Ana sayfa Donanım Microsoft şaka yaptı

Microsoft şaka yaptı

0

Windows 10 tanıtıldıktan yaklaşık bir kaç saat sonra, bir teknoloji muhabiriyle sürüm üzerine sohbet ederken, “Microsoft sayı saymayı bilmiyor sanırım” yorumu yapıldı. Sayı saymak ile ilgili değil, Microsoft çalışanları çok fazla “onlara küçük sürprizler yapın” içerikli dergiler okumuş olabilir. Aslında Windows‘un yeni sürümüne, bir sayı ile değil “XP” gibi bir isim de düşünülüyordu. Görünüşe göre Microsoft, kararsız kaldı. Bu Microsoft yazısında, Microsoft‘a dair şakalar yapmaktansa Windows 10 nasıl bir sürüm olacak, biraz göz atalım.

Microsoft, daha önce de söylediğimiz gibi Windows‘a dair şikayetlerin önüne geçmek için Windows’un yeni sürümünü; yani Windows 10‘u kullanıcıları ile birlikte geliştirmek istediğini açıklamıştı. An itibariyle, Windows 10‘un beta sürümü indirilebilir ancak, halen belirtilmiş “şu kişiler beta indirebilir” gibi bir açıklama ile karşılaşmadık. Mutlaka bir kaç gün içerisinde Microsoft bu durumla ilgili bir açıklama yapacaktır. Sürüm, tam sürüme 2015’te kavuşacak(mış.)

Sistem farklı geliştirildi. Microsoft, yeni ürününe bir “işletim sistemi” demek yerine “yapay zeka” olarak tanımlıyor. Elbette bunun dayanağı Microsoft’un Cortana’sı. Sürümden şimdiye kadar gelen tek bir haber var, o da Windows 10‘da da mavi ekran oluştuğu. Sürümün “beta” olmasıyla şimdilik çok ciddi bir problem olmasa gerek. Şirket, sık sık kullanıcılarını da uyardı, “yeni ürün alacaksanız, bekleyin” dedi. çünkü 10 sürümünde, hem kurumsal hem kişisel kullanıma yönelik fazlasıyla ayrıcalık bulunacak deniyor. Bununla birlikte, Windows 10′un dokunmatik cihazlara ve Surface Pro 3′e özel geliştirilmiş bir sürüm olduğu da belirtiliyor.

 

Windows 10’un sistem gereksinimleri de, “beklenen”den az. Neredeyse Windows 8.1 ile aynı sistem gereksinimleri bulunuyor. İşte Windows 10’un sistem gereksinimleri:

1GHz (veya üstü), PAE, NX ve SSE2 destekli işlemci

RAM: 1GB (32-bit) veya 2GB (64-bit)

16 GB veya 20 GB

Grafik: WDDM Driver’ı ile birlikte Microsoft DirectX 9

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here