Ana sayfa Donanım Microsoft”tan akıllı otomobil platformu mu geliyor?

Microsoft”tan akıllı otomobil platformu mu geliyor?

0

Ay sonunda Windows 10′u tanıtacak olan Microsoft, bir taraftan akıllı ev ve akıllı ofis çözümlerine odaklı yeni işletim sistemine de odaklanmış durumda. Windows 10’dan tamamen bağımsız üretilecek olan yeni yazılımın, aynı zamanda otomobillere de iletişim becerisi katacağı söyleniyor. Kaynaklara göre Microsoft, Android Auto veya Apple CarPlay benzeri bir akıllı otomobil platformunu, yeni işletim sistemlerini tanıttıktan sonra akıllı otomobil platformlarını da duyuracak. 

AI odaklı bir işletim sistemi olarak tasarlanan Windows 10, daha önce de söylediğimiz gibi Cortana‘dan gücünü alarak kullanıcısına öğrenebilen bir işletim sistemi olarak sunulacak. Kurumsal ve kişisel kullanımlarda PC dünyasını Cortana‘lı Windows 10 ile beraber daha iyi yöneteceğiz. Mevzu “akıllı cihazlar”dan açılmışken firmanın akıllı ev veya akıllı ofis çözümleri planlarına da kısaca bir göz atalım. Microsoft, akıllı ev sistemleri ve ofis çözümleri için özel hazırladığı işletim sistemini de duyurmak üzere. Windows 7 temalı olacak olan yeni ve Windows 10′dan bağımsız olacak olan bu işletim sistemi, otomobillerin sokaklarda birbirileriyle iletişim kurabilmelerini sağlayacak. Kaynaklara göre, GPS sistemleriyle senkronize çalışacak olan yeni platform, trafik kazalarını büyük ölçüde azaltacak ve kişisel kullanımların yanısıra kurumsal odaklı çözümler de sağlayacak.

Android Auto ve Apple CarPlay‘in kısmen ne olduğunu biliyoruz. Akıllı telefonlar ile otomobilleri ortak yönetebilme yetkisi veren bu platformlara rakip olarak değil, kendi alanında ve mobil cihazların dışarısında kalacak şekilde ayarlanan bir akıllı otomobil platformları, Microsoft‘un üzerinde çalıştığı ürünlerden biri. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here