Ana sayfa Haber MIDI Kontrol Birimleri

MIDI Kontrol Birimleri

0

Trigger tetikleyici anlamına gelir. Programlarımızda belirli bir işlem gerçekleştiğinde programımızı tetiklemeye yarar. Trigger pad bazı MIDI klavyelerde olan fonksiyonlardandır. Son on yılda MIDI teknolojisinin hızlı gelişmesine bağlı olarak harici olanları da piyasaya sürülmüştür.
 

Expression Pedal: MIDI uyumlu expression pedalı piyanolarda kullanılan sustain pedalı mantığıyla tasarlanmıştır. Klavyeler için üretilen damper pedalları gibi fakat sustain veya damper pedallardan farklıdır. Gelişen müzik teknolojileriyle birlikte bu pedallara efekt yükleme kolaylığı getirilmiştir. Yani istersek MIDI klavyemizle klasik müzik eserini çalarken sustain pedalı olarak kullanabileceğimiz gibi gitar sample”larıyla çaldığımız şarkıya wah efekti de verebiliriz. MIDI kontrol birimlerinin sınırsız kodlayıcı özelliğini barındırdığı için yaratıcılığımızı sonuna kadar zorlayabileceğimiz bir icattır.
 
midi kontrol birimler
 
MIDI Dj Controller(MIDI Dj Kontrol Birimi): DJ set up’ları genellikle çok yer kaplar. Fiyatları ve ağarlıkları konuyla ilgilenmek isteyenlerin bazılarını caydırmakta yeterli sebeplerdendir. MIDI teknolojisinin gelişmesi ile dj olmak eskisi kadar zor değil artık. 200 dolardan başlayan fiyatları ve tüm sistemin tek bir kontrol biriminde birleştirilmiş olması sağladığı kolaylıklardan bazıları. Plak,cd veya herhangi analog bir öğeye muhtaç olmayan bu cihazı bilgisayarınıza bağladığınız andan itibaren mixlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Tek başına kullanılacaksa 1Gb üzerinde RAM”i olan notebook’lar ile de yüksek performans almanız mümkündür. MIDI klavye, bilgisayar ve ses kartı üçlüsünün arasında kullanılacak ise en azından 2 Gb RAM”li bir notebook tercih edilmesi önerilir.

Sampler: Hazır sample ve loop’ları kullanarak müzik yapmamıza imkan sağladığı gibi MIDI klavye bağlantısıyla sınırsız kombinasyon elde edilebilir. MIDI klavyeden ses almanın en kolay yollarından birisi olarak kabul edilir.

 

MIDI Kontrol Arabirimi: Bu cihazlar fazla dijital görüldüğünden henüz profesyonel müzik çevrelerince kabul görmese de home stüdyolarda kullanılmaya başlandı bile. Virtual(Sanal) mixer olarak düşünülebilir. Herhangi bir DAW(Digital Audio Workstation) ile yaptığımız kaydın mix ve mastering aşamalarını rahatlıkla gerçekleştirebilmemizi sağlar.
 
midi kontrol arabirimi
 
Trigger Pad: Trigger tetikleyici anlamına gelir. Programlarımızda belirli bir işlem gerçekleştiğinde programımızı tetiklemeye yarar. Trigger pad bazı MIDI klavyelerde olan fonksiyonlardandır.

Son on yılda MIDI teknolojisinin hızlı gelişmesine bağlı olarak harici olanları da piyasaya sürülmüştür. Davul loop’ları hazırlamada kullanılabileceği gibi basit projelerde loop & sample player olarak da yer alabilirler.

USB Klavye: MIDI klavyeler ile karıştırılır genellikle panellerinde sadece USB ile bilgisayar bağlantısı port’u bulunur. MIDI giriş ve çıkışları olmadığından direkt olarak MIDI kontrol cihazlarına bağlanamazlar. MIDI kontrol birimi sayılmalarının sebebi General MIDI protokolüne sahip programlarla uyumlu çalışmasından olsa gerek.

