Ana sayfa Haber Minority Report teknolojisi gerçek oldu

Minority Report teknolojisi gerçek oldu

0

Sixth Sense ile her yere 4 parmak mesafedesiniz

Akıllı telefonlar, cep bilgisayarları, ve tablet PC’lerdeki teknoloji gün geçtikçe değişiyor. Markalar, yeni modellerini bu teknolojik ivmelenmeden yararlanarak geliştiriyorlar. Ancak son çalışma bunların hepsini gölgede bırakacak. İşte teknolojinin günümüzde vardığı son nokta: Sixth Sense, yani 6. his…

Bundan böyle teknolojiye ulaşmak için cebimizde taşıyacağımız bir cihaza ya da kullanılacak bir platforma gerek olmayacak. Sixst Sense ile nerede olursak olalım, sadece parmaklarımızı kullanarak ulaşabileceğiz. Prototipi geliştirilen Sixst Sense, gerçek dünyaya, dijital bir ara yüz giydiriliyor. Parmak uçlarına takılan sensör ve boyna asılan yansıtıcılı kamera ile baktığınız her yer bir bilgisayar ekranına dönüşüyor. MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) çalışan uzanların geliştirdiği 6. His sayesinde evinizin duvarına @ işareti çizerek e-posta okuyabiliyor; 4 parmağınızla oluşturduğunuz sanal makine ile fotoğraf çekebiliyorsunuz.

6. His’in yetenekleri bununla sınırlı değil. Sistem sayesinde avuç içinize bir klavye yansıtılıyor ve görüşmek istediğiniz kişinin numarasını tuşlayarak  arama gerçekleştirebiliyorsunuz. Avuç içinde telefon tuşlayan bir teknoloji haliyle saate de ihtiyaç bırakmıyor. İşaret parmağınızla bileğinize bir çember çizdiğinizde bileğinizde bir kol saati oluşuyor; size kalan sadece saate bakmak.

Mevcut teknolojinin bir adım ötesi Sixth Sense prototipiyle bile büyük heyecan yarattı. Aynı heyecanı, daha önce benzer bir teknolojinin işlendiği ve Minority Report (Azınlık Raporu) filmini izleyenler eminiz yaşamıştır.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here