Ana sayfa İnternet Microsoft yazılımında virüs tehdidi!

Microsoft yazılımında virüs tehdidi!

0

Microsoft Şirketi”nden bazı güvenlik uzmanları, “Duqu” adlı bir bilgisayar virüsünün yakın zamanda Windows işletim sisteminde büyük bir siber tehdit yaratabileceğini açıkladılar

Microsoft”tan yapılan açıklamada Windows işletim sistemi kullanıcılarının hackerlar tarafından geliştirilmiş ve Duqu adını verdikleri bir virüs tehtidi altında bulunduklarına yer verildi. Bu virüs, bilgisayarlara olası bulaşımında işletim sisteminde daha önce bilinmeyen bir hatadan yararlanacak. Microsoft, konuyla ilgili olarak, “Bu sorunu çözmek için gayretle çalışıyoruz ve müşteriler için bir güvenlik güncellemesi yayınlayacağız.” Açıklamasında bulundu.
Norton Antivürüs yazılımı başta olmak üzere güvenlik yazılımı üreticisi Symantec, daha önce İran’ın nükleer programı altüst ettiğine inanılan bir virüs bulunduğunu açıklamıştı. Yeni virüs, Symantec”in bulduğu virüsle benzer kodlar içeriyor. Enerji santralleri, petrol rafinerileri ve boru hatları gibi kritik altyapılara dair saldırılar için zemin hazırladığı düşünülen Duqu virüsünün, henüz yayılmadığı ancak 1 Kasım Salı günü ilk kez bilgisayarlarda bazı bilgisayarlarda tespit edildiği açıklandı. Symantec araştırmacısı ve virüs programları uzmanı Kevin Haley, Reuters”e verdiği demeçte Duqu”nun e-posta yoluyla Microsoft Word belgelerine gönderilen bir virüs olduğunu ve bu Microsoft Word belgesinin açılmasıyla birlikte aktif hal alacağı düşündüğünü belirtti. çözümü aranan Duqu adlı virüsün, daha önce İran”da radyoaktif santraller ve uranyum zenginleştirme için kullanılan tesislerde etkili olan virüsle aynı hackerler tarafından oluşturulduğu tahmin ediliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here