Ana sayfa Donanım Microsoft Surface Hub 2’den ilk video yayınlandı!

Microsoft Surface Hub 2’den ilk video yayınlandı!

1

Microsoft’un iş toplantılarına ve ortak çalışmalara hitap eden büyük ekranlı bilgisayarı Surface Hub, ikinci jenerasyonuyla tanıtılmıştı. Bu model hakkında herhangi bir detaylı bilgi yayınlamayan firma cihazın ilk demo videosunu paylaştı. Microsoft Ignite konferansında yapılan demoda 50 inçlik bilgisayarın akıcı bir animasyonla dönüşü gösteriliyor. Özel bir işletim sistemi kullanılacak cihazın bu yanına da kısa demoda odaklanılmış.

Windows Core OS (WCOS) çalıştıran cihaz, bu işletim sisteminin modüler yapısından faydalanıyor. Firmanın bu girişimi, işletim sistemi Windows’un akıllı donanımlarda akıllı şekilde çalışmasını sağlayacak. Yıllardır üzerinde çalışılan bu projenin ilk donanımı ise Surface Hub 2 olarak karşımızda olacak. Bu işletim sisteminin ayrıca akıllı telefon boyutunda “Andromeda” kod adlı bir cihazda da kullanılacağı düşünülüyor.

Bugünün demosunda sergilenen Surface Hub 2, altında yer alan parmak izi okuyucusuyla çoklu kullanıcıların aynı anda sisteme erişebilmesini sağlıyor. Oturum açılmasının ardından gösterilen pencerede son kullanılan dosyalar en başta yer alıyor. Aynı anda farklı kullanıcıların dökümanlarını açabilmesi, büyük ekranın işlevsel şekilde kullanılabilmesini sağlıyor.

Microsoft tarafından bugün açıklanana göre donanımsal olarak tanıtımdan bu yana değişen Surface Hub 2, önümüzdeki yıl Surface Hub 2S adıyla çıkacak. Bu modelde yer alacak 4K kameralar ve çerçevesiz ekran etkileyici olsa da dönme özelliği ve cihazı asıl amacaına ulaştıran yazılımsal özellikler 2020’den önce kullanıcılara sunulamayacak. 2020 yılında Surface Hub 2X adıyla bir güncelleme yayınlanacak. Bunun ardından cihazda yer alan özel bir “işlemci kartuşu” sayesinde cihazın donanımı ve yazılımı geliştirilebilecek.

Cihazların satışa çıkma tarihi ve fiyatıyla ilgili kesin bir bilgi vermeyen Microsoft, Surface Hub 2’nin 2019’un ikinci çeyreğinde satışa sunulacağını açıkladı.


Aracı: Tom Warren / The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here