Ana sayfa Haber Microsoft için yapay zeka yılı 2016

Microsoft için yapay zeka yılı 2016

0

Microsoft‘tan yapay zeka ve haliyle Cortana ile ilgili önemli açıklamalar ve veriler gelmeye başladı. Microsoft’un genellikle bilim ve yapay zekaya yönelik araştırmalar yapan departmanı Microsoft Research ekibine göre, Microsoft için yapay zeka yılı 2016 senesi olacak. özellikle 2016’nın 1.çeyreği sonrası gelecek raporların ardından Microsoft Research ekbinin geliştirdiği yapay zeka yazılım kodları çözüme kavuşacak ve kamuoyuna duyurulması bekleniyor. Aslında somut olarak karşımızda birçok yapay zeka uygulaması var; Apple Siri, Microsoft Cortana, IBM’in bulut destekli iş uygulamaları ve yazılımları yavaş yavaş yapay zeka teknolojisine yönelik gelişmelerini tamamlamaya başladılar. 

Microsoft, Windows 10 işletim sistemini duyurmadan önce ilk olarak Cortana’ya dair planlarını düzenlenen Keynote’larda anlatmıştı. üstelik Tim Cook, Siri’nin ve Satya Nadella Microsoft’un geleceğinin Cortana‘ya bağlı olduğunu anlatarak, Cortana’nın üzerine ne kadar titrediklerini de söylemişti. Aslında Cortana’nın yaygın kullanım alanı olan Windows Phone platformları ve Windows 10 Mobile sistemlerinin yanısıra, Cortana 2016 yılı itibariyle Microsoft’un IoT çözümlerinde, bulut çözümlerinde, masaüstü çözümlerinde kullanılmasıyla birlikte oyun cihazlarında da büyük oranda kullanım hedefleniyor. Kinect ile Cortana, Xbox’lar için nasıl bir teknoloji oluşturacak tahmin edilmesi güç fakat Microsoft Research ekibi bu konuda sanal gerçekliği de işin içerisine katacağını geçtiğimiz yıl belirtmişti. Şimdi de işin içerisinde HoloLens var.

Ekipte, genel olarak Microsoft Keynote‘lardan tanıdığımız Joe Belfiore var. Kendisi Microsoft Kinect teknolojisinin mucitlerinden ve Microsoft Research ekibinin en sorumlu kişilerinden. Bunun yanısıra HoloLens’in geliştirici ekipleri içerisinde oyun yazılımları, motorları ve gelecekteki VR oyun konseptleri ile ilgili ciddi işleri bulunuyor. Durum biraz, hatırı sayılır yapay zeka konulu filmlerden “Her” filmine benzese de kullanıcıya en yakın yapay zeka yazılımlarının 2016’nın ikinci çeyreği itibariyle kullanıcıyla buluşacağı şimdiden kesin gibi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here