Ana sayfa Haber Microsoft”un “Akıllı Dağıtım” özelliğiyle Xbox One konsolların sabit diskleri rahatlayacak

Microsoft”un “Akıllı Dağıtım” özelliğiyle Xbox One konsolların sabit diskleri rahatlayacak

0

Eurogamer“ın haberine göre Microsoft, Xbox One ve Xbox one X”te  kullanıcılar için hafızada yüksek miktarda yer açacak olan yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. “Akıllı Dağıtım” adı verilen sistem, oyun verilerini kümelere ayırarak kullanıcının ihtiyaç duymadığı veri bölümlerini silerek sürücüde yer açmalarına imkan veriyor.

örneğin oyunun desteklediği farklı dil desteğiyle birlikte gerçekleşen FIFA oyunlarında kullanıcılar ihtiyaç duyacakları dil haricindeki diğer tüm dilleri silebilecekler. Başka bir örnek ise; Xbox One konsollu kullananlar, sistemlerinin artık desteklemediği  4K ayarlarının hepsini yüklemek zorunda kalmayacaklar.  Bir başka örneği Call of Duty için verebiliriz: sadece tek kişilik ya da sadece çok kişilik modlarda oynamayı amaçlayan oyuncular ihtiyaç duymadıkları modu silebilecek, tekrar kullanmak istediklerinde ise yeniden yükleyebilecekler.

Bunlara ek olarak “Akıllı Dağıtım” gerekli tüm verileri taşıyan birincil disk ve kullanıcıların ihtiyaç duydukça ekleyebilecekleri ekstra veri kümelerini taşıyan ek diskleri (toplamda 15″e kadar) destekleyecek. Microsoft şu an itibariyle sadece iki diski destekliyor fakat, oyun geliştiricileri daha fazla sayıda diskin desteklenmesini talep ediyorlar.

Tabii tüm bu özellikler yaptıkları oyunları veri kümelerine ayıracak olan oyun geliştiricilerine bağlı. Kaldı ki bu tip bir uygulamayı Xbox One için yapmak istemeyebilirler. Ya da kampanya ve çok oyuncu modunu ayırmanın güçlüğü gibi sebeplerden ötürü bunu yapmak kolay olmayabilir. Fakat “Akıllı Dağıtım” özelliği, sürücü alanı ve yükleme süreleri üzerinde büyük etkiler yapabilecek bir takım akıllı araçlar sunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here