 

Elektronik Davul: Elektronik davul setleri iki farklı stildedir bir tanesi normal bateri set up dizilimindeki gibidir. Trampetten zillere kadar tüm ekipman elektroniktir. Tuş hassasiyetli pad’lerden oluşur ve tümü ayrı ayrı MIDI kabloları ile ses modülüne bağlanır. ‹kinci stil ise setüstü ocak diye tabir edilen modellerdir. Birden fazla pad’in aynı sistem üzerinde birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. MIDI kontrol birimlerine ve bilgisayara bağlanarak farklı tonlar yüklenebilir bateri tonları rahatlıkla kullanılacağı gibi perküsyon tonları ile farklı tarzlar yaratılabilir ya da pad’lere birer nota yüklenip piyano sound’u dahil alınabilir.

USB Gitar: Alman müzik endüstrisinin önde gelen firmalarından Behringer ilk USB gitarı piyasaya sundu geçtiğimiz yıllarda. çok fazla talep görmedi yeni bir teknoloji olduğu için fakat bu teknolojinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde özellikle kayıt stüdyolarında yoğun olarak kullanılacağını düşünüyorum. Getirdiği kolaylıklar saymakla bitmez,farklı markaların piyasaya girmesi ve MIDI giriş portunun gitara eklenmesi ile kullanım oranı artacaktır.
 

elektronik davul
 
MIDI Gitar: MIDI gitar,gitarda gelinilebilecek son nokta diyebiliriz. Gitarların gövdesinde jack girişi haricinde USB bilgisayar bağlantı portu ve MIDI giriş portu bulunduğunda gitarlar da synthesizerlar gibi bilgisayar ve diğer MIDI kontrol birimleriyle uyumlu olarak çalışmaya başlarlar.

Guitar Hero oyununun konsollarına MIDI giriş portu eklenmiş durumda fakat oyun mantığıyla hazırlanmış bir konsol olduğundan hobinin ilerisine geçebileceğini sanmıyorum. Geçtiğimiz sayıda editörümüz Cem Sarıoğlu’un, YOU ROCK GUITAR tanıtım yazısı yer aldı. Aynı günlerde KITARA isimli bir ürün de piyasaya sürüldü. ‹kisi de hybrid yapıda gitarlar. Hem bilgisayar oyunlarında hem müzik programlarında kullanılmak üzere tasarlanmışlar. Yani hobi amaçlı olarak kullanıldıkları gibi şarkılarımızı kaydetmede de kolaylık sağlayacağa benziyorlar.

 

YOU ROCK GUITAR normal gitarla daha fazla ortak özellik taşıyor. Penayla çalınıyor. KITARA ise tam anlamıyla teknoloji harikası… Dokunmatik ekranındaki tellerle çalınıyor. Synthesizer modunda ise teller kayboluyor. Ekrandaki ışık takip edilerek ses şekillendiriliyor.

MIDI Foot Kontroller(MIDI Kontrol Pedalı): MIDI bağlantı portu olan tüm ürünlerle sorunsuz çalışması MIDI kontrol birimlerinin ortak özelliği olsa da bu pedalların asıl amacı rack sistemler, prosesörler veya bilgisayar yazılımındaki gitar plug-in’lerini kontrol etmek.

Sadece kanal seçme(swich) pedalı bulunan modeller olduğu gibi bunun yanında expression pedallı modellerde mevcuttur.
 

midi port
 
MIDI port (MIDI arabirimi): MIDI protokolünde bulunan ürünlerin tamamı bilgisayara bağlansbilir fakat bazı ürünlerde USB bağlantısı bulunmuyor. MIDI-USB çevirici arabirimler sayesinde bu ürünleri bilgisayarımıza bağlayabiliyoruz.

WIDI interface: önce WIDI nedir ona bir göz atalım: WIDI, wireless ve MIDI kelimelerinin birleşiminden oluşan bir kelime. Kablosuz MIDI teknolojisi anlamına geliyor.

MASTER KEYBOARD (Ana Klavye) kavramının da ortaya çıkmasını sağlayan sektörün öncü firmalarından CME”nin icadı.

Hali hazırda bazı modeller ile birlikte gelmesinin yanında WIDI interface (WIDI arayüzü) denilen ufak cihaz sayesinde normal MIDI klavyelerimizi de WIDI klavyeye dönüştürebiliriz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here