Ana sayfa Haber Microsoft Qualcomm ve Cyanogen üçgeninden ne çıkacak?

Microsoft Qualcomm ve Cyanogen üçgeninden ne çıkacak?

0

 

Microsoft-Qualcomm-Cyanogen yakınlaşması yakın dönem içerisinde ortaya çıkmıştı. Qualcomm ile Cyanogen, beraber hareket edeceklerini resmi olarak duyurmuşlardı ve bir Cyanogen-Microsoft yakınlaşması da gayri-resmi olsa da gündemde. Bu firmalar bir araya gelince civciv çıkıp, kuş çıkabilir fakat bu üçlemeden CES ve IFA fuarlarında çalıştıkları teknolojilerin iilk meyveleri ortaya çıkabilir fakat henüz çok erken. Microsoft-Qualcomm ve Cyanogen, sadece bir cihaz veya teknoloji tantmakla kalmayıp, yeni cihazlarını bir proje çerçevesinde görücüye çıkarabilirler. Yani Google’ın Android One platformu gibi,düşük bütçeli ,cihazlar sunabilen bir platform oluşturulabilir. Aslında işin içerisinde Qualcomm gibi gereğinden pahalı çipler üreten firma olunca mesele biraz sıkıntıya giriyor. Buna rağmen, bu yılın ilk aylarında Qualcomm ile Cyanogen ortaklıklarını duyururken, Qualcomm’dan “orta segmentli, Cyanogen cihazlardan” bahsediyordu. Ardından işin içerisine Microsoft da girmişti.

Tablet veya akıllı telefon üzerinden, yani herhangi bir segment veya sektör açıklanmadı. Microsoft’un var olma durumu, firmanın son işletim sistemi açılımı nedeniyle Android-Windows 10 tableti ortaya çıkabilir, bunun yanısıra Xiaomi’nin de içerisinde bulunduğu bir akıllı telefon projesi yaratılabilir. Bu projenin önemi sadece bir akıllı telefon olmasıyla veya yeni tabletler ile alakalı bir durum değil, Windows 10 ile Android‘lerin aynı anda çalışabileceği bir teknoloji yelpazesi oluşturulmaya çalışılıyor.

Microsoft bunun duyurularını ve patent açıklamalarını yapmıştı birkaç ay öncesinde. İlk ortakları da Xiaomi’ydi. Böylece Xiaomi cihazlarda isteğe göre Windows 10 ve Android 5.0 sürümleri kullanılabilir. 

Sony, HTC ve LG bu işin içerisinde gibi. Daha çok çin üreticiler bu konuya sıcak bakıyorlar ancak global üreticiler Windows 10 Mobile’ın gelişim akibetine göre proje içerisinde yer alacaklar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here