Ana sayfa Haber Microsoft Lumia”ların 2016 yol haritası

Microsoft Lumia”ların 2016 yol haritası

0

Geçtiğimiz  yıl ağustos ayında Lumia departmanından işten çıkarılmalarla şekillenmeye başlayan Microsoft’un mobil departmanı, son şekillerini alıyor. Windows 10 Mobile’ın da son halini almasıyla birlikte, bu ay sonu veya bir dahaki ay Windows 10 Mobile yayımlanabilir, firmanın bundan sonraki Lumia modellerinin şekli şemali de ortaya koymaya başladı. Windows 10‘un yayımlanmadan hemen öncesinde bahar aylarında Microsoft ve Qualcomm birbirileriyle ortaklıklarını duyurmuştu ve Qualcomm, Lumia’lar için yeni nesil işlemciler geliştireceğini duyurmuştu.. Ardından Cyanogen-Qualcomm ortaklığı konuşulmaya başlandı, hemen ardından da Microsoft bir Lumia’da hem Android’in hem Windows 10‘un çalıştırılacağını belirtti.

İlk adım Lumia‘lar tamamlandı, en azından donanım veya yazılım açısından nelere gebe, neler getirebileceğini anlamış olduk. Ardından Windows 10 Mobile‘ın sağlayacağı teknoloji destekleri de açıklandı ve bu listeye göre, yeni nesil Microsoft Lumia‘ların 8 inçe kadar büyüyebileceği, taban büyüklüğün 5″ olabileceği resmen göründü. 5″ ile 6″ arasındaki Microsoft Lumia modelleri 2K çözünürlüklü, diğer Phablet modeller ise 4K çözünürlüğe sahip olacaklar. IFA 2015’te beklenmese de; Microsoft yakın dönemde iki farklı “amiral gemisi” modeli tanıtmaya hazırlanıyor. Cityman ve Talkman olarak şifreli isimlerle basında yer alan modellerin şimdiki yeni özellikleri ise, Qualcomm‘un geliştirdiği QuickCharger 2.0 teknolojisi.

Bu teknolojinin, yeni Microsoft Lumia’lara getirisi çok basit: yüzde 10’dan yüzde 90’a yaklaşık 25 dakikada şarj süresi. Bu QuickCharger 2.0 teknolojisi neredeyse resmiyete kavuştu, herhangi bir yalanlama mevcut değil.

Yeni nesil Microsoft Lumia‘lar, normal yollarla 25 dakikada şarj olabilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here