Ana sayfa Haber Microsoft Lumia 950 Lumia 950 XL ve detayları

Microsoft Lumia 950 Lumia 950 XL ve detayları

0

 

Microsoft, Lumia 950 ve Lumia 950 XL modellerini dün İstanbul’daki bir organizasyonda tanıttı. Lumia 950’nin ve Lumia 950 XL’ın donanımsal özellikleri şu an en bilinen özellikleri ancak iki Lumia modeli çok farklı gelecek kapasitesine, kullanım şekline ve diğer farklı detaylara sahip. Lansmanda zaten üzerine basa basa söylediler; bir akıllı telefon olarak değil, bir PC olarak kullanacaksınız. Lumia 950 ve Lumia 950 XL arasındaki farklar, şimdiye kadar kullanıcılardan gelen en sık sorular arasındaydı. En basit şekliyle söylemek gerekirse, iki modelin arasında ekran boyutunun dışında hiçbir farklılık yok. Lumia 950 XL daha çok kurumsalda ve hub olarak kullanılacak bir akıllı telefon modeli.

Microsoft Continuum ve Lumia 950, Lumia 950 XL

Microsoft, Windows 10 Mobile sistemiyle birlikte Continuum servisini tanıtmıştı. Genel itibariyle Office yazılımlarıyla çalışabilen bir servis ve Lumia’ları direkt olarak TV veya ayrı bir monitöre bağlayabiliyor. Elbette TV veya monitör arasında önümüzdeki dönemde piyasaya sürülecek olan ve fiyatı 300 TL küsüratlarında olan bir Dock ünitesi bu görevi üstllenecek. OneDrive gibi bir bulut sistemi, Offiice 2016‘nın mobiliteye uyumu gibi unsurlar birleştiğinde gerçekten farklı bir üçlü teknoloji ortaya çıkacak. 

Continuum’da gözlemlediğim bazı eksiklikler bulunuyor; Continuum‘un çalışma prensibi, Lumia’ların dock ünitesi aracılığı ile görüntü birimlerine bağlandığı zaman mouse görevini Lumia yürütüyor. Ekrandaki alan üzerinde elinizi gezdirerek pencere yönetimi ve diğer komutlar gerçekleştiriliyor. Aslında konu, kurumsal kullanım, eğlence gibi durumlara geldiğinde bunun bir de akıllı kalemle kullanılması aklıma gelse de Continuum’da henüz böyle bir hazırlık veya özellik yok. Continuum’un Lumia’lara bir çizim pad’i özelliği sağlaması, iyi bir teknoloji, özellik olabilirdi.

Windows 10′un tanıtım önceliği, “tek platform” olmasıydı. Windows 10 Mobile ile birlikte bunun ne şekilde sağlanacağını gördük ve artık Lumia’ların da ne şekilde kullanacağına şahit olduk. Windows 10 Mobile‘ın ilk modelleri Lumia 950, sadece bir akıllı telefon değil aynı zamanda bir hub olarak çalışacak.

Microsoft, bu iki modeli, Lumia 950 ve Lumia 950 XL modellerini şubat başı itibariyle piyasaya sürecek, yaklaşık bir ay öncesinde de kademeli olarak Windows 10 Mobile yayımlanacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here