Ana sayfa Haber Milyonlarca Telefon Çevrimdışı Oldu!

Milyonlarca Telefon Çevrimdışı Oldu!

0


Ericsson son dönemlerde, 11 ülkede telefon konusunda adeta kriz yarattı. Ericsson; yazılımıyla ilgili bir hatanın, Birleşik Krallık ve Japonya’da milyonlarca akıllı telefonu çevrimdışı hale getiren ve neredeyse bir düzine ülkede sorun yaratan devasa ağ kesintisi kaynağı olduğunu doğruladı.


Peki Ericsson Kesinti Nasıl Ortaya Çıktı ?


Ericsson; kök nedenin süresi dolmuş bir sertifika olduğunu söyledi ve“bu konulara neden olan hatalı yazılımın kaldırıldığını ifade etti.”


Ericson’un bu durumu kabulü; kesintinin tamamen önlenebilir olduğunu gösteriyor. Sertifikalar; yazılımın geçerliliğini sağlar ve programları güvende tutmaya yardımcı olur. Birinin süresinin dolmuş olması, kesintinin büyük olasılıkla yetersiz bakımdan kaynaklandığı anlamına gelir.


Ericsson; geçerlilik süresinin sona ermesiyle sonuçlanan sertifikalara zarar veren tek şirket değil. 2013 yılında, Xbox Live ve Azure her ikisi de süresi dolan bir sertifikanın sonucu olarak kesinti yaşarken, 2015 yılında bazı Mac App Store kullanıcıları, uygulamaların geçerliliğini doğrulamak için kullanılan bir sertifikadan sonra yazılımı silmeye ve yeniden yüklemeye zorlanmışlardı.


Tüm bunlara rağmen Ericsson şirketi durumu toparlamayı başardı. Ancak tüm bunların müşteri kaybına yol açacağı söyleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here