Ana sayfa Yazılım Microsoft Office For Mac 2011’e Özel

Microsoft Office For Mac 2011’e Özel

0

Excel For Mac 2011
 

Türkiye”de ilk defa derginiz MacLine”da ayrıntılı olarak incelenen Microsoft”un yeni ofis çözümleri paketi Office For Mac 2011 ile ilgili çok daha detaylı bilgilere ulaştığınız yazı dizimize bu ay tablolama aracı Excel ile devam ediyoruz. Yazı dizimizde, Office For Mac 2011″e daha yakından bakarak kullanım kolaylığı sağlayan ipuçları dahil tüm ayrıntıları sizlerle paylaşmaya çalıştık. Bu ay, sıra popüler tablolama aracı Excel For Mac 2011″de.
 
excel for mac
 
İlk Bakış

Daha evvel de ayrıntılarıyla belirttiğimiz gibi, Microsoft Office For Mac 2011″deki belki de en göze çarpan yeniliklerden biri olan Ribbon ara yüzü, güçlü tablolama yazılımı Excel”e de yeni ve kolay bir kullanım stili ve farklı bir hava katmış. Ribbon, kullanıcı kendisine aşinalık kazandıkça paketin tüm programlarında olduğu gibi Excel”e de ilk bakışta kayda değer bir pratiklik ve kullanım kolaylığı kazandırmış. Daha önceden aşina olunan tüm komutlar Ribbon içerisinde kolaylıkla bulunabilip, sık kullanılanların öne çıkmasıyla da programın genel kullanım hızının artmasına sebebiyet veriliyor. Ribbon”un Excel”e özel getirilerinden biri de neredeyse bir veri tabanı görüntüsüne bürünen büyük tablolarda verilerin kolaylıkla organize edilebilmesi ve istenen veriye bu tasarım özelliğinden dolayı kolaylıkla ulaşılabilmesi. Aynı zamanda PivotTables adı verilen yeni özellik sayesinde de tablolarınızı içerisindeki bilgilerin birbirleri ile olan bağlantıları ve içerik özelliklerine göre onları kalifiye edebilmenizi sağlıyor. üstelik bunu sadece tek bir tıklama ile bile gerçekleştirebiliyorsunuz. PivotTable”ınızı oluşturduktan sonra bünyesindeki verileri özetleyebilir, analiz edebilir veya istediğiniz şekilde müdahalelerde bulunabilirsiniz. PivotTable özelliğini değişik stiller kullanarak çok daha profesyonel ve estetik bir görünüme büründürmek de mümkün.

 

Süzgeç

Büyük tablolar üzerinde çalışırken hücre bilgilerini doğru ve efektif şekilde filtrelemek, çalışmanın verimi de artıracak. Excel For Mac 2011, değişik matematiksel değerler vererek filtrelenebilecek verileri, aynı zamanda yazı tipi, hücre rengi veya hücre ikonuna göre de filtreleyebilir. Aynı zamanda değişik filtreleme işlemleri, belirli kriterler göz önüne alınarak birbirleri ile birleştirilebilir veya karşılaştırılabilir. çok sayıda veri içeren büyük tablolar ile çalışırken kullanıcıya tüm tabloya mükemmel hakimiyet sağlayan bu özellik, oldukça dikkate değer.
 

excel for mac 2011
 
Excel Workbook Gallery

Excel Workbook Gallery sayesinde, bilhassa Mac kullanıcılarının hassas olduğu estetik yorumlara artık Excel tablolarının da açık olduğunu belirtmek gerekiyor. Excel For Mac 2011″in bünyesinde yer alan kişiselleştirme opsiyonları ile tablolama, yapılan tabloların estetik bir biçimde sunumu, tabloların içerisinde konseptlerine uygun resimlerin, videoların ve diğer multimedya içeriğin yerleştirilmesi oldukça basit. Hazır temaların, tıpkı Microsoft Office For Mac 2011″in diğer üyelerinde olduğu gibi anlaşılır bir menüde düzenlenmiş olması tabloların kişiselleştirme opsiyonlarını artırmakla kalmıyor; bu süreci kolaylaştırıyor.

 

Dosyalarınıza Her Yerden Ulaşın

Microsoft Excel For Mac 2011 kullanıcıları, bu güçlü tablolama aracından ziyade aynı zamanda profesyonel, yaratıcı, ve güçlü bir masaüstü uygulaması olan Microsoft Excel Web App”e de sahip olacaklar. Excel For Mac”in sanal ortamdaki bir uzantısı olarak da düşünülebilecek Microsoft Excel Web sayesinde dokümanlarınıza istediğiniz her yerden istediğiniz zaman ulaşabileceksiniz. İster ofiste olun, ister evde, yolda veya dünyanın öbür ucunda, Excel dosyalarınız üzerinde gerekli olan değişiklik ve müdahaleleri kolaylıkla yapabilecek ve onları kaydedip iş arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz. Paylaşım yaptığınız kişilerin Microsoft Excel sahibi olmalarına bile gerek yok; sadece internet erişim olan bir cihaza ve destek verilen bir tarayıcıya sahip olmaları yeterli. Sadece bu gerekliliklerle bile paylaştığınız Excel dosyasını görüntüleyebilir, üzerinde değişiklikler yapabilir, yazı tipini değiştirebilir ve tekrar paylaşabilirler.
 

excel
 
İşi çok Daha Hızlı Bitirmek

İster ofisinizde ister evde olun, Excel For Mac 2011 içerisinde sunulan Visual Basic ile işlerinizi çok daha hızlı ve verimli bitirebilmeniz mümkün. Tablolar üzerindeki her türlü kişiselleştirme özelliği ve makrolar ile onların üzerindeki tahakkümünüzün maksimum seviyeye ulaştığını göreceksiniz. Böylece vakit kaybettiren rutinlerden ziyade çok daha yaratıcı tablo ve analizler yapma imkanınız olacak.

Veri Güvenliği

Microsoft Excel For Mac 2011, finansal raporlar, ürün spesifikasyonları, müşteri bilgileri, elektronik posta adresleri ve diğer mühim dijital bilgilere, yetkisi olmayan kişilerin ulaşmasını engellemek adına IRM (Information Rights Management) kullanarak ciddi bir önlem alıyor. Dosyalar üzerinde kimin o dosyayı açıp açamayacağını, kullanım ve değiştirme izinlerini, dosyanın çıktısının alınıp alınamayacağını veya dosyayı başka şahıslara gönderip gönderemeyeceğine dair tüm güvenlik ayarları bu bahsi geçen protokol IRM sayesinde kolaylıkla ayarlanabiliyor. Sistem sadece Microsoft Office For Mac 2011 vasıtasıyla oluşturulan dosyalar için bu tip kısıtlamalar koyma özelliğine sahip. Güvenlik opsiyonları bununla da sınırlı değil. Microsoft Excel For Mac dosya güvenliğiniz için Excel uyumlu dosyalara özel şifre de koyabilme özelliğine sahip. Ayrıca gereken dosyaların açılabilmesini fakat üzerinde değişiklik yapılamamasını da atayacağınız ekstra şifrelerle sağlayabilmeniz mümkün.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here