Ana sayfa Haber Microsoft”un yeni Surface Pro modeli mobil şebeke bağlantısı yapabiliyor

Microsoft”un yeni Surface Pro modeli mobil şebeke bağlantısı yapabiliyor

0

Surface serisi MacBook’a ciddi bir alternatif olamamıştı bugüne değin. Her ne kadar donanım ve satış rakamları itibariyle fena olmasa da, MacBook’un özellikle öğrenciler ve tasarımcılar arasındaki yerini almayı başaramadı. 

Hal böyle olunca MacBook’u yerinden edemeyeceğini anlayan Microsoft, yeni bir özellik ekleyerek, sektörün başka bir karlı bölümünü hedefledi: iş dünyasını. Yeni bir Surface Pro versiyonu yayınlayan firma, cihazın LTE bağlantısı (cep telefonu ağı) yaparak, GSM şebekelerine bağlanmasını sağladı. Böylece çalışanları uzakta bulunan ya da iPhone cihazıyla MacBook bilgisayarını her defasında dongle ile eşleştirmekten gına gelenler için cazip bir seçenek haline geldi Surface Pro. 
Ama tabii bu özellik ucuza mal olmuyor. Core i5 işlemci ve 4 GB RAM’e sahip olan Pro versiyonunun fiyatı 1.149$’dan başlıyor. Her ne kadar işlemci itibariyle ortalama bir dizüstü kullanıcısını tatmin edecek olsa da, ön bellek açısından ciddi sıkıntılara neden olacak bir konfigürasyon bu. 8 GB RAM, 256 GB hafızası olan bir üst modelinin fiyatı ise ortalama bir MacBook fiyatıyla benzer şekilde: 1.499$.

Tabii Microsoft’un amacı ilk aşamada LTE bağlantılı bilgisayarlara gelecek talebi gözlemlemek. Duruma göre daha fazla sayıda çıkaracağı düşünülüyor. Mobil Windows bilgisayarları, ARM tabanlı mobil işlemcilerle çalışan yeni Windows cihazlarıyla tam anlamıyla bir devrim yaşayacaklar. ARM işlemcili bilgisayarların pil ömürleri daha uzun olduğu gibi, kalınlık olarak da daha önce olabilecekler. En önemlisi de mobil işlemciler akıllı telefonlarda kullanılmak üzere yapıldıkları için, LTE bağlantısına sahip olacak olmaları. 

ön siparişe açılan yeni Surface Pro’lar, 1 Mayıs itibariyle gönderilmeye başlanacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here