Ana sayfa Donanım Microsoft”un 2015 planları

Microsoft”un 2015 planları

0

Firmalar, yaz dönemi sonlarında gelecek yıl planlarını yavaş yavaş tamamlar, durumu ekonomistlere ve uzmanlara sunulmasının ardından değerlendirilme aşamasına girilir. Ağustos ayı içerisinde bazı firmalar ile ilgili araştırmalar gerçekleştirip, 2015 yılı içerisinde hangi adımları izleyeceğinin kanıtlarını aradık. Bu firmalardan bir tanesi de, Microsoft…

Microsoft ile ilgili haraketlilik temmuz ayında başladı. Nokia departmanındaki 12 bin işçinin işten çıkarılması, Xbox stratejilerinde radikal değişikliklere gidilmesi, Windows 9’un tamamlanması ve ev aletleri için işletim sistemi oluşturulması firmanın yaz dönemi içerisinde dikkat çeken hamleleri içerisinde. Microsoft’un özellikle Nokia departmanı ile ilgili işçi çıkartma hamlesi hem ekonomistler hem de sektör içerisinde tartışılırken, ekonomistler durum ile ilgili çok farklı bir görüş dile getirdi: Ekonomistlere göre, bu şekilde büyük işten çıkartmalar firmaların büyümesine işaret olabilir. özellikle borsa uzmanlarının senet hamleleri öncesinde firmanın, insan kaynakları haraketlerine baktıkları da ekonomistlerin altını çizdiği bir başka konu. Microsoft, bu hamlenin ardından “Xbox bu şekilde devam edemez” düşüncesi basına yansıdı. 

30 Eylül’ü Windows 9 için resmi tarih olarak gösteren Microsoft, henüz 1 hafta önce akıllı ev teknolojileri ve ofis sistemlerine özel işletim sistemini üretti. Windows 8.1 klonu olan işletim sistemi, an itibari ile test aşamasında. Böylece Microsoft, 2015 yılı yeniliklerinin ilk adımını atmış oldu. Hem kullanıcılar hem de sektör içinde Windows 9 merakla bekleniyor. Windows 9‘un yapacağı çıkış elbette Microsoft‘un hem mobil hem de PC cihazlarının akıbetini de etkileyecektir. Bu durumdan etkilenen cihazların başında, Surface Pro 3 geliyor. Firma Surface Pro 3 için, Windows 9′u piyasaya sürmesinin ardından Macbook‘lara rakip olarak piyasaya tekrar sunmayı planlıyor. Bu hamle, aralık ayı itibari ile firmaya meyvelerini vermesi bekleniyor. 

Microsoft‘un üzerinde titrediği başka platform ise, Xbox eğlence platformu. Zaten, Xbox için planların cihazı bir oyun konsolu değil ev eğlence sistemi olarak tasarlama düşüncesi olduğunu daha önceki haberlerimizde de mevcut. Bu stratejinin ilk hamlesi Xbox One‘ın eylül ayında alacağı büyük güncelleme ile başlayacak. Yeni güncelleme çerçevesinde, Xbox One ‘a yeni bir “Media Player” anlayışı getirileceği konuşulurken, oyun severlerin yanısıra ev sineması ve müzik alanlarında da Xbox‘ın güncelleme alması bekleniyor. Xbox‘ın alacağı güncellemeler ile birlikte, 2015 yılında cihaz sağlık sektöründe de adımlar atacak gibi görünüyor. özellikle Kinect cihazı bu konuda geliştirilecek ve sağlık çözümleri olarak sektöre sunulacak.

 

 

2015 yılı başına kadar bütün platformlarda hazır olmak isteyen firma, 2015 yılında kendisini akıllı ev teknolojileri ve ofis sistemlerine adayacak. üretilecek olan Lumia’lar ve diğer cihazlar da bu çerçevede geliştirilecek olması ile birlikte, Cortana akıllı ev teknolojileri konusunda öncü olabilir. Cortana‘nın gidişatı zaten Microsoft tarafından “Cortana‘sız olmaz” denilerek geçtiğimiz ay çizilmişti. 2015 yılının bahar dönemi geldiğinde Microsoft‘un yeni işletim sisteminin test sürümlerinin su üstüne çıkabileceği de bilgiler içerisinde yer alıyor. 

Microsoft, 2015 yılında inovasyon çalışmalalrındaki performansı ve çalışmaları ile dikkat çekecek gibi görünüyor. Firma ile ilgili yapılan değerlendirmeler sonucunda 2015 yaz dönemine kadar Microsoft‘un sadece bilgisayar teknolojileri değil yaşamın her çizgisine getireceği teknolojik yenilikler ve bu kapsamda çizdiği projeler konuşuluyor olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here