Ana sayfa Haber Microsoft Holodeck

Microsoft Holodeck

0

Microsoft‘un 2012 yılından bu yana geliştirdiği yeni ev eğlence sistemi Holodeck, beta sürümünün sonlarına yaklaştı. Holodeck, artık Xbox stüdyolarının kapatılmasının ardından projeksiyon ve Microsoft Kinect aracılığı ile hem evlere hem de eğlence alanlarına taşınacak. Microsoft’un Xbox ile yollarını ayırmak istemesiyle ve bu konuda karar almasında anlaşılıyor ki, Holodeck’in katkısı var.

Holodeck, projeksiyon cihazlarının ve Microsoft Kinect inovasyonunun ortamı taraması ve ortama göre sanal ortam yaratması ve hologram teknolojisinden faydalanılarak tasarlanmış bir bilim kurgu tarzında tasarlanmış konsept. Holodeck projesi 2013 yılı itibariyle beta versiyonundan artık aşamalı olarak hazır hale gelmeye başladı ve söz konusu teknoloji iki farklı konsept üzerinden hazırlandı: Microsoft IIlumiRoom ve Microsoft Holodeck.

Microsoft IllumiRoom, konsol oyunlarına veya Xbox türü oyun çeşitlerine yönelik tarama ve hologram teknolojisiyle oluşturulmuş ve sanal ortam yaratılarak kullanıcıyı oyunun içine alabilen bir sanal oyun platformu. Teknoloji şuan tam olarak hazır olmasa da, geliştirilmesi için son rötuşlar atılıyor.

Microsoft IllımiRoom:

 

Oyuncunun bulunduğu ortam, Kinect vasıtasıyla taranıyor ve projeksiyon cihazıyla da, televizyondaki sanal ortam üç boyutlu olarak mekana yansıtılıyor.

Firmanın ilk olarak bu teknolojiyi Xbox‘a bir özellik olarak katması düşünülürken, artık Xbox’tan farklı bir platform olarak oyunculara sunması bekleniyor. Ancak kişiye yönelik satıştan çok, eğlence mekanlarına yönelik bir teknoloji olarak da geliştirileceği konuşuluyor.

 

 

Microsoft Holodeck teknolojisinde ise, durum daha farklı. Televizyon veya konsol oyun sistemi olmaksızın, mekanı bir oyun alanına çevirerek hologram teknolojisiyle bir “arena” yaratılıyor. Kişiler, üç boyutlu olarak odanın içerisinde yansıtılan yaratık, imaj, ortamlarda gerçekçi boyutlarda teknolojiyi kullanıyorlar. Ortam, görüldüğü gibi çeşitli Kinect ve projeksiyon cihazlarıyla taranıyor ve ortama göre yapay bir bölge oluşturuluyor

Odaların veya mekanların büyüklüğüne göre, projeksiyon cihazlarında artış veya azalma görünüyor. Bununla birlikte her kullanıcı için de bir Kinect cihazı kullanılıyor.

 

Projeksiyon ortamından gerçek zamanlı bir görünüş. Bu teknoloji için hangi yazılım teknolojisinin kullanıldığı da Microsoft tarafından henüz deşifre edilmedi.

 

 

Kinect ve projeksiyon cihazları senkronize bir şekilde çalışıyorlar. Kinect, ortamı tarayarak taradığı üç boyutlu görselleri projeksiyona aktararak cihazın taramanın sonuçlarına göre bir sanal ortam yaratmasını sağlamak amacında.

 

Görseldeki BenQ markasının projenin tamamlanması için tesadüfen mi kullanıldığı, yoksa proje için bir işbirliği mi yapıldı bilinmiyor.

 

Kinect tarafından taratılan ve sonrasında projeksiyon cihazlarına aktarılan mekan grafiğinden bir görüntü.

 

Proje, son günlerini yaşasa da Microsoft bu teknolojiyi evlere veya firmalara sunmakta pek acele etmiyor. Xbox ailesinin son ürünü olan Xbox One, ömrünü tamamlamasının ardından Microsoft‘un bu teknolojiye giriş yapacağına da kesin gözüyle bakıldı.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here