Ana sayfa Yazılım Microsoft Office For Mac 2011’e Özel

Microsoft Office For Mac 2011’e Özel

0

PowerPoint For Mac 2011
 

Türkiye”de ilk defa derginiz Macline”da ayrıntılı olarak incelenen Microsoft”un yeni ofis çözümleri paketi Office For Mac 2011 ile ilgili çok daha ayrıntılı bilgilere ulaştığınız yazı dizimize bu ay sunum hazırlama aracı PowerPoint ile devam ediyoruz.
 
powerpoint
 
Yazımızda PowerPoint For Mac 2011″e daha yakından bakarak, kullanım kolaylığı sağlayan ipuçları dahil tüm ayrıntıları sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Bu ay karşınıza sunum oluşturma aracı PowerPonit For Mac 2011 ile çıkıyoruz.

 

İlk Bakış

Daha evvel de ayrıntılarıyla belirttiğimiz gibi, Microsoft Office For Mac 2011″deki belki de en göze çarpan yeniliklerden biri olan Ribbon ara yüzü popüler sunum hazırlama programı PowerPoint”e de yeni ve kolay bir kullanım stili ve farklı bir hava katmış. Ribbon, kullanıcı kendisine aşinalık kazandıkça paketin tüm programlarında olduğu gibi PowerPoint”e de kayda değer bir pratiklik kazandırmış. Daha önceden aşina olunan tüm komutlar Ribbon içerisinde kolaylıkla bulunabilip, sık kullanılanların öne çıkmasıyla da programın genel kullanım hızının artmasına sebebiyet veriliyor. Sunum tasarımı ögeleri, temalar, değişik animasyonlar ve sunumunuza renk katarak onu çok daha kişiselleştirilebilir hale getiren her şey kendilerine ayrılan bölümlerde Ribbon ara yüzü içerisindeki yerlerini alıyorlar.
 

microsoft office for mac 2011
 
Buna ek olarak da daha özel araçlar da Ribbon içerisinde emrinize amade vaziyette. örneğin, bir sunum içerisinde yer alan herhangi bir resme tıkladığınızda “Format Picture” menüsü otomatikman belirecek. Hemen ardından ise aynı sunum penceresi içerisinde yer alan yazı bölümüne tıkladığınızda ise “Format Picture” menüsü kaybolarak yerini ana menüye bırakacak. Dolayısıyla sunumunuz içerisinde dikkatinizi verdiğiniz herhangi bir alana ait özel menüler, siz dikkatinizi oraya verdiğinizde ekranda beliriyor ve bu, hem gereksiz menü ve buton kalabalığını önlüyor; hem de hızlı ve rahat çalışmayı sağlıyor. Tabi, her zamanki gibi, Ribbon ara yüzü tamamıyla kullanıcının kullanım alışkanlıklarına göre kişiselleştirilebilir.

 

Her Sunumun Estetik Görünmesini Sağlamak

Yeni PowerPoint Presentation Gallery sayesinde, dilerseniz iPhoto menşeili fotoğraflarınızı, kendi kaleminizden çıkan yazıları veya hazır temaları kullanarak profesyonel ve estetik görünümlü sunumlar hazırlayabilirsiniz. Bilhassa da bu hazır temalar, tüm dünyadaki Mac kullanıcılarının belki de en hassas olduğu konu olan görsel estetik konusunda oldukça doyurucu durumdalar. PowerPoint Presentation Gallery, size galerinin içerisinde yer alan hazır temaları layığıyla gösterebilmek adına, onları yeterince büyük ve anlaşılır şekilde gösteriyor. Bir başka özellik de galerideki hazır temaları renk ağırlıklarına göre filtreleyerek görüntüleyebilmek. Bu da aradığınız renk ve stili çok daha çabuk bir biçimde bulabilmeniz anlamına gelmekte.
 

