Ana sayfa Haber Microsoft”tan politik hamle

Microsoft”tan politik hamle

0

Microsoft, dün ALEC (American Legislative Exchange Council) ile bütün bağlarının kesildiğini duyurdu. Açıklamaya göre, Microsoft‘un ALEC‘ten ayrılmasının sebebi geçtiğimiz ay firmanın sürdürülebilir enerji kaynakları yaratma politikası ve ALEC‘in Microsoft‘un bu planlarını baltalayacağı için böyle bir ayrıldığa gidildi. 

Coca-Cola, General Motors, Bank of America gibi kurumların da destek verdiği ALEC‘e 2012 yılında da Bill Gates, desteğini sağlamıştı. Bazı kaynaklara göre, ALEC kuruluşlarının da bazı sürdürülebilir enerji yatırımları olmasına rağmen, bu firmaların dünya çapında – özellikle The Bank of America– çok tepki çektiği ve Microsoft‘un yeni projeleri ile ALEC‘in politikalarının örtüşmediği düşünülüyor. 

 

 

Ekolojist örgüt Greenpeace, Microsoft’un bu hamlesini övgü ile karşıladı.  Durumla ilgili Greenpeace, Microsoft’un zaten yıllardır sürdürülebilir enerjiye yatırım yaptığını, Microsoft üretim merkezlerindeki karbon salınımının ciddi miktarda düşürülmesi ve bilgi merkezlerindeki elektiriği rüzgar gücü ile elde ettiğini belirterek, şirkete destek oldu.

ALEC, teknoloji firmaları arasında, Facebook, Google, eBay, Yahoo gibi kurumları da barındırıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here