Ana sayfa Yazılım Microsoft kendiliğinden reset atan Windows 10 güncellemelerine dur diyor

Microsoft kendiliğinden reset atan Windows 10 güncellemelerine dur diyor

1

Windows 10’un piyasaya sunuluşunun üzerinden aşağı yukarı üç yıl geçti. Microsoft o zamandan beri zorla yüklettiği güncellemeler yüzünden çok sayıda kullanıcıyı mâdur edip bilgisayarları yeniden başlattı. Bu yeniden başlatmalar kaydedilmemiş çalışmaları doğal olarak sildi. Firma sonunda buna yönelik bir hamle yapacağını açıkladı.

Windows 10 Insider Preview Build 17723 (RS5) bu özelliğe şuan sahip.

Microsoft’un açıklamasına göre işletim sistemi, makine öğrenmesi (machine learning) kullanarak bir mantık oluişturacak. Bu mantık, siz bilgisayarı kullanırken yeniden başlatmaları engelleyecek.

Bu konuda bir blog gönderisi paylaşan Microsoft, “Windows sadece o an bilgisayarı kullanıp kullanmadığınıza bakmayacak, kısa süreliğine su içmek ya da kahve almak için kalkıp kalkmadığınızı da tahmin edecek.” dedi.

Şimdilik bu açıklamalara göre Microsoft kullanıcıların tam olarak istediğini yapıyor gibi görünse de bu durumda hala çok fazla hareketli parça var. Örneğin, bilgisayarda aktif olarak çalışılmıyor olsa da önemli bir indirme bir tarayıcı sekmesinde devam ediyor olabilir. Güncelleyici tüm bunları hesaba katacak mı? Eğer katacaksa her şeyden etkilenip güncellemeleri sonsuza kadar erteleme ihtimali var mı? Bunlar hala cevaplanması gereken sorular.

Buraya gelmişken Microsoft’a şu soru yöneltilebilir: Neden yeniden başlatma seçeneğini kullanıcıya bırakmıyorlar? Buna cevap olarak aslında kullanıcılara göre rahatsız edici olsa da faydalı olduğu için denilebilir. Bir düşünün, güncellemeleri yüklemek size bırakılsaydı uğraşır mıydınız? Siz uğraşsanız bile milyonlarca kullanıcıdan kaçı sizinle aynı şekilde bu kritik güvenlik ve özellik güncelleştirmelerine aynı önemi verirdi? Tüm bu sebeplerden ötürü Microsoft’un güncellemeleri otomatik yüklemesi gâyet mantıklı bir yaklaşım, sadece vâdedilen sistemin kusursuz şekilde çalışması gerekiyor.

Microsoft son olarak bahsedilen tahmin sisteminin kolaylıkla modifiye edilebildiğini açıklayarak kullanıcılara görev vermiş oldu. Insider programında yer alan, yani basitçe Windows 10 beta sürümlerini alan kullanıcılar, firmaya bu konuda geri dönüşler yaparak geliştirilme aşamasında dolaylı olarak yer alabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here