Ana sayfa Donanım Microsoft’tan iMac’a rakip: Surface Studio

Microsoft’tan iMac’a rakip: Surface Studio

0

Apple yıllardır profesyonel dünyada iMac ile büyük bir pazara sahip. özellikle son dönemde güçlenen Apple, bu pazar payını daha da genişletmiş durumda. Microsoft, Surface Studio ile bu hakimiyete son verme planları yapıyor. Surface Studio şimdiye kadar Microsoft”un ürettiği en komplike donanımsal cihaz. Buna rağmen tasarımsal açıdan ve özellikleri bakımından Microsoft kendini aşmış diyebiliriz.

 

Eğilebilen ergonomik ekran

Surface Studio genel hatlarıyla Microsoft“un yeni tasarımsal konseptine uygun olarak tasarlanmış. Belki de bu yüzden olsa gerek dünyanın en ince LCD monitörü Surface Studio”da bulunuyor. Tam olarak 12,5 mm inceliğinde olan LCD ekran bir bilgisayar gibi kullanıldığı gibi, hareketli standı sayesinde bir tablet formunda eğimli olarak da kullanılabiliyor. Studio”nun yanında gelen kalemde özellikle yaratımsal işlerde çalışanlar için dev bir çizim tableti olarak kullanılmasını sağlıyor.
 

Surface Studio Ekran

Tam olarak 28 inç boyutunda bir ekrana sahip olan cihazda PixelSense panel kullanılmış. Ekran 192ppi değerinde, 4500 x 3000 piksel çözünürlüğünde ve 13,3 milyon piksel rengi içine sığdırıyor. çoklu dokunmatik desteğe sahip dev ekranı sadece bir parmak hareketiyle indirip, kaldırmak mümkün.

 
 

Tasarım

Surface Studio, Windows 8 ile başlayan ve Windows 10 ile devam eden metro arayüzün cisme gelmiş hali gibi. Metro arayüzü kadar keskin ve kutulu bir tasarım değil belki ama sadelik anlayışı açısından aynı çizgi korunmuş. Minimalist tasarım anlayışı, dev ve incecik bir ekran, gri ve parlak metalin uyumu ile birlikte karşımızda bir konsept tasarım kadar kusursuz hatlara sahip bir bilgisayar duruyor. Doğrusu Microsoft, Apple“ın tasarımsal sırrını çözmüş gibi görünüyor.

 

Surface Dial

Surface Studio bilgisayarı yeniden tanımlayan bir anlayışa sahip. Fare ile başlayan ekran kontrolü dokunmatik ekranlarla birlikte kalem ve parmaklarında işin içine girmesini sağlamıştı. Şimdi ise yine dokunmatik yüzeyli Dial ile bu kontrol daha da kullanışlı bir hale geliyor. Ekrana yerleştirdiğiniz Dial”ı tek elinizle kontrol edip, özel görevler atayabiliyorsunuz. üzerine dokunarak ve çevirerek farklı seçenekler açabildiğiniz Dial, 3D tasarımlarda görsel içinde gezinme, grafik programlarda renk paleti kontrolü, özel menü atamalarıyla tasarımı kolaylaştırma gibi özelliklere sahip. Tüm bu özellikleriyle Surface Dial, Surface Studio“nun vazgeçilmez bir parçası olacak gibi.

 

Teknik özellikler

Surface Studio sadece göze hoş gelen sade tasarımı ve ergonomik yapısından ibaret olan bir bilgisayar değil. Bu özellikler güçlü bir donanımla taçlandırılmış. Bilgisayar 32 GB”a kadar RAM seçenekleri sunuyor. Studio”da Intel 6″ıncı nesil i5 ve i7 işlemcileri kullanılmış. i5 versiyonunda NVIDIA GeForce GTX 965M grafik kartı kullanılmış. i7 işlemci kullanılan 16 GB RAM”li versiyonda GTX 965M, 32 GB”lık versiyonda ise NVIDIA GeForce GTX 980M 4 GB GDDR5 tercihi yapılmış. Cihazda ayrıca dört adet USB 3.0, SD Kart okuyucu, mini DisplayPort ve 3,5 mm jak girişi bulunuyor.

 

 

Fiyatı

Profesyoneller için özel olarak tasarlanan Surface Studio, ön siparişe açıldı bile. Yurtdışı fiyatı 2.999 dolardan başlayan bilgisayarın 3.499 ve 4199 dolarlık iki versiyonu daha bulunuyor.

 
 
 
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here