Ana sayfa Donanım Millennia TCL 2

Millennia TCL 2

0

Mobaseri Sound test sürüşüne çok yakışıklı bir kompresör ile devam ediyoruz: Millennia TCL 2

Bugünlerde A klas kompresörler bir çok kişi tarafından satın alınıyor veya tartışılıyor. Satın alma sebepleri belli, tartışma konuları ise ve klasik parametreler dışında ekstra özellikler alanında gerçekleşiyor. Konu hakkında kısaca bir açıklama yapıp hemen teste geçmek istiyorum; tartışmaların birçoğu gelişmeye yönelik olsa da bir çok tartışma da son derece gereksiz. Ekipman seçiminde sizin tecrübeniz ve duyumunuz asıldır. Söz konusu bazı markaların transparanlık iddiaları tamamen satış politikası ile doğru orantlı. Bazıları ise şehir efsanesinden başka bir şey değil. Transparanlık -2dB Reduction ile ölçülmez en az -4 Reduction seviyesinde bir kompresörün kabiliyeti ölçülmelidir. Bir de bir kompresörün hızı ile ister transistörlü ister tube olsun dip gürültü oranı önem sıralamasında başlarda yer alıyor. Tüm bunları göz önüne alarak Millennia TCL 2 testimize başlıyoruz.
 
Tasarım
çok yakışıklı demiştim, evet gerçekten ön tarafta kullanılan piyano siyahı boya ve knob”lar muhteşem. Hatırı sayılır bir ağırlık söz konusu. Gövde tamamen galvaniz yapıya sahip. Bu da kompresörün dış etkenlerden etkilenmesini engelliyor. Arka kısımda bizi XLR giriş ve çıkışlar karşılıyor. TCL2 sizden 220 volt güçlü bir toprak besleme talep ediyor. ön kısımda ise analog şölen söz konusu. Bizi ilk karşılayan Threshold knob”u. Hemen yan kısmında ise 2ms ile başlayan ve 100ms ile sona eren Attack knob”u konumlanmış durumda. Yan komşusu ise 0.1s ile başlayan ve 3s”te sona eren Release knob”u yer alıyor. Diğer yanda 2:1 ile başlayıp 30:1 ile sona eren Ratio knob”u bulunuyor. Bunların altında Millennia”nın klasik büyük out volume knob”u yer alıyor. Alt kısımda ise üç adet analog buton var. Bu butonlar sırası ile kompresörü devreye alan Dyn in, orta kısımda yer alan analog VU meter”ları out level veya gain reduction olarak görmenizi sağlıyor. Hemen yanındaki buton ise Millennia”nın asıl silahı olan TWIN TOPOLOGY butonu. Bu özellik isterseniz safkan tube kompresör, isterseniz safkan transistörlü kompresörolma yeteneği anlamına geliyor. Orta kısımda ise iki adet analog VU meter yer alıyor. Hemen yanlarında ise VU meter”ları kalibre edebilmeniz için ayarlı direnç trim”leri bulunmakta.

 

Test aşaması
Gelelim kullanım ve kabiliyete; cihaz tamamen opto kompresör olarak çalışıyor. Bazı opto kompresörler çok yavaş olmalarına karşın TCL2 çok hızlı bir cihaz. Yani kompresör hızı Attack ve Release değerleri ile doğru orantılı olsa da, yapı itibari ile hızlı olmalı. Bu her araçta motor var, sürücü ile hız doğru orantılı demeye benziyor. Motor gücü önemli. Transistör katı çok yüksek çözünürlüğe sahip. Tube kısmı ise tam bir analog duyuma sahip. çok kontrollü yapısı olmasına karşın kullanmadan önce en az 20DK açık kalması gerekli. Sonrasında tüm değerler değişkenlik göstermeden yerinde oluyor. Bir çok transparanlık ile övünen kompresörün düşük ratio oranlarına karşı bir çok tarzda doğru ayarlanan attack ve release zamanları ile master bus”da 3:1 ve 4:1 oranlarında gayet kontrollü ve dalgalanma hissi olmadan çalışabiliyorsunuz. özellikle dans, pop, RnB gibi hızlı frekans değişkenliği gösteren tarzlarda gayet başarılı sonuçlar aldım. Millennia özellikle frekansların uç kısımlarındaki küçük dalgalanmalara inanılmaz hakim bir kompresör. Mix sırasında tüm enstrümanlara ayrı ayrı TT kullanarak elinizde iki kompresör varmış gibi uygulayabilirsiniz. çıkış katı ise hatırı sayılır güçte. Bir çok tarzda -7 reduction”a kadar zorlamama rağmen bozulma veya sıkışma söz konusu olmadı. özellikle günümüzde ses harmonikleri zengin olmayan vokalleri hem kontrol altına almakta, hem de yüksek çözünürlük kazandırmada gayet başarılı. Sadece kontrol altına almayı düşünmeyin…
 

Güçlü ve bozulmayan bir RMS istemez misiniz? Sanırım buna kimse itiraz etmez. Akustik kayıtlarda ise dip gürültü oranı yani THD yüzdesi çok düşük olduğu için inanılmaz sonuçlar elde ettim. Tabi bu tip A klas bir ekipmanı tamamen test edebilmeniz için yüksek çözünürlükte dinleme sistemine sahip olmanız lazım. Bir kompresörden beklediğiniz ne varsa TCL 2 bunu karşılamakta. Yaylı enstrümanlarda gereksiz uzantıları yok ederek gereksiz ve tad bozan EQ”lara gerek bırakmıyor. Davul ve vurmalı enstrümanlarda ise tuşeyi ortaya çıkaran bir yapıya sahip. Bas gitar gibi yoğun ve kontrolü zor enstrümanlarda müthiş bir kontrole sahip. İstediğiniz zaman agresif olma yeteneğine de sahip.


Sonuç

Sonuç olarak bir tek eksik bulduğum bu kompresörden çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Bu tek eksiklik ise kademeli potansiyometreler. Bu tip A klas ekipmanlarda görmeye alışkanlık diyelim biz buna. Ama Millennia şöyle bir mühendislik ile bunu tamamlamış; tüm cihazın ürettiği ısıya nazaran (Bir çok audio ekipmanın kendi ısısından dolayı potansiyometre değerleri ilerleyen saatlerde değişim göstermekte) değişim göstermeyen ve gövdesindeki değer noktalarına saatlerce sadık kalan ve ince ara detayları veren potansiyometreler kullanılmış. İstediğiniz taktirde farklı tube seçeneği de ekleyebiliyorsunuz. Piyasa fiyatlarından daha makul fiyatlara bu modifiyeyi Millennia firması size uygulama seçeneği sunuyor. Kaliteli yapısı (boya, gövde yapısı, tasarımı) tabi ki çok fonksiyonel “Twin Topology” yapısı, duyum kabiliyeti bizden tam not aldı. Cihazın Türkiye distrübütorü Akalın Müzik, satış fiyatı ise 3939 Dolar + KDV. Kompresör arayışındaki müzisyenlerin mutlaka denemesi gereken bir cihaz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here