Ana sayfa Haber Microsoft Hesabında Artık Şifresiz Oturum Açabilirsiniz

Microsoft Hesabında Artık Şifresiz Oturum Açabilirsiniz

0

Her ne kadar şifrelerin tarihe gömüleceği söylense bile, bunun hemen gerçekleşeceğini düşünmek yanlış olur. Ancak Microsoft, bu süreçleri son derece hızlandıracak gibi görünüyor. Microsoft hesabında oturum açmak için, daha kolay ve daha güvenli sistemler getiriliyor.

Yazılım devi, artık herhangi bir kullanıcı adı veya parola olmaksızın Microsoft hesaplarında oturum açmanıza izin vermek için standart tabanlı FIDO2 güvenlik anahtarı aygıtlarını destekleyecek. Böylece herhangi bir kullanıcı adı veya parola kullanmanıza da gerek kalmayacak.

Microsoft Nasıl Bir Yol Haritası İzliyor ?

Microsoft ilk etapta; hesap kullanıcılarının, şirketin iOS ve Android Microsoft Authenticator uygulamasını kullanarak şifre kullanmadan oturum açmalarına imkan tanıdı. Hemen ardından bunu daha da yaygınlaştırmak için gerekli çalışmalara başladı. Parolasız oturum açma konusunda bu ilk adımdı ve FIDO2, güvenlik anahtarlarını desteklemek için sonraki adım oldu.

 

 

Google ve Facebook da hesapları korumak için yine buna benzer sistemler kullanıyor. Her ne kadar Microsoft bu konuda biraz geç kalsa bile, sistemsel açıdan bunu tam olarak oturtmayı başaracak gibi görünüyor.

Windows 10 Ekim 2018 güncelleştirmesine sahipseniz, Windows Hello veya FIDO2 standardını destekleyen ; Yubico veya FEITIAN’da fiziksel güvenlik anahtarı kurma imkanınız bulunuyor. Ayrıca Microsoft hesap ayarlarını ziyaret ederek, Windows 10 makinesini hesabınıza da bağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here