microsoft powerpoint 2011
 
Tıpkı Denizin üzerinde Kayan Taş Gibi

Microsoft PowerPoint For Mac 2011 kullanıcılara karmaşık kaydırma (slide) menüsünü, şu ana kadarki en estetik ve yönetimi kolay bir şekilde sunuyor. üstelik sunumlar arasında kaydırma yaparken istediğiniz bir bölüme istediğiniz bir resmi, yazı kutucuğunu veya şekli ekleyebilirsiniz. Bir yazıyı resmin arkasından ziyade önüne mi yerleştirmek istiyorsunuz? Yeni “Reorder Objects” özelliği ile sunumunuz içerisinde yer alan her ögenin sunum içerisindeki lokasyonunu değiştirebilmeniz mümkün.

 


Multimedya Deneyimi

PowerPoint For Mac 2011 içerisinde yer alan Media Browser, Mac”iniz içerisinde yer alan her türlü resim, müzik, video, ve illüstrasyona ulaşabilmeniz mümkün. Dolayısıyla Media Browser, Mac”inizle tam olarak bir multimedya entegrasyonu gerçekleştiriyor. iPhoto ve Photo Booth kütüphanelerinden resimlerinizi görüntüleyebilir, iTunes playlist”inizden Mac”iniz içerisindeki müziklerinizi listeleyebilir, iMovie veri tabanından video dosyalarınıza ulaşabilirsiniz. Tüm bu yetenekler sizin bu multimedya dosyalarını, sadece tek bir tıklama ile sunumunuza ekleyebileceğiniz anlamına geliyor.
 

macte powerpoint
 
Geçişlerde ve Animasyonlarda Fark Yaratın

PowerPoint For Mac 2011, şu ana kadar görülmemiş derecede estetik, yumuşak ve izleyicilerin dikkatini çekecek şekilde tasarlanmış slayt geçişleri ile de farklılaşıyor. Bu geçişleri sunumunuzu tasarlama aşamasında Ribbon ara yüzü sayesinde görüntüleyebilirsiniz. Slayt içerisinde yer alan yazı ve resimlerin görüntülenmelerinde yapılacak ufak ama estetik animasyonlar, sunumun geneline çok daha profesyonel ve estetik bir hava katacak. PowerPoint 2011″deki animasyonlar, yine bilhassa Mac kullanıcılarının gözlerini çelecek şekilde tasarlanmış.

 

Fotoğraflara PowerPoint ile Dokunmak

PowerPoint 2011 ile, sunumunuzda yer vermek istediğiniz fotoğraflarınıza direk olarak dokunabilir ve onları istediğiniz kıvama, başka herhangi bir yazılıma ihtiyaç duymadan, getirebilirsiniz. Ribbon bünyesinde belirecek olan “Format Picture” özelliği, size ihtiyacınız olan tüm araçları sıralayacaktır. Fotoğraflarınızın ışık, renk veya netlik ayarlarını değiştirebilir hatta onlara sunumunuz içerisinde çok daha estetik bir görünüm katabilirsiniz. Bir sunumun görsel albenisi ne kadar yüksekse, dikkati o kadar uzun süre üzerinde tutar ve PowerPoint 2011 bu konuda size ihtiyacınız olan tüm araçları sunuyor.
 

powerpoint 2011
 
Takım Oyunu

Microsoft PowerPoint 2011″in yenilikleri arasında dikkat çeken biri de takım arkadaşları ile aynı sunum dosyası üzerinde çalışabilme olanağı. çalışma arkadaşınız ile aranızda koca bir okyanus bile olsa, aynı sunum dosyası üzerinde aynı anda çalışmak hayal değil. Hatta bunu yaparken aynı sunum dosyası üzerinde çalışma yaptığınız arkadaşınızla iletişime de geçebilirsiniz. Microsoft Office For Mac 2011 paketi içerisinde yer alan Microsoft Communicator For Mac 2011 yazılımı ile birden fazla çalışma arkadaşınızla aynı anda iletişim kurarak sunumunuzu çok daha güçlü bir hale getirmeniz mümkün.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here