Ana sayfa Yazılım Microsoft az kalsın Windows 10 E-Posta uygulamasına reklam yerleştiriyordu!

Microsoft az kalsın Windows 10 E-Posta uygulamasına reklam yerleştiriyordu!

1
Görsel: Aggiornamenti Lumia

Windows 10 işletim sisteminde varsayılan olarak yüklü gelen E-Posta uygulaması son derece kullanışlı ve basit bir arayüzle geliyor. Kullanıcıların önyüklü olarak gelen ve sevdiği nadir programlardan biri olan E-Posta, Microsoft’un hamlesiyle az kalsın reklamlı hale gelecekti. Windows haberleri yapan Aggiornamenti Lumia sitesi tarafından fark edildiği üzere Microoft, beta sürümde bu reklamları test ediyordu.

Tahminen bu durumu anında haber yapan büyük yayın organlarının etkisiyle hamlesini geri çeken Microsoft bir yetkili yardımıyla açıklama yaptı. İletişim ekibi lideri Frank Shaw tarafından yazılanlara göre reklamlar sadece deneysel amaçlı olarak beta sürümünde bulunuyordu ve hiçbir zaman böyle bir fikirleri yoktu. Açıklamada ayrıca bu beta sürümün geniş ölçekte kullanıcılara sunulmadığı da belirtildi. Açıklamanın ardından reklamlar tüm sürümlerde devre dışı bırakıldı.

İlgili İçerik: Windows 10 Ekim 2018 güncellemesi silinen dosyalar yüzünden geri çekildi

Ücretli bir yazılım olan Windows’un içinde reklam sunmak ne kadar aç gözlü gelse de saçmalıklar burada bitmiyor. Firma beta sürümde uygulamanın reklamları kaldırmak için sunduğu seçeneği Office 365 aboneliği olarak belirtiyor. Bunun anlamı, eğer Microsoft’a aylık para ödemiyorsanız her an bilgisayarınızın farklı yerlerinde reklamlar karşınıza çıkabilir.

İlgili İçerik: Microsoft Office 2019 önizleme sürümü yayınlandı

Kamuoyu tepkisinin firma politikalarına nasıl yön verebildiğini gördüğümüz bu durum umarız tüm üretici ve tasarımcılara bir ders haline gelir.


Aracı: Sean Hollister / The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here