamalar duyuyoruz ve bu böyle bir albüm için büyük bir hata. Son olarak reverb’lerden bahsedelim. Analog Plate reverb‘ler bolca hakimler şarkılarda. Oldukça sıcak ve ıslaklar ve iyi bir 3 boyutlu sahne yaratılması başarılmış. 

 

 

Lakin her şarkıda birbirinin aynı tek bir Plate reverb kullanılması, şarkıların birbirinden bambaşka dünyalara hitap etmeleri durumlarında ve özellikle de kendi içlerinde olumsuz bir etki yaratmaktalar. Evet, genel bir bakış açısıyla Daft Punk’ın Random Access Memories albümünü, mix ve mastering penceresinden inceledik.Her zaman şu bir gerçektir ki, bu uygulamalar tamamen tercih ve zevk meselesidir. Büyük prodüksiyonlardaki tüm projeler, mixing ve mastering aşamaları da dahil olmak üzere albüm basılıncaya kadar prodüktörün zevkine ve kulaklarına hizmet ederler. Zevkler ve renkler dışındakiler ise bu kadar pahalı prodüksiyonlarda duyulmak istenmeyen hatalardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here