Ana sayfa Haber Microsoft popüler Xbox aksesuarı Kinect”in üretimini durdurdu

Microsoft popüler Xbox aksesuarı Kinect”in üretimini durdurdu

0

Microsoft nihayet Kinect”in gerçek anlamda ölü olduğunu kabullendi. Kinect”in gerçekten ölüp ölmediğine dair yıllar süren tartışmanın ardından yazılım devi aksesuarın üretimini durdurdu. Fast Co Design”in haberine göre, derinlik kamerası ve mikrofon aksesuarı 2010 Kasım ayından bu yana 35 milyon civarında satış gerçekleştirmiş. Xbox 360 Kinect 2011 yılında en hızlı satılan tüketici cihazları arasına girmiş, Guinnes Rekorlar Kitabı”ndan kabul görmüştü.

Xbox 360 üzerinde çıktığı günden bu yana Microsoft”un Kinect cihazı etrafında bir topluluk dahi oluşturulmuştu. Topluluk, cihazı vücut hareketlerinin takibi ve derinlik hassasiyeti için kullanmak isteyen hackerlar arasında da oldukça popüler olmuştu. Hatta Microsoft Kinect”i Xbox One ile daha çok ön plana çıkarmaya çalışmıştı ama fiyatlandırma ve özellikler nedeniyle beklentileri karşılamaya yetmemişti. Daha sonra aksesuarı Xbox One”dan kaldırmak zorunda kalan Microsoft, Kinect”i Xbox One S”e tutturmak için çirkin bir aksesuar yapmıştı.

Başarısızlığa uğramış olması nedeniyle Kinect”i gözden çıkarmak kolay olabilir ama gerçek şu ki araştırma ve donanım alanındaki katkıları, Microsoft”un ürünlerinin her yerde gelişme sağlamasına yardımcı olmuştu. HoloLens, derinlik ölçümünde Kinect”in bir çok teknolojisini kullanır. Windows Hello kameralarıyla piyasaya çıkan bir çok diz üstü bilgisayar, insan yüzü tanıma teknolojisini Kinect”in geliştirimi esnasında edinilen bilgilerden alır. Hatta Microsoft”un kendisi dahi son Windows Karma Gerçeklik setlerinde Kinect teknolojisini kullanıyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here