Ana sayfa Yazılım Microsoft: Windows 8 tamamlandı

Microsoft: Windows 8 tamamlandı

0

Windows 8′in geliştirme çalışmalarının tamamlandığı RTM (Release to Manufacturing / üreticiler İçin Sağlanan) sürümüyle ilan edildi. Final RTM sürümünde Türk Lirası”nın yeni TL simgesi de yer alıyor

Microsoft, Windows 8″in merakla beklenen RTM (Release to Manufacturing) sürümünün çıktığını ve Windows 8 işletim sisteminin son aşamasının tamamladığını duyurdu. Bu dönüm noktasıyla birlikte donanım üreticileri, ürünlerini 26 Ekim 2012″deki Windows 8 lansmanı için hazır duruma getirmeye başlayacaklar. Windows 8″in RTM sürümünde yeni TL simgesi de yer alıyor. Windows 8″in gelişiyle birlikte, Türkçe klavyelerde artık Türk Lirası”nın yeni sembolü de kullanılabiliyor olacak.
 

Windows 8″in RTM sürümünün tamamlanmış olması, hızlı, akıcı ve yeniden tasarlanmış bir deneyim sunan Windows 8″in kod geliştirme sürecinin, müşteri ve yazılım geliştiricilerin önizleme sürümleri için ilettikleri geribildirimler doğrultusunda tamamlandığı anlamına geliyor.

Yazılım geliştiriciler, BT uzmanları ve iş ortakları kapsamındaki bazı özel kullanıcılar, RTM kodlarına erken erişim hakkında sahip olacaklar. Bu çerçevede bazı önemli tarihler ise şunlar:

 

 

• 15 Ağustos: Windows 8 için uygulama geliştirenler MSDN abonelikleri üzerinden Windows 8″in son sürümünü indirebilecek ve Windows Dev Center üzerinden Visual Studio 2012″nin son sürümüne erişim sağlayabilecekler.

• 15 Ağustos: Kurumlarında Windows 8″i test eden IT uzmanları Windows 8″in son sürümüne TechNet abonelikleri aracılığıyla ulaşabilecekler.

• 16 Ağustos: Yazılım Güvencesi bulunan müşterilerimiz Windows 8 Enterprise sürümünü Hacim Lisanslama Hizmet Merkezi (Volume License Service Center – VLSC) üzerinden indirebilecek ve Windows 8 Enterprise”ı kurumlarında deneyimleyip yaygınlaştırabilecekler.

• 16 Ağustos: Microsoft Partner Network üyeleri Windows 8″e erişebilecekler.

• 20 Ağustos: Microsoft Action Pack Providers (MAPS) için Windows 8″e erişim sağlanacak.

• 1 Eylül: Yazılım Güvencesi bulunmayan fakat Hacim Lisansı sahibi müşterilerimiz Microsoft Hacim Lisanslama İş Ortakları üzerinden Windows 8 satın alabilecekler.

Yazılım geliştiriciler Windows Dev Center”ı ziyaret ederek uygulamalarını tasarlamak, geliştirmek ve satmak için ihtiyaçları olan bütün araç ve kaynaklarına erişim sağlayabilirler. Ek olarak, RTM sürümü ile uygulamalarını ücretlendirip Windows Mağazası”ndan satmak isteyen geliştiriciler de gerekli tüm bilgilere yine Dev Center”dan ulaşabilirler. Windows Mağazası”nın açılması ile birlikte Türk yazılım geliştiriciler milyonlarca kullanıcıya ve kuruma uygulamalarını ulaştırma imkanına kavuşuyor olacaklar. Sadece Türkiye değil, aynı zamanda geliştirdikleri uygulamaları yepyeni kanallar ile tüm dünyaya da sunabilecek ve yazılım ihracatımıza katkıda bulunuyor olacaklar. Bu fırsatın, özellikle Türkiye” nin yazılım geliştirme ekonomisine büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

Windows 8, tüketicilerle 26 Ekim”de buluşacak. 2 Haziran 2012 öncesinde Windows”lu bir PC almış olan mevcut Windows kullanıcıları 26 Ekim itibariyle işletim sistemlerini 79TL”ye Windows 8″e yükseltebilecekler, ya da 2 Haziran 2012 sonrasında Windows 7″li bir PC alan kullanıcılar (Windows 7 Starter hariç) 29 TL”ye Windows 8″e geçebilecekler.

26 Ekim öncesinde Windows 8″i denemek isteyenler ise Windows 8 önizleme Sürümü”nü http://preview.windows.com adresinden indirebilirler.


RTM sürümü ile TL simgesi de geldi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası”nın yeni sembolü duyurmasının ardından Microsoft Türkiye”nin Merkez Bankası ile başlattığı ortak çalışma sonucu öncelikle Unicode organizasyonuna gerekli başvurular yapılarak yeni sembol Unicode karakter kümesine dahil edildi. Ardından Windows mühendisleri yeni karakteri Windows 8″in içine eklemek için gerekli çalışmalarını tamamladılar. Yeni TL sembolüne Türkçe Q ve Türkçe F klavyelerde AltGr+T tuş kombinasyonu ile ulaşılıyor. Bunun yanı sıra yeni sembol sanal klavyede de yer alıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here