Ana sayfa Haber Microsoft Windows 10 S”i ayrı bir işletim sistemi olmaktan çıkarıp mod haline...

Microsoft Windows 10 S”i ayrı bir işletim sistemi olmaktan çıkarıp mod haline getirecek

0

Windows Surface Laptop

Google tarafından düşük donanımla ve bulut tabanlı çalışan, bu özellikleriyle eğitim sektörünü son derece tatmin eden işletim sistemi Chrome OS, yazılım devi Microsoft’un da ağzını sulandırdı ve firma Chrome OS rakibi olarak Windows 10 S sürümünü çıkardı. Bu sürüm, yüklü olduğu cihazda sadece Microsoft tarafından onaylanmış olan Mağaza uygulamalarının çalıştırılmasına izin vermesiyle güvenliği sağlarken tam bir masaüstü bilgisayar deneyiminden ödün vermiyor.

Microsoft’un üst seviye cihazlarını dahi bu Windows sürümüyle göndermesi, kullanıcıların oldukça kafasını karıştırmıştı. Cihazlarını satın aldıktan sonra belirli bir süre boyunca ücretsiz olarak Windows 10 Pro’ya geçiş yapabilen kullanıcılar, ortaya çıkan verilere göre %60 oranında S versiyonunda kalmayı tercih etti. Bunun dışında, Pro versiyona geçenlerin %60’ı ise cihazını ilk açtıktan sonraki 24 saat içerisinde bunu yaptı. 

Lenovo MIIX 630

Firmanın yeni taktiği, Windows 10 S’i bilgisayar üreticilerinin seçimine göre bir mod şeklinde Windows 10 Home, Enterprise ve Pro versiyonlarında aktif olarak bulunduracak. Home sürümüne sahip olan kullanıcılar, dilerlerse ücretsiz olarak S modunu kapatıp tam Windows deneyimine ulaşabilecekler. Windows 10 Pro kullanıcıları ise Home’un aksine tam sürüme geçebilmek için 49 dolarlık bir ödeme yapmak zorunda olacaklar. Microsoft’un oynadığı bu riskli oyun, kullanıcılar tarafından nasıl bir tepki alacak bilinmez ancak her şey üreticilerin bu modu aktive edip etmeyeceklerinden geçiyor. Umuyoruz firmalar kullanıcılarını iyi analiz ederek ihtiyaçlarına göre yazılıma sahip ürünler ortaya çıkarılar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here