Ana sayfa Yazılım Microsoft Sürprizi: ‘Not Defteri’ Uygulaması Güncelleniyor!

Microsoft Sürprizi: ‘Not Defteri’ Uygulaması Güncelleniyor!

2

Microsoft yeni büyük Windows 10 güncellemesiyle birlikte Notepad, ya da Not Defteri uygulamasına bir ton yeni özellik kazandırıyor.

Yıllardır güncellenmeyen uygulama, kullanıcılar tarafından en çok istenen özelliklere sahip olacak. Microsoft’un tarihi not alma uygulaması, çoğu günlük kullanıcının tahmin ettiğinin aksine profesyoneller tarafından oldukça yoğun biçimde kullanılıyor.

Kaynak: The Verge

Yeni versiyonda arama özellikleri gelişecek Notepad, metin yaklaştırma özelliğine de sahip olacak. Yaklaştırma yapmak için Windows’tan alışkın olduğumuz ctrl tuşunu basılı tutarken mouse tekerleğini kullanma hareketini yapmak yeterli olacak. Satır sonları ekleme konusunda da platformlar arasında (Unix/Linux ve Macintosh) anlaşmazlık problemini çözecek olan yeni Not Defteri, .txt uzantılı dosyalarınızı nereye götürürseniz götürün düzgün gösterecek. Yeni versiyonda ayrıca satır ya da sütun numarası gösterme özelliği de sabitlenmiş şekilde yer alıyor.

Microsoft, uzun zamandır talep edilen ctrl+sil tuş kombosuyla önceki kelimeyi silme özelliğini de yeni uygulamaya ekleyecek. Yeni uygulama o kadar gelişti ki, artık içeriğinizi yazarken istediğiniz kelimenin üzerine sağ tıklayıp onu Bing’de arama lüksüne bile sahipsiniz! Microsoft’un bu antik uygulamasını yenilemesi, firmanın son zamanlarda girdiği eski uygulamaları güncelleme dalgasının bir parçası oldu. Firma en son Windows Konsol’u 20 yılın ardından güncellemişti. Bu güncellemeyle birlikte Linux komut satırları da Windows 10’a eklenmiş, geliştiriciler mutlu edilmişti.

Güncellemenin bu yılın ilerleyen aylarında Redstone 5 kod adıyla kullanıcılara sunulması bekleniyor.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here