Ana sayfa Donanım Microsoft Wireless Comfort Desktop 5050 inceleme

Microsoft Wireless Comfort Desktop 5050 inceleme

0

Bizim gibi, hayatınızın önemli bir bölümünü bilgisayar başında harcıyorsanız, yeni bir bilgisayar satın aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey birlikte gelen USB klavye ve mouse”unu değiştirmektir. örneğin, burada incelediğimiz Microsoft Wireless Comfort Desktop 5050 gibi sonradan alınan çevre birimlerine yükseltme, yalnızca masaüstünün estetiğini geliştirip rahat kullanımınızı artırmaz, aynı zamanda bilek ve ellerinizin sağlığı için de iyi bir yatırım olabilir.

Microsoft’un Desktop 5050″si rakiplerine göre nispeten ucuz. 261 TL fiyatla bulabilirsiniz. Desktop 5050, ergonomik tasarımına ek olarak, Windows’da kısayol atamak için bir çok ek tuş ile birlikte geliyor.

 

Fiyata göre oldukça şık

Desktop 5050’nin paketini açarken fark ettiğimiz ilk şey, klavye ve mouse”un alışılmadık şekli idi. üst kenarda – tuşların ergonomik eğrisine de uyacak şekilde – ilave tuşlar var. Ve mouse, avuç içini rakiplerinin birçoğundan daha fazla dolduran bir yapıda.

Sökülebilen ayakları takılı iken, klavyenin yüksekliği 5cm kadar, uzunluğu 46cm, yukarıdan aşağıya genişliği 21cm geliyor, ağırlığı ise 900 gram kadar. Asıl olarak plastikten yapılmış, renk yapısı birbirini tamamlayan üç siyah tondan oluşuyor. Tuşlar düz siyah, üst kısımdaki kısayol tuşları parlak siyah ve elmas deseni kabartmalı, kauçuk benzeri bir malzeme ile kaplı bilek desteği, düz siyahın bir başka tonunda. Klavyenin altında, iki adet AA pil için küçük bir bölme ve ayakları bağlamak için yuvalar var, ayaklar da tuşlarla aynı plastikten.

Klavyeyi yükseltmek için tasarlanmış iki sökülebilen ayak, üst veya alt tarafa takılabiliyor. Başka bir deyişle, bunları klavyenin arka kenarını eğmek veya bilek desteğini yükseltmek için kullanabiliyorsunuz. Bu harika bir fikir olsa da, bazıları klavyenin onlara doğru eğik olmasıyla daha rahat ediyorlar – eğimi maksimum rahatlık için yeterince dik bulmadık ve bunu ayarlamanın da yolu yok.

Mouse da ayrıca üç siyah tonda geliyor. Sağ ve sol düğmeleri ve alt kısımları, klavyenin yüzeyi ile aynı parlak siyah plastikten yapılmış, dört yönlü kaydırma tekerleği tuşlarla aynı düz siyah plastikten, avuç içi dayanağı ve yan başparmak ve parmak girintileri, bilek desteği ile aynı lastik malzeme ile kaplı. İki AA pil için gerekli  olan bir bölüme ek olarak, mouse”un alt kısmında, birlikte verilen USB dongle’ı kolay taşımak için küçük bir yuva bulunuyor. Ne yazık ki, mouse ile birlikte dongle kullanmak gerekiyor. Klavye ve mouse Bluetooth üzerinden eşleşmiyor.

 

Rahatlık ve uyum

Herhangi bir klavyeden diğerine geçiş yapmak genellikle kısa bir uyum sürecine ihtiyaç duyar, ancak Desktop 5050’ye geçiş o kadar uzun sürmemeli. Genel geçiş sessiz ve rahat olacaktır. Biz genel olarak yazmayı oldukça kolay bulduk. Bununla birlikte, üst sıradaki Esc, fonksiyon, Print Screen ve diğer tuşlar, boyut ve yükseklik bakımından, çoğu klavyeninkilerin yarısından daha küçükler. Onları kullanmak, özellikle de Esc tuşunu, zor ve doğal durmuyor, yoğun çaba gerektiriyor.

üst kenar boyunca 19 kısayol düğmesinin sırasını son derece kullanışlı bulduk. çoğuna, zaten bir browser açma, e-posta istemcinizi açma, Windows Explorer’ı açma gibi görevler atanmış durumda. Son yedisi, Oynat, Duraklat, Ses Aç ve Ses Kıs gibi ortam kontrol tuşları. Yine de, altı tanesine herhangi bir görev atanmamış ve günümüzdeki çoğu klavye (ve mouse) gibi, hepsine yeniden görev dağılımı yapıp istediğiniz herhangi bir görevle eşleştirebiliyorsunuz. Hesap Makinesi uygulamasını açmak için Numpad kilitleme tuşunun hemen üzerinde küçük bir düğme var. Yeniden eşleştirme ve diğer yapılandırma görevleri Microsoft’un indirilebilir Mouse and Keyvboard Center uygulamasından idare edilebiliyor.

 

Mouse”un düğmelerine de tamamen yeniden görev ataması yapılabiliyor ve mouse iki elle de kullanılabilecek bir yapıda, her iki tarafı da aynı şekle ve büyüklüğe sahip. Mouse daha küçük ve daha yüksek, avuç içini daha fazla dolduruyor, daha düşük ve daha ince profilli mouse”lardan önemli ölçüde daha rahat bulduk. Kaydırma tekerleği dört yönlü; başka bir deyişle, yukarı ve aşağıya ilaveten sağa ve sola kaydırmayı da gerçekleştiriyor, başka konumlarda başka şeyler yapmak için bunlara yeniden atama yapabiliyorsunuz.

Microsoft Wireless Comfort Desktop 5050 Fiyatı: 261 TL

Artıları:

uygun fiyatlı
Kullanımı rahat
çok sayıda Windows kısayol tuşu var
Alt veya üst kısmı eğimli olabiliyor
Mouse iki elle de kullanılabiliyor

Eksileri:

Esc, fonksiyon ve diğer tuşlar çok küçük
Tuşlar arkadan aydınlatmalı değil
Eğimi yeterince yüksek veya ayarlanabilir değil

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here