Ana sayfa Haber Microsoft’tan VR’a büyük altyapı desteği

Microsoft’tan VR’a büyük altyapı desteği

0

Bu yılki Build konferansı, Microsoft’un Surface Laptop ve Windows 10 S”in ortaya çıkışının hemen ardından geldi. Bu ürünler şirketin tüketici odaklı serisi için büyük önem taşırken, özellikle Windows’un yeni sürümünün detayları üzerinde durmaya henüz vakit olmadı. Build 2017 konferansı, Microsoft’un genel resmi tamamlayacağı bir mekân konumundaydı.

Build 2017, şirketin gelecekte neler sunacağını bilebilmek açısından önemli bir etkinlik. Microsoft bu seneki etkinlikte Windows Mixed Reality (MR) ve Windows 10″u öne çıkardı.
Mixed Reality

Microsoft, yıllardır yeni teknolojinin imkansızı nasıl başarabileceğini gösteren güzel, iyi tempolu şovların yapıldığı basın toplantıları ve konferanslar gerçekleştirir. Bu yılki Build 2017″de de sanal ve artırılmış gerçeklik (VR/AR), şirkete bu yaratıcılığı uygulamak için bir fırsat sağladı. Build 2017’de, yeni hareket denetleyicileri, telesiyej tasarlamak için hologramların gerçek zamanlı olarak kullanımı, HoloLens ile tasarlanmış ve düzenlenmiş bir Cirque du Soleil seti gibi şeyler gösterildi.

 

Build 2017’den gelen en büyük VR haberi şüphesiz Microsoft’un Windows Mixed Reality hareket denetleyicileri oldu. İçten-dışı izleme teknolojisine dayanan denetleyiciler, pozisyonlarını harici baz istasyonlarından ziyade gözlük ve dahili sensörlere dayandırıyorlar. Kurulumu basit ve çok odalı kullanımı mümkün kılıyor. Acer ve HP, MR için başlık setlerini sunmaya başlıyorlar.  Yani Microsoft bir VR platformu oluşturmaya çalışırken, iş ortaklarından da bu platform üzerinde çalışan ürünler geliştirmelerini bekliyor.

Mixed Reality için bir içerik oluşturma aracı olarak düşünülen ve Creators Update ile birlikte sunulan Paint 3D de etkinlikte sunuldu. Paint 3D, 3D baskı ve içerik oluşturmak açısından kullanılabilecek bir uygulama. 

Şirketin detaylar konusunda gecikmesi, tek tek aygıtlar yerine platformlar oluşturma isteğine bağlı olabilir. Başka bir deyişle, amaç belirli bir cihaz yerine bi cihazların ekosistemi yaratmak olabilir.

 

Yeni Windows sürümü RedStone 3
Windows 10 Creators Edition resmi olarak piyasaya çıktığından, Microsoft dikkatini bir sonraki büyük sürüm olan Redstone 3‘e çevirdi. 
Microsoft, Redstone 3’ün erken sürümlerinden biri olan Windows Insider update”ini çıkardı. Bu noktada, şirketin geliştiricilerinin yeni özellikleri sunmadan önce Windows 10’un çekirdeğini sağlamlaştırmaya çalıştıkları anlaşılıyor, çünkü yeni update çoğunlukla hata düzeltmelerinden oluşuyor. 

Cortana
Microsoft”un yapay zekâ, makine öğrenimi ve bot”lar alanındaki en önemli çalışması, Windows 10’a güç sağlayan ve iOS ve Android akıllı telefonlarda da yer alacak olan kişisel dijital asistan Cortana‘dır. Cortana ayrıca Microsoft”a, Google Home ve Amazon Alexa gibi ev yardımcı cihazları alanında rekabet etmek için bir yol oluşturacak. 
Cortana Skills Kit, Cortana’yı daha akıllı hale getirecek nitelikleri oluşturmak için bir geliştirme platformu. İlk Cortana destekli cihaz, Harman Kardon’un Invoke hoparlörü olacak. Konferans sırasında Microsoft’un uzun vadeli Home Hub platformu da gösterildi.

 

Bulut Bilgi işlem 
Azure bulut bilgi işlem platformu da dahil olmak üzere Microsoft’un bulut çözümleri, şirketin en hızlı büyüyen ve en önemli iş alanlarından biri. Build 2017, geliştiricilerin şirketin çeşitli bulut bilgi işlem ürünlerini ve servislerini kendi çözüm portföylerini oluşturmada nasıl kullanabileceklerine de odaklandı. 

Yapay zekâ ile tercüme
Microsoft, yüz tanıma, konuşmayı tanıma ve metin çevirisi, resim arama gibi özelliklerin omurgasını oluşturacak olan bir servis olan Cognitive Services”i yazılım geliştiricilere tanıttı. Ayrıca geliştiricilerin kendi yapay zekâ modellerini oluşturmalarına izin veren Custom Vision Services”i de sundu. 

Microsoft, bu alanda yeni bir Office özelliğini de açıkladı: Presentation Translator. PowerPoint için geliştirilen özellik, sunumları çeşitli diller arasında gerçek zamanlı olarak tercüme ediyor, bunu birkaç cihaz üzerinde gerçek zamanlı olarak yapabiliyor. özellik, konuşmaları da anında tercüme edebiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here