Ana sayfa Mobil Microsoft”un telefonu geliyor!

Microsoft”un telefonu geliyor!

0

Microsoft kendi markasıyla üreteceği cep telefonu ufukta göründü.

Google”ın Android işletim sistemi ile mobil piyasaya girmesi Microsoft”u kötü etkilmeişti. Android”in kısa sürede ulaştığı pazar payı neredeyse Windows Mobile”ı yakaladı. Android market”in 20,000 uygulamaya ulaşması ve büyük olay olan Nexus One hamlesi Microsft”a ağır darbeler indirdi.

Bu dönemde genellikle sessiz kalan Microsoft”un bu durumu “fırtına öncesi sessizlik” yorumlarına neden oluyordu. Son zamanlarda Windows Mobile 7 ile ilgili ortalıkta dolaşan söylentiler Microsoft”un bir şeyler peşinde olduğunu gösteriyor. Windows mobile 6,5 kan kaybediyor olmasına rağmen WinMo 7″yi bir türlü piyasaya sürmeyen Microsoft”tan sürekli erteleme haberleri geliyordu.

 

 

Dün ortaya çıkan bir iddia puzzle”ın eksik parçası olabilir. Jeffries and Company”de analist olarak çalışan Lisa Egbert Microsoft”un yeni telefonunu 1-2 ay içersinde duyurmasını beklediklerini belirtti. Egbert”in işaret ettiği tarihlere bakılırsa yeni telefon şubat ayındaki Mobile World Congress”te yada mart ayındaki CTIA”da açıklanabilir.

Microsoft”un telefon haberleri henüz kesinlemişken internet ortamında özeliklerine dair bilgiler dolaşmaya başladı. Bu bilgilere göre Microsoft”un telefonu multimedya cihazı Zune”a benzeyecek. Hatta Zune HD”nin telefon özelliğine sahip olan versiyonu olacağını söyleyenlerde var. 720p video desteği, 5 megapiksel kamera ve çevrimiçi müzik mağazası Microsoft”un telefonunda olacağı iddia edilen diğer özellikler.

Microsoft”un bu telefonu üretmek için Google”ın Nexus One için HTC ile kurduğuna benzer bir işbirliğine gireceği söyleniyor. Ayrıca telefon Google”ın yaptığı gibi işletim sisteminin yeni sürümünü içeren ilk model olacak. Yani Windows Mobile 7 ilk olarak Microsoft telefonunda yer alacak.

Microsoft cephesinden henüz konu ile ilgili herhangi bir yalanlama gelmedi. Bakalım ilerleyen günlerde Microsoft Phone gerçek olacak mı?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here