Ana sayfa Donanım Microsoft Surface Go Tanıtıldı: 10 inç Ekran ve Pentium Gold İşlemci

Microsoft Surface Go Tanıtıldı: 10 inç Ekran ve Pentium Gold İşlemci

0

Microsoft, geçen günlerde ortaya çıkan tüm söylentilerin ardından yeni tablet bilgisayarını tanıttı. Microsoft Surface Go, 10 inçlik ekranda tam Windows 10 deneyimi sunuyor ve direkt olarak Apple’ın yeni iPad modelini hedef alıyor. Cihaz tam okula dönüş sezonunda piyasaya sürülecek ve okullarda kendine bir yer edinmeyi hedefliyor.


Özet:

 • Microsoft’un ~500 gramlık tableti 9 saatlik pil ömrüyle gezerek çalışanları ve özgür kullanıcıları hedefliyor
 • Wi-Fi ve Wi-Fi + 4G LTE olmak üzere iki farklı seçenek
 • 4GB RAM + 64GB eMMC depolama ya da 8GB RAM + 128GB SSD depolama seçenekleri
 • 10 inçlik 3:2 en boy oranında 1800×1200 çözünürlüklü PixelSense dokunmatik ekran
 • 4096 basınç noktalı Surface Pen desteği (kalem opsiyonel, 99 dolar)
 • Özel klavye kılıfı (opsiyonel, 99 dolar)
 • 4GB RAM’li modelin fiyatı 399, 8GB RAM’li modelin fiyatı ise 549 dolar
 • USB 3.1 Type-C portu üzerinden şarj ve veri alışverişi
 • Windows Hello destekli infrared ön kamerayla şifresiz oturum açma

Tasarım

Microsoft Surface Go, ürün ailesiyle bire bir aynı dizayn felsefesini sürdürüyor. Detaylara dikkat etmeyen bir göz tarafından kolaylıkla diğer Surface modelleriyle karışabilecek olan cihaz, dikkat edenler için daha geniş çerçevelere sahip. Cihazın ayrıca kenarları da çok daha yumuşak şekilde tasarlanmış. Gövdenin tamamı Pro modeller gibi magnezyum materyalden üretilmiş ve dayanıklılık konusunda herhangi bir kuşku yaratmıyor.

Donanım

Hafif bir tablet olan Surface Go, sadece 520 gramlık kütlesiyle gün içinde her yere taşınabilir bir cihaz olacak. 8,3mm’lik incelik de bu aşamada her şeyi kolaylaştıracak. Cihaz 10 inçlik PixelSense ekranla geliyor ve opsiyonel olarak satın alınabilen Surface Pen ile girişi destekliyor. Bu kalem, 4096 farklı basınç noktasıyla hassas çizimlere imkan sağlayacak.

Tablete gücünü veren işlemci, 7. nesil Intel Pentium Gold 4415Y olarak adlandırılıyor ve günlük işlerde güvenilir bir performans sunmak üzere tasarlanmış. İşlemci seçimi, Microsoft’un da açıklamasında açıkladığı üzere, cihazın ince ve fansız bir şekilde ortaya çıkarılmasındaki en büyük etken. 4GB ya da 8GB RAM ile desteklenen tablet, 9 saatlik pil ömrü sunuyor. Pil bittiğinde ise USB-C portu cihazın şarj görevini üstleniyor.

Yazılım

Kutudan çıkarken Windows 10 çalıştıracak cihaz, S modu aktif şekilde geliyor. Bunun anlamı, cihazda bu mod aktif olduğu sürece sadece Windows Mağaza’dan yüklenmiş uygulamaların çalıştırılabilir olması diyebiliriz. Microsoft neyse ki bu modu kullanıcıların devre dışı bırakıp ücretsiz şekilde tam Windows 10 sürümüne geçiş yapmalarına imkan sağlıyor. Yazılımı her ne kadar tam Windows 10’a yükseltebilecek olsanız da içerdeki Pentium Gold işlemcinin ağır tasarım uygulamaları başta olmak üzere ağır yazılımlarda nasıl bir kullanım deneyimi sunacağı meçhul. Zaten cihazın çıkış amacını dikkate alırsak, Apple’ın iPad modelini hedefleyen Surface Go, günlük eğlence ve basit yazılımların kullanımında kendisini en iyi belli edecektir.

Microsoft Surface Go fiyat ve satış tarihi

Surface Go, Microsoft’un şimdiye kadar çıkardığı en uygun fiyatlı tablet olarak 399 dolardan tanıtıldı. Bu fiyat, Go’yu üretkenlik hedefli tabletlerle direkt rekabete sokuyor. Bu tabletler arasında Apple iPad ve Samsung Galaxy Book yer alıyor. Tabletlerin ilk olarak sadece Wi-Fi destekli modelleri satışa sunulacak ve kısa süre sonra LTE destekli modeller de onlara eşlik edecek.

Cihazın 400 dolarlık satış fiyatının içerisinde maalesef kritik aksesuarlar yer almıyor. Örneğin klavyeli kılıf ve kalem satın almak, toplamda size en az 200 dolarlık bir maliyet daha getiriyor ki bu durum kimsenin hoşuna gitmeyecektir. Toplamda 600 dolara çok daha iyi ya da benzer donanımlarda kolay taşınabilir laptoplar almak mümkün olacaktır.

Surface Go ilk olarak 10 Temmuz’da şu ülkelerde ön siparişe açılacak:

 1. ABD
 2. Kanada
 3. Avustralya
 4. Yeni Zelanda
 5. Birleşik Krallık
 6. İrlanda
 7. Fransa
 8. Almanya
 9. Avusturya
 10. Belçika
 11. Lüksemburg
 12. Hollanda
 13. İsviçre
 14. Danimarka
 15. Finlandiye
 16. Norveç
 17. İsveç
 18. Polonya
 19. İtalya
 20. Portekiz
 21. İspanya

Microsoft’un ifadesine göre Surface Go diğer ülkelerde de birkaç hafta içerisinde satın alınabilir olacak. Microsoft ülkemizde resmi olarak herhangi bir donanım satışı yapmadığı için ürüne sahip olmamız ithalatçı firmaların insafına ve fiyatlandırma politikalarına kalmış durumda. Eğer bahsettiğimiz ülkelerden birinde bulunuyorsanız tabi ki siz de cihazı alıp ülkemizde kullanabilirsiniz.

Microsoft Surface Go tüm özellikleri

İşlemci Intel Pentium Gold 4415Y
Bellek Tercihe bağlı 4 ya da 8 GB
Depolama Tercihe bağlı 64 GB eMMC ya da 128 GB SSD
Ağırlık 0,5 Kg
Ekran 10 inç 3:2 en boy oranında 1800 X 1200 çözünürlüklü ekran
Bağlantı USB-C 3.1 Portu ve Surface Konektörü
Fiyat 4GB RAM + 64GB eMMC: 399 USD

8GB RAM + 128GB SSD: 549 USD

